Guns N' Roses

Chinese Democracy World Tour

2009 – 2010

Konečně se to stalo skutečností. To si mohou říct všichni fanoušci Guns N' Roses. Z jakého důvodu? Kapela totiž zahájila světové turné na propagaci již rok vydaného alba Chinese Democracy a zahrála první koncerty od 21. července 2007. Minulé turné skončilo v Asii, to letošní začalo, ano, také v Asii. Toto nebude podrobná rubrika o všech koncertech Guns, protože by to zabralo opravdu mnoho práce. Úplně klidně nám postačí celkový souhrn celého turné, resp. právě probíhajících koncertů.

Prosinec 2009 - Asie

V posledním kalendářním měsíci roku 2009 zahájili Guns N' Roses svou novou éru. Éru, která, jak se zdá, bude opravdu nabitá. Guns to totiž potvrdili už svými prvními 4 koncerty, které se postupně konaly v Taiwanu, Jižní Koreji a dvakrát v Japonsku. První data koncertů byla oznámena už v září, ale oficiálně kapelou byly potvrzeny až o pár týdnů později spolu s koncertními daty v Kanadě.

Celý rok se v táboře Guns mnoho neudálo, až na dvě interview Axla a příchod nového kytaristy DJ Ashby, který nahradil Robina Fincka, vracejícího se do NIN. Kapela si to nejpodstatnější nachystala na konec roku 2009. A tento rok byl zakončen naprosto úžasnými koncerty, kterými se Guns N' Roses prezentovali. Vše je ale teprve na začátku a máme se tedy na co těšit!

Zde napíšu něco málo o 4 asijských show Gánů, přesně tak, jak šly za sebou. Začalo se v Taipei, Taiwanu, pokračovalo se v Soulu v Jižní Koreji a skončilo se v Osace a Tokyu, tedy Japonsku.

11. 12. 2009 - Taipei City Stadium, Taipei, Taiwan

Axl Rose se na veřejnosti neobjevil přes dva roky, ale ještě než se uskutečnil první koncert nového turné, stihl se poprat na letišti v L.A. s novinářem (nebo fotografem, na tom nezáleží), jelikož  bránil svou "skoro" matku Betu, která byla urážena oním dotyčným týpkem. Tudíž bylo jeho jednání opodstatněné.

Teď už ale pojďme k samotnému koncertu v Taipei. Před touto show bylo doslova ticho po pěšině, díky čemuž člověk ani nemohl tušit, co koncert přinese. Každý fanoušek byl zvědavý, jak si povede Axl, nový kytarista DJ Ashba a vlastně vůbec celá kapela, jaký bude setlist a jakých nových, dosud nehraných písniček se dočkáme. Nedočkavost po opětovném slyšení Guns naživo byla veliká.

Vše začalo intrem, po kterém následovala bomba v podobě prvního songu – Chinese Democracy. Hned poté následovaly tři klasické kousky z Appetite For Destruction Welcome To The Jungle, It's So Easy a Mr. Brownstone. Poprvé se naživo hrály tyto písně – If The World, Shackler's Revenge a This I Love a také My Generation od The Who, kterou zazpíval baskytarista Tommy Stinson. Po úvodní skladbě Axl řekl fanouškům "Xie,Xie," což znamená v čínštině "děkuji". Velice "cool" momentem bylo, když pršelo a Axl zrovna zpíval November Rain, takže změnil slova na December Rain. To diváky velice pobavilo. Bylo zahráno 19 skladeb, z toho 8 z Chinese Democracy. Dostaly se i na sóla a jamy. Show byla opravdu povedená, fanoušci zpívali spolu s Axlem, skandovali po celý koncert a byla opravdu báječná atmosféra. Udála se navíc docela podstatná věc v Axlově image – zbavil se dredů, má opět rovné vlasy, občas v culíku a opět po dlouhých 7 letech začal nosit šátky (v to už snad nikdo nedoufal) a také klobouky. První koncert se zkrátka nemohl vyvést lépe. Guns N' Roses, ve složení Axl Rose, kytaristé Ron "Bumblefoot" Thal, DJ Ashba, Richard Fortus, klávesisté Dizzy Reed a Chris Pitman, baskytarista Tommy Stinson a bubeník Frank Ferrer, hráli na Taiwanu poprvé v historii a hned sklidili fenomenální úspěch.

Guns N' Roses jsou zpátky - W. Axl Rose, Richard Fortus, DJ Ashba

13. 12. 2009 – Olympic Arena, Soul, Jižní Korea

Druhá show Guns a opět v zemi, ve které hráli poprvé ve své historii, tentokrát v Jižní Koreji. Koncert opět odstartovala Chinese Democracy a koncert pokračoval klasikou z Appetite For Destruction Welcome To The Jungle, It's So Easy a Mr. Brownstone. Oproti koncertu na Taiwanu se tentokrát hrálo jen pět songů z alba Chinese Democracytitulní píseň, dále Shackler's Revenge, T.W.A.T, Better a poprvé v historii GN'R Sorry. Chyběly This I Love a If The World, které byly na Taiwanu zahrány. Tommy Stinson si opět vystřihl cover verzi My Generation. Na internetu je pár velmi kvalitních videoklipů z této show, které ukazují kapelu a Axla ve skvělé formě. Koncert byl klasicky ukončen 17. songem večera Paradise City.

16. 12. 2009 – Osaka Dome, Osaka, Japonsko

Minulé turné skončilo právě v Osace, Japonsku. Teď se tam GN'R opět vrátili. A byl to návrat, jaký si nikdo nemohl představit ani v tom nejkrásnějším snu. Ani kapela samotná nevěděla, co se ten den stane. Jak později Axl napsal na svém Twitteru, nestačil se divit, co to k sakru bylo?!

Kapela totiž hrála neuvěřitelné 3 hodiny a 15 minut. Takhle dlouhý koncert proběhl naposledy někdy v dobách kolem Illusions. GN'R zahráli neuvěřitelných 27 (!) songů, plus sóla a jamy. Zaznělo 8 skladeb z Appetite For Destruction, 1 z GN'R Lies, 4 z Illusions (plus Don’t Cry jako předehra k Paradise City)  a 12 z Chinese Democracy plus 2 cover verze.  Chinese Democracy se nehráli jen Riad N' The Bedouins a T.W.A.T         

Poprvé v historii Guns N' Roses byly naživo představeny tyto písně z alba Chinese Democracy Catcher In The Rye, Scraped, Prostitute a na setlist se vrátil i song Madagascar. Co každého fanouška muselo určitě potěšit bylo i to, že na setlistu se objevily i staré dobré songy – Patience, Nightrain a Out Ta Get Me. Po neuvěřitelných 22 letech zahráli Guns cover verzi od AC/DC Whole Lotta Rosie. Axl na Twitter později napsal, že to bylo kouzlo okamžiku. Tommy Stinson si tentokrát vystřihl druhý cover – Sonic Reducer od kapely The Dead Boys. Celá show trvala 3 hodiny a 15 minut!

Na serveru youtube.com naleznete každou písničku z tohoto fantastického, dechberoucího koncertu. Axl opět se svou starou image, tedy šátkami, košilemi, náramky apod. Zbytek kapely ve skvělé náladě a pohodě. DJ Ashba zapadl do Guns naprosto dokonale a dal zapomenout na Robina Fincka. Počínaje tímto dnem muselo být všem jasné, že začala nová éra Guns N' Roses!

Třikrát Axl - Japonsko, Osaka 16. 12. 2009

19. 12. 2009 – Tokyo Dome, Tokyo, Japonsko

Poslední show asijské části světového turné Chinese Democracy World Tour 2009 – 2010. A tento koncert se stal ještě lepším než ten, který byl uskutečněn v Osace. Proč? Kapela totiž hrála naprosto neuvěřitelných 217 minut (3 hodiny a 37 minut). Oficiálně nejdelší show v historii GN'R!

Axl a spol. zahráli ve staré známe hale Tokyo Dome, kde se Guns naposledy představili při třech po sobě jdoucích koncertech v lednu 1993. Odtud také pochází dvd Guns N‘ Roses live in Tokyo 1992, z 22. 2., které je oficiálně přímo od kapely. Tolik k tomuto známému místu v historii Guns.

Na setlist byla přidána píseň My Michelle Appetite For Destruction. Z této desky bylo zahráno ještě dalších 8 songů, Patience GN'R Lies, z Illusions pět songů (i Don't Cry) a 13 (!) songů z Chinese Democracy (vyjma Riad N' The Bedouins tedy všechny) a tentokrát tři cover verze – opět Whole Lotta Rosie a My Generation a Nice Boys (kterou kapela oprášila poprvé od roku  2007).

Z tohoto koncertu je především audio zaznám, videa nejsou zrovna v nejlepší kvalitě (oproti předchozím koncertům). Vřele ovšem doporučuju pustit si Nightrain, takhle skvěle snad nikdy zahrána nebyla! Na konci závěrečné, 31. písně Paradise City vyjmenoval Axl všechny země a města, ve kterých kapela odehrála první 4 show světového turné. Tyto 4 koncerty byly výjimečné a ukázali, že Guns N‘ Roses budou v roce 2010 kapelou, se kterou se musí nadále počítat a která bude fanoušky těšit po celém světě. GN'R nyní čekal téměř měsíc odpočinku, než mělo vypuknout turné po Kanadě. Tolik pro rok 2009 z tábora Guns.

Axl a Ron aneb maratonský koncert v Tokyu - 19. 12. 2009

5 nejlepších videí na Youtube.com z asijské části turné:

1.      Welcome To The Jungle – Osaka – Asi nejlepší Axlův výkon

2.      Paradise City – Taipei – Bombastická verze tohoto skvělého songu

3.      Scraped – Osaka – Poprvé hrána naživo, skvělý nářez

4.      Live And Let Die – Osaka- Axlův hlas jak z 90. let, proto 4. místo

5.      Street Of Dreams – Osaka – Krásná verze nádherné balady

Leden a únor 2010 – Kanada a New York

V následujících odstavcích se už nebudu rozepisovat o každém koncertě, nýbrž to bude celkový souhrn dané části turné. Guns N' Roses čekalo 13 koncertů kanadské části turné Chinese Democracy World Tour 2009 – 2010. Po skončení této části turné odehráli GN’R ještě dvě "tajné" show v malých klubech v New Yorku.  Ale o tom až později. Teď se trochu podívejme na kanadské koncerty.

Kanadská část turné odstartovala koncertem ve Winnipegu, provincii Manitoba, 13. ledna 2010. Koncert shlédlo přibližně 7500 lidí. A Guns N' Roses už mají definitivně vybraný song, kterým budou na tomto turné otevírat koncerty – Chinese Democracy. Z nejnovější desky bylo zahráno dalších 9 písní. Z Appetite For Destruction 8 skladeb, celkově i s cover verzí My Generation v podání baskytaristy Tommyho Stinsona zaznělo 24 songů! To je velice nadprůměrný počet písniček! Pokračovalo se koncerty v Calgary (10000 lidí, 9 písní z Chinese Democracy, dohromady opět 24 písní), v Edmontonu (9800  lidí, 10 nových songů, dohromady 23), v Saskatoonu (9000 lidí, 9 nových songů, celkově 23), kde se poprvé od července 2007 stalo, že koncert výjimečně nekončila Paradise City, ale Nightrain, zahraná s předskokany Sebastianem Bachem, Nickem Sterlingem a Dankem Jonesem. Axl zde měl i velice zábavný proslov při Knockin' On Heaven's Door. Následoval koncert v Regině, na kterém se sešlo 6500 lidí, bylo zahráno 8 nových  a celkově 20 písní.

Axl N' DJ - Winnipeg, Manitoba, 13. 1. 2010

Dalším na řadě byl v pořadí 6. koncert v Hamiltonu (5500 lidí, 10 nových songů, dohromady 21 songů) a hned den poté London (6000 lidí, 9 nových, celkově 21), kde Axl poprvé od roku 2006 zahrál Asshole Song jako předehru k November Rain. 27 . ledna se udála velká událost – Guns N' Roses se vrátili po 18 letech do Montrealu. V roce 1992 Axlovi odešel právě na koncertě v Montrealu na Olympijském stadionu hlas, kvůli čemuž skončil koncert předčasně. Následovaly opět výtržnosti, stejně jako rok předtím v St. Louis. Axl také prohlásil, že se do Montrealu už nikdy nevrátí. Ale vrátil se. Čas totiž vše změní. Názory, myšlení, prostě vše. Na koncert přišlo 15 000  lidí, kapela zahrála 10 nových písní z celkového počtu 22 skladeb. Axl trochu změnil tradiční pokřik před Welcome To The Jungle, když zařval: "You know where you are? I think you do. You’re on Montreal! You're gonna die!". Také vyprávěl lidem story o  MTV VMA 2002. Po Montrealu následoval vyprodaný koncert v hokejové aréně Toronto Maple Leafs Air Canada Center v Torontu (21 000 lidí, 9 nových, celkově 20 songů), kde byla skladba Catcher In The Rye věnována na počest J. D. Salingerovi, který o den dříve, ve věku 91 let, zemřel a v poslední lednový den roku 2010 show v hlavním městě Kanady Ottawě (15000 lidí, 9 nových, celkově 23 písní).

V první únorový den se konal koncert v Quebec City (6500 lidí, 8 nových a celkově 22 songů). Z Quebec City můžeme nález t na Youtube.com tyto písně ve skvělé kvalitě – Live And Let Die, Nightrain, November Rain, Sweet Child O' Mine, Madagascar a nádhernou verzi This I Love. O dva dny později hráli Guns v Monctonu (6000 diváků, 7 nových a celkově 22 písní). Na těchto dvou koncertech si Axl vystřihll My Michelle opět se Sebastianem Bachem. Dva dny před Axlovými osmačtyřicátými narozeninami, 4. února, se konal poslední koncert v Halifaxu (10 000 lidí, "jen" 6 nových z celkových 19 písní).  Na závěr tohoto představení Axl poděkoval všem, kteří se podíleli na kanadské části světového turné Chinese Democracy World Tour.

Axl Rose, Richard Fortus, Ron "Bumblefoot" Thal - Montreal, Quebec, 27. 1. 2010

Přesně týden po skončení koncertování po Kanaděka zahrála kapela dvě akustické surprise show v New Yorku. Tu první v rámci akce fashion week. Obě tyto show se konaly v barech,  kam přišlo 100, resp. 150 lidí. Setlist sestával z klasických hitů z Appetite, GN'R Lies a ChinDem. Z Illusions byla zahrána pouze Knockin' On Heaven's Door. Poprvé zazněly s nejnovější sestavou i akustické verze You're Crazy a Used To Love Her. Na obou koncertech se objevila i Whole Lotta Rosie.

5 nejlepších videí na Youtube.com z kanadské části turné:

1.      This I Love – Quebec City – Nejúžasnější verze této překrásné balady. Famózní Axl – takhle parádně ji ještě neodzpíval! Jasná volba pro první místo.

2.      Live And Let Die – Quebec City – Skvěle odzpívaná pecka s různými pyrotechnickými efekty.

3.      November Rain – Quebec City – Úžasně zahraná verze jedné z nelepších písniček Guns N' Roses v celé historii. Bravo!

4.      Sweet Child O' Mine – Toronto – Velice pěkná kvalita videa jak po stránce zvukové, tak i obrazové. Axl se pohybuje s dokonalou lehkostí a uvolněností, zbytek kapely fantastický.

5.      Chinese Democracy – London – Sice jen začátek songu, na kterém je ale zcela jasně vidět, že takový nástup na pódia kapela nikdy neměla! Nápad začít show s tímto songem byl zkrátka správný.

 

Březen a duben 2010 – Jižní Amerika

Po předlouhých 18 letech vyrazili Guns N' Roses na turné po Jižní Americe. Guns hráli naposledy v Jižní Americe v roce 2001 na mamutím festivalu Rock In Rio III. Ale řádné turné po Jižní Americe bylo pouze v listopadu a prosinci 1992, kdy kapela koncertovala na velkých fotbalových stadionech. Letos se sice pár koncertů mělo konat v halách, ale, podobně jako v roce 1992, také na velkých stadionech. Tato část turné nemohla žádného fanouška Guns nechat v klidu, jednak protože kapela hrála po tak dlouhé době v Jižní Americe a také proto, že jihoamerická část turné měla být zatím tou nejlepší, jakou kdy nová sestava odehrála. Guns N' Roses zde měli zahrát celkem 12 koncertů, což bylo o 3 více než v roce 1992. Pojďme se tedy podívat na to, co turné po Jižní Americe přineslo a co zajímavého se událo.

Všechny zastávky Guns N' Roses v Jižní Americe, kterou křížem krážem objela poprvé a naposledy na podzim 1992

Prvních pět koncertů se mělo odehrát v Brazilií. Odehráli se jen 4, ale o tom později. Začalo se 7. března v hlavním městě Brazílie, Brasília. Kapela se představila před 13 000 fanoušky, kteří určitě zhlédli velmi vzrušující show. Bylo zahráno 20 písniček,  z toho 8 nových. Guns dokonce performovali i Scraped. Pro Axla a spol. to bylo první představení v hlavním městě Brazílie vůbec.

Druhá show v pořadí, která se uskutečnila v Belo Horizonte, přinesla spíše rozčarování. Hrálo se sice před minimálně 15 000 nadšených fanoušků, ti ovšem viděli, alespoň co se týče setlistu,  jen 15 písniček, z toho pouze 4 byly zahrány z ChinDem. Tomuto setlistu se nejvíce blíží ten z Jižní Koreje, tam ale byl zahrán ještě o jeden song navíc. Za vše ale nejspíš mohlo to, že Axl měl nějaké problémy s krkem, a tudíž se nejspíš šetřil. Další koncerty ukázaly, že toto byla opravdu výjimka. Nicméně jedna zajímavá poznámka k tomuto představení. Axl přerušil song Knockin' On Heaven's Door a začal zpívat "Happy Birthday Beta", jelikož jeho "skoro matka" Beta Lebeis slavila o den později narozeniny.

Po předchozím koncertě následovala třídenní pauza. A přišla vhod. Guns totiž předvedli úžasnou show v Sau Paulu na fotbalovém stadionu před 40 000 diváky. Bylo vyprodáno. Přitom koncert rozhodně nezačal nejlépe. Hned první song Chinese Democracy Axl přerušil, jelikož po něm někdo hodil kelímek s pitím. A to samozřejmě nezůstalo bez odezvy: "Stop! Stop! Stop! Kdo je ten sráč? Dělej zbabělče! Chceš všem zkurvit show? Nemám žádnej problém, protože odejdu! Všichni odejdeme. Chceč si hrát hry? Naser si. Nebo se budeme bavit. Chcete se snad bavit, ne? Pak teda tady nepotřebuju žádný zasraný zmrdy, na jaký jseme narazili už minulou noc v tom klubu. Jestli mne a mí chlapi chceš srát, tak odejdeme. Kde jsme to skončili dámy a pánové..." Představení naštěstí pokračovalo již bez dalších nepříjemných problémů (i když jim ještě v Jižní Americe na dalších koncertech neodzvonilo).

Po If The World Axl požádal dav, jestli by nemohl uděla krok dozadu. "Ok, to, co musíme udělat, je to, že vás požádáme, jestli by každý, kdo je vepředu, nemohl laskavě udělat krok zpět. Je tu pár zraněných. Chceme se ujistit, že se každý dnes večer bude bavit. Protože vás moc milujeme a jsme šťastní, že tu můžeme být, trvalo to nesmírně dlouho a pracovali jsme velmi tvrdě, abychom se sem vrátili a užívali si s vámi dnes večer, takže pokud všichni můžeme o krok ustoupit... Díky moc."

Během Knockin' On Heaven's Door Axl roztáhl transparent, na němž stálo: Mami, neboj se, hlídá mě Axl!. Axl také mluvil o (neuskutečněné) akustické show: "Před pár dny jsme zde měli nějaké problémy. Vím, že mu pravděpodobně udělám reklamu, když o tom budu hovořit. Ale musím to ze sebe dostat, protože jsem pořádně nasranej (úsměv). Mluvil o tom, že dohodne tu show, přivede hromadu modelek a takový ty sračky kolem. Řekl jsem mu, že ne, ale on si to stejně udělal po svym. Den před tou show jsem zjistil, jak to je a chystal jsem se to udělat... ale potom jsem měl koncert a s můj krk byl pěkneě v hajzlu. Omlouvám se, jestli jsem všechno nevyzpíval tak, jak jsem měl. Nemáme rádi, když někoho zklameme, ale musíme se podívat na priority. Buď zahrajeme pro pár stovek lidí, nebo pro vás všechny. A můj takzvaný přítel si myslel, že bych byl pěkně sobeckej, kdybych tu show neudělal a že jsem vám měl říct jdetě do hajzlu! Já vás ale nechci poslat do hajzlu... Prostě se to nestalo, a proto jsme tady dnes s vámi. A to proto, že jsme chtěli tento koncert odehrát."

Před This I Love dostal Axl dav do varu se slovy "Jdi do prdele, Axl Rose". "Je to dobrej večer, nemyslíte? V mém domě říkáme takovou věc. Můžete mi s tím pomoc. Zní to takhle: Jdi do prdele, Axl Rose! Můžete mi trošku pomoc? Já řeknu jdi do prdele a vy pak Axl Rose

Tato show by se dala označit přávlastkem "večer proslovů Axla Rose". Kapela celkově zahrála 20 písniček a navíc poprvé na této části turné zazněly I.R.S. a This I Love! Tohle byl zatraceně dobrý koncert!

Následující den, 14. března, měla proběhnout show v Rio de Janeiro, kde se kapela chystala hrát po devíti letech. Jenže koncert byl zrušen. Silný déšť a vítr měli na svědomí částečné zřícení pódia, byla to prý dokonce nějaká divoká bouřka. Naštěstí se nikomu nic nestalo, jelikož nikdo nebyl vpuštěn dovnitř, takže fanoušci a členové kapely z toho vyvázli dobře. Koncert byl přeložen na 4. dubna, což znamenalo, že turné po Jižní Americe neskončilo 1. dubna v Ekvádoru, Quitu, kde se měl původně uskutečnit poslední koncert této části turné, ale až o tři dny později v Riu.

Kapela poté odehrála show v přístavním městě Porto Alegre, kam přišlo 20 000 lidí, což znamenalo, že je vyprodáno. Tento koncert byl dokonce přesunut na místo s větší kapacitou, protože byl velký zájem o lístky. Kapela představila 19 písní, z toho rovných 7 z Chinese Democracy. 18. března hrála kapela poprvé ve své úžasné historii v Uruguayi, hlavním městě Montevideu, na velkém národním fotbalovém stadionu. Některé zdroje uvádějí, že koncert zhlédlo 30 000 lidí, každopádně je to velice pochybné, protože např. na fórech bylo mnoho týdnů předem napsáno, že je dokonce vyprodáno, to by tedy znamenalo, že na koncertě bylo 60 000 lidí! Ať tak či onak, byl to vskutku úžasný koncert. Dostalo se na 21 skladeb, mezi nimi i na skvělou vypalovačku Whole Lotta Rosie, z ChinDem zaznělo 8 písní.Teprvé podruhé na této části světového turné byla zahrána This I Love.

20. března se uskutečnil koncert v Chile, ačkoliv původně se v tento den měla odehrát show v Argentině.Nicméně organizátoři v Argentině naprosto selhali a koncert se musel dokonce přesunout na jiný stadion. Ale o tom později.Chile si tedy "prohodila" den konání koncertu s Argentinou. Show se konala v hale před 15 000 fanoušky, což znamenalo, že bylo opět vyprodáno! Guns N‘ Roses se vrátili do Chile poprvé od 2. prosince 1992! Fanoušci slyšeli celkem 19 písní,  z nejnovějšího alba jich slyšeli 7. Tento koncert opět ukázal, že kapela se show od show lepší a lepší. Každý fanoušek musel být nesmírně spokojený.

Po téměř 17 letech, poprvé od 17. července 1993, Guns N' Roses hráli 22. března v Argentině, Buenos Aires. Koncert se měl původně uskutečnit již o dva dny dříve, ale selhali organizátoři a tak byl koncert posunut. To by ještě nebylo zdaleka to nejhorší, kdyby se ovšem dokonce nemusel změnit i stadion. Původně se měla show uskutečnit na stadionu Estadio River Plate, kde kapela zakončila své dvouleté turné Use Your Illusion World Tour 1991 – 1993. Kapela vyprodala koncert již po několika dnech, 70 000 lístků bylo fuč, ještě než šly pořádně do prodeje. Jenomže show byla přeložena na fotbalový stadion s o 20 000 menší kapacitou. Chudáci fanoušci, tak dlouho se těšili, až Guns opět zahrají v jejich zemi a nakonec se na koncert ani nedostali, i když třeba už měly koupené lístky. To je smůla. Nyní již ale k samotné show. Z nové desky bylo zahráno 6 písní, celkově 21 skladeb. Guns opět hráli Whole Lotta Rosie, porvé na tomto turné zazněla i Out Ta Get Me, ale hlavně fantastičtí fanoušci měli možnost slyšet Don't Cry, kterou kapela hrála porvé od prosincového koncertu v Tokyu! Neuvěřitelné! Axl byl v průběhu koncertu i slušně namíchnut na fanoušky, kteří opakovaně něco házeli na pódium. Oni ovšem jen chtěli upozornit na to, že snad 7 písní Axla nebylo skoro vůbec slyšet, proto tedy vzniklo toto nedorozumnění. A ještě jedna zajímavá poznámka - několik lidí bylo zatčeno kvůli tomu, že se bez lístků snažilo dostat na vyprodaný koncert. A ani se jim nedivím, bylo to naprosto úžasné, dokonalé představení. Guns N‘ Roses se do Argentiny vrátili úchvatným způsobem!

Ron, Axl, DJ - Argentina, Buenos Aires, 22. 3. 2010

Další show se konala opět v zemi, která zažila koncertní premiéru Guns N' Roses. Tu čest mělo Peru, hlavní město Lima. První song večera, Chinese Democracy, byl přerušen už po několika vteřinách, jelikož na pódium přilétly předměty, které tam neměly vůbec co dělat. Axl přivolal tlumočníka, přes něhož pohrozil, že kapela odejde, pokud někdo v takovémto chování hodlá pokračovat. Zároveň se ukázalo, že Axlovi na hladkém průběhu koncertu opravdu záleží, protože prohlásil, že si dnešní večer chce užít. Podobná situace, která byla k vidění i v Sau Paulu. V každém případě koncert poté pokračoval bez problémů. Kapela prezentovala 18 písní, před finální  Paradise City byla zahrána i národní hymna. Zaznělo 7 skladeb z Chinese Democracy a při jedné z nich, Madagascar, měl Axl na sobě vlajku Peru. Na konci show publikum zpívalo "Happy Birthday Frank". A aby se nezapomnělo, koncert zhlédlo 30 000 fanoušků. Navíc z této show máme velice kvalitní TV-Pro shot, díky němuž máme možnost vidět a slyšet neuvěřitelnou sílu a formu kapely a parádní výkon Axla Rose, který se pohybuje po pódiu jako v 90. letech.

Guns N' Roses se poprvé od listopadu  1992 vrátili i do Venezuely, Caracasu. Koncert proběhl ve stejné hale, jako naposledy. Kapacita haly je 13 000, na koncertě prý bylo 16 000, to tedy znamená , že bylo opět vyprodáno. Fanoušci si mohli vychutnat 19 písní, z toho 7 nových. Pomalu se začal blížit konec turné po Jižní Americe, ale pár koncertů proběhnout mělo, aby si všichni stihli ještě pořádně užít Guns N' Roses!

William Axl Rose - Venezuela, Caracas, 27. 3. 2010

Poslední koncert, který se odehrál v březnu, hostila Kolumbie, Bogota. Kapela odehrála celkem 19 písní, rovných 6 z nové desky. Opět byla zahrána Whole Lotta Rosie, celkově už potřetí v Jižní Americe. V průběhu show začalo pršet a Axl zpíval November Rain za deště stejně jako v roce 1992! Při Sweet Child O' Mine na sobě měl Axl dokonce pláštěnku! Celkově se na koncert přišlo podívat 20 000 fanoušků.

V první dubnový den roku 2010 se Guns N' Roses poprvé v historii představili v Ekvádoru, Quitu. Fanoušci si užili 18 písniček, z toho 6 nových. Teprve podruhé na této části turné zazněla Out Ta Get Me. Bumblefoot měl na své kytaře při několika písničkách růži a také měl v průběhu svého sóla na sobě vlajku Ekvádoru, kterou později dal Richardovi okolo ramen během Knockin' On Heaven's Door. Historicky první show Guns N' Roses v Ekvádoru vidělo 40 000 fanoušků!

Poslední show jihoamerické části světové šňůry se uskutečnila ve kriminálem pohlceném velkoměstě – Rio de Janeiru. GN'R zde naposledy hráli na úspěšném festivalu Rock In Rio III v lednu roku 2001. Původní koncert se měl uskutečnit již 14. března, ale jak již bylo napsáno výše, kvůli silným bouřím byl odložen na 4. dubna. Okolo 35 – 40 tisíc diváků zhlédlo jako již tradičně ohromující show tvořenou celkem 19 songy, z toho 6 jich bylo jen z ChinDem a dostalo se i na Whole Lotta Rosie. Po Paradise City kapela dokonce zahrála i brazilskou národní hymnu. Návrat na pódia v Jižní Americe (nepočítame-li Rio 2001) po 18 letech byl podle mého názoru tou jednou z úplně nejlepších částí turné, kterou kdy Guns N' Roses měli! Teď se pojďme podívat trochu víc na zoubek koncertům ve Střední Americe, které následovaly bezprostředně po koncertu ve městě, které ve španělštině znamená "lednová řeka".

Duben 2010 – Střední Amerika

Země Jižní a Střední Ameriky se zeměpisně označují jako Latinská Amerika, takže například na stránkách heretodaygonetohell.com jsou koncerty v Jižní a Střední Americe označeny pod Latinskou Amerikou. Já jsem ovšem jihoamerickou část turné oddělil od té středoamerické, a tak je teď na řadě právě ona. Guns N' Roses naposledy hráli v zemi Střední Ameriky na podzim 2006 v Portoriku. Teď měli odehrát ve Střední Americe hned 5 koncertů konaných vždy obnoc. Díky souhře několika událostí se uskutečnily jen 3. I o tom budou následující řádky.

Vše začalo 7. dubna v hlavním městě Panamy, Panama City (česky Ciudad de Panamá). V tamější sportovní areně, ve které se sešlo na 8000 lidí, předvedli Guns panamskému publiku 18 songů, z toho 6 z Chinese Democracy. Koncert začal přesně půl hodiny po půlnoci a skončil až 40 minut po druhé hodině ranní. Ne však klasickou uzavíračkou Paradise City, nýbrž skladbou Nightrain, což se přihodilo poprvé od kanadské části turné.

Axl Rose N' Ron "Bumblefoot" Thal - Panama, Ciudad de Panamá, 7. 4. 2010

O další dva dny později byl zrušen koncert v hlavním městě Kostariky, San Jose. Došlo totiž ke kolapsu pódia, které neuneslo zátěž velké obrazovky sloužící na každém vystoupení. Show tak byla přesunuta na 13. dubna, leč ani v tento den fanoušci v Kostarice Guns neviděli. Ale o tom až zachvilku.

Teďpojďme na koncert v San Salvadoru, hlavním městě Salvadoru (jak se člověk zdokonaluje v zeměpise, že?), jenž se odehrál 11. dubna. První koncert v éře Guns (ať už v té staré či nové) v Salvadoru (španělsky "Spasitel") přinesl 6 songů z Chinese Democracy a dokonce opět i Whole Lotta Rosie, celkově pak 19 skladeb. Guns hráli na fotbalovém stadionu týmu Alianza FC před 20 000 fanoušky.

O dva dny později, 13. dubna, se měl uskutečnit v původním termínu koncert v hlavním městě Guatemaly, Guatemala City (česky jen Guatemala a španělsky Ciudad de Guatemala). Jenže koncert byl naneštěstí zrušen, jelikož na ten samý den byla přesunuta show v Kostarice, která musela být kvůli špatně postavenému pódiu zrušena. Ovšem ani napodruhé Guns v Kostarice nezahráli. Důvody nejsou jasné a proto je ani nebudu řešit.

Pojďme tedy na závěrečný, v pořadí třetí koncert Guns ve Střední Americe a celkově již patnáctý v rámci latinskoamerické části turné. A ten poslední, který se konal v hlavním městě Portorika, San Juanu, byl ze všech 3 koncertů ve Střední Americe ten nejpovedenější. Co do počtu písniček bylo představení stejné jako to v Salvadoru, ale Guns vedle 5 skladeb z Chinese Democracy zahráli i Don't Cry a teprve potřetí na světovém turné 2009 – 2010 zazněl duel Axla se Sebastianem Bachem při My Michelle. S 12 000 fanoušky bylo téměř vyprodáno a samozřejmě i to přispělo k fantastickému koncertnímu zážitku. Posledním koncertem v Portoriku se tak GN'R po víc jak měsíci, kdy odstartovalo turné po Latinské Americe, uchýlili k zaslouženému odpočinku od náročného cestování a vyčerpávajícího koncertování.

DJ Ashba a Ron "Bumblefoot" Thal - San Salvador, Salvador, 11. 4. 2010

Květen a červen 2010 – Evropa, první část

Chinese Democracy World Tour 2009 – 2010 konečně dorazilo také do Evropy. Prvních 7 koncertů se uskutečnilo v květnu, respektive první polovině června. Guns N' Roses se představili v Norsku, Finsku, poprvé v historii v Rusku, Švédsku a Dánsku. Když Guns oznámili show v Moskvě, unikl na internet plakát s červnovými daty v Evropě, kde byla napsána například Praha, Berlín, Záhřeb či Milán. Ale ať už z jakýchkoli důvodů, kapela přesunula většinu koncertů z druhé poloviny června na září a říjen. V květnu a červnu se tak odehráli jen show, které byly naplánované na koncec května a první dva týdny června. První část evropského turné se tak skládala jen ze 7 koncertů, ta druhá z více jak 20. Nyní se ale pojďme podívat na tu první, o které budou následující odstavce.

Poslední květnový den, 31. května, Guns N' Roses odstartovali koncertovaní po Evropě show v Bergenu, Norsku. Okolo 6500 fanoušků slyšelo 17 songů, z toho 6 z Chinese Democracy. Následné show v Oslu a na festivalu v Helsinkách se nesly v podobném duchu. Tedy 17 skladeb a 6 z Chinese Democracy. Jen počet diváků se lišil. V Oslu přišlo 7000 a v Helsinkách 17 500 fanoušků.

Axl N' Richard - Norsko, Bergen, 31. 5. 2010

Guns N' Roses 6. června poprvé ve své 25 let dlouhé historii vystoupili v Rusku, Sankt Petěrburgu (neboli Petrohradě, jak chcete). Bylo to na den přesně 25 let od prvního vystoupení Guns N' Roses. Show se odehrála v Zimním paláci (Ice Palace) před 12 300 fanoušky, což znamenalo jediné – vyprodáno. Guns k obvyklým 17 skladbám  a 6 z Chinese Democracy na evropské štaci přidali další dvě – Don't Cry a Scraped. Diváci tak mohli být náramně spokojení.

Druhá show v Rusku se uskutečnila v Moskvě, kde kapela měla vystoupit už v květnu 1993, ale kvůli politickým událostem ke koncertu nedošlo. A tak si to diváci mohli vynahradit až o 17 let později. I v Moskvě, kam přišlo 20 000 fanoušků, bylo vyprodáno. Ale jako v Bergenu, Oslu a Helsinkách následoval tradiční setlist – 17 písní a 6 nových. Axl měl na sobě dokonce tričko s motivem Lenina a nápisem CCCP!

Před 33 000 diváky vystoupili GN'R na festivalu Sweden Rock 12. června v Sölvesborgu. Axl davu pověděl, že má takový pocit, že některé z nich viděl ve vězení, když zde byl naposledy (v roce 2006 pokousal ochranku a následně si poseděl pár hodin v chládku) a také, že se naučil novou frázi ve švédštině, která v překladu znamená "Shut up, you pussy" (netřeba překládat). Počet songů byl stejný jako v Moskvě, tedy celkově 17 skladeb a 6 z Chinese Democracy. Ten samý setlist předvedli Guns o další dva dny později i na koncertě v Aalborgu, Dánsku, který tak zakončil první část evropské šňůry. Poslední show na další téměř dva měsíce si nenechalo ujít 8000 fanoušků.

13. 8. 2010 – Sturgis, Jižní Dakota, USA

Guns N' Roses se na pódia vrátili bez jednoho dne přesně po 2 měsících. Koncert na festivalu Rock N' Rev byl prvním ve Spojených státech od prosince 2006 (nepočítame-li dvě show z února v newyorských barech). Samotná show se od těch evropských příliš nelišila. Na návrat Patience a Out Ta Get Me do setlistu nedošlo a kapela dokonce před 18 000 diváky vynechala skladbu hranou s železnou pravidelností už od roku 2006 – Better. Došlo jen na 16 písniček, na druhé straně je třeba uvážit, že show na festivalech jsou časově omezené a jestliže mají členové Guns několik sól, tak se nedá očekávat 20 songů. I tak se ale zrodilo jedno malé překvapení, Axl měl totiž na sobě bundu téměř totožnou s tou, s jakou vystoupil v Tokyu v roce 1992! Hold starý vkus se nezapře.

 

Axl se alespoň na jeden koncert vrátil do dob Use Your Illusion

Diskusní téma: GN'R tour 2009 – 2010

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek