Guns N' Roses

Příběh Čínské Demokracie

 

I když se to zdá neuvěřitelné, 23. listopadu vyšlo neojčekávanější album celé hudební historie Chinese Democracy od americké rockové legendy Guns N' Roses. Chinese Democracy se tak svého vydání dočkala po několika letech. Mezitím se ovšem stihla stát legendou, se kterou to vypadalo, že se nikdy nedočká svého vydání. Nakonec jsme se ale dočkali a Guns N' Roses a především jejich frontman W. Axl Rose se vrátili v plné parádě, díky vynikající desce, kterou Chinese Democracy bezesporu je. Přečtěte si příběh o "Čínské Demokracii".

 

 

Axl Rose a Ron "Bumblefoot" Thal, 2006

 

V prosinci 2007 W. Axl Rose údajně odevzdal do rukou vydavatelské společnosti již hotové CD. V březnu 2008 se americká firma Dr. Pepper nechala slyšet, že pokud do konce roku 2008 vyjde Chinese Democracy, každý Američan dostane plechovku nápoje zdarma (vyjma Slashe a Bucketheada). O tři měsíce později na internet uniklo 9 ze 14 písní, které se později objevily na albu. Kevin Cogill, muž, který skladby umístil na internet, byl nejprve zatčen, poté byl propuštěn, a nakonec ho soud uznal nevinným. Už v červenci se začalo spekulovat o tom, že písnička Shackler's Revenge se objeví ve videohře Rock Band 2. Písnička se tam nakonec objevila, když hra vyšla v září. 10. října měla premiéru píseň If The World, která se objevila ve filmu Body Of Lies (u nás Labyrint lží), kde hlavní role ztvárnili Leonardo DiCaprio s Russelem Crowem. To už vypadalo velice dobře s vydáním dlouho očekávaného alba. A když  se 23. října objevilo na oficiálních stránkách kapely datum vydání nového alba (23. listopad) s odpočítáváním, tak už všem muselo být jasné, že se letos skutečně dočkáme. Den před zveřejněním oficiálního vydání alba byl navíc vypuštěn do rádií singl a titulní píseň Chinese Democracy. V listopadu se druhým vypuštěným singlem stal song Better. Chinese Democracy už byla na cestě za vydáním.

 

Jak již bylo napsáno v úvodu, nakonec vyšla ve slibovaném termínu, tedy 23. listopadu.Co vše se ale dělo v letech po rozpadu staré sestavy  a v novém tisíciletí? Na to se pokusí odpovědět následující odstavce.

 

Než začneme, bylo by dobré pro neznalce Guns N' Roses připomenout si trochu historii kapely. Jejím debutovým albem se stalo Appetite For Destruction, nejprodávanější debutové album všech dob, kterého se až do dnešních let prodalo okolo 30 milionů kusů. Po tomto velkém úspěchu následovalo poloviční LP GN'R Lies. V roce 1990 byl vyhozen bubeník Steven Adler kvůli závislosti na heroinu. Nahradil ho Matt Sorum, který dříve působil v kapele The Cult. Novým členem kapely se také stal klávesák Dizzy Reed. V květnu 1991 vyjela kapela na Use Your Illusion World Tour, které trvalo až do července 1993. V září 1991 spatřily světlo světa alba Use Your Illusion I a II, které se lišily žlutým a modrým obalem. Krátce po vydáni těchto alb odešel ze skupiny kytarista Izzy Stradlin, Axlův nejlepší přítel. Kapela mezitím získala světovou popularitu. Posledním počinem staré sestavy je album cover verzí The Spaghetti Incident?, které vyšlo na den přesně stejně jako Chinese Democracy, to znamená 23. listopadu. Zajímavé, že? Časem se ovšem tato sestava začala rozpadat. Náhradní kytarista za Izzyho Gilby Clarke byl vyhozen v roce 1994. Na jeho místo přišel Axlův přítel ze státu Indiana Paul "Huge" Tobias. O dva roky později odešel kytarista Slash, s jehož odchodem se mnozí fanoušci asi nikdy nesmíří. O další rok později byl vyhozen Matt Sorum a v roce 1998 odešel baskytarista Duff McKagan. Z klasické sestavy  kapely tak zbyl pouze frontman W. Axl Rose a klávesista Dizzy Reed. Axl to ovšem nezabalil a začal vytvářet novou sestavu, která se ovšem i v následujících letech poměrně často měnila.

 

 

W. Axl Rose 2001, 2003

 

NOVÁ SESTAVA

 

W. Axl Rose dal dohromady novou sestavu, která se skládala z těchto členů – Paul Tobias, Robin Finck, Buckethead (všechno kytaristi), Tommy Stinson (baskytara), Josh Freese (bicí) a Dizzy Reed s Chrisem Pitmanem (oba klávesy). První nahrávkou nové sestavy se stala píseň Oh My God, která byla použita jako soundtrack k filmu s Arnoldem Schwarzeneggrem End of Days (v češtině Konec světa). V listopadu 1999 Axl prolomil mlčení, když udělal telefonický rozhovor s Kurtem Loderem. V něm mimo jiné řekl, že s novými členy mají údajně nahráno okolo 70 písní. Na začátku nového tisíciletí se začaly rojit spekulace o vydání nového alba. V roce 2000 z kapely odešel bubeník Josh Freese, kterého nahradil Bryan "Brain" Mantia. V lednu 2001 Guns odehráli dva koncerty – jeden v Las Vegas a druhý na mamutím festivalu Rock In Rio III před 200 tisíci diváky. Na těchto koncertech poprvé zazní některé nové písně, které se měly objevit na novém albu. Téhož roku je naplánováno turné po Evropě, nejdříve v červnu, ale kvůli nemocnému Bucketheadovi se nakonec neuskuteční. Náhradní část je naplánována na prosinec, ale i tato část turné nakonec byla zrušena. Přesto se ke konci roku konají ještě dva koncerty v Las Vegas. Světové turné nakonec začíná v srpnu roku 2002 v Hong Kongu, v Číně. Toho se ovšem už neúčastní Tobias, který z kapely odešel. Jako náhrada za něj přišel Richard Fortus. Kapela se účastnila pár festivalů po Evropě, například v Belgii nebo Anglii. Kapela také vystoupila na udílení cen MTV Video Music Awards. V listopadu startuje po devíti letech severoamerické turné. První koncert se ovšem neuskutečnil, když Axl zůstal ve vzduchu v letadle. Poslední show proběhla ve vyprodané Madison Square Garden. Poté z dosud neznámých důvodů turné končí a kapela se na tři a půl roku odmlčí.

 

 

Axl a Robin Finck, 2006

 

V letech 2003 – 2005 se toho okolo tábora Guns N' Roses moc neděje. Axl se na veřejnosti neobjevuje. Propůjčí ovšem svůj hlas do počítačové hry Grand Theft Auto: San Andreas, kde dělá moderátora a pouští rockovou hudbu. V květnu 2004 se kapela měla objevit na festivalu Rock In Rio IV. Vystoupení bylo ale zrušeno kvůli odchodu kytaristy Bucketheada z kapely. V roce 2005 se baskytarista Tommy Stinson nechal slyšet, že album vyjde ještě téhož roku. Rok 2005 ale plynul a s ním žádné další zmínky o novém albu nebo turné.

 

Až v lednu 2006 se Axl poprvé objevil na veřejnosti. Po třech letech. Na párty kapely Korn prohlásil, že lidé tento rok uslyší muziku. Další měsíc byly oznámeny termíny koncertů. Novým kytaristou se stal Ron "Bumblefoot" Thal, který nahradil Bucketheada. V květnu téhož roku kapela vyjela na světové turné po třech a půl letech. Tentokrát ale v plné parádě a ve velké formě. Při příležitosti evropského turné kapela vystoupila v Praze, Sazka areně. V souvislosti s turném se opět objevily spekulace o vydání Chinese Democracy. Na podzim GN'R vyjeli na severoamerické turné, tentokráte ale už řádné. Vydání nového alba se mělo blížit, ale i když kapela byla na turné, nevypadalo to s vydáním stoprocentně. Neprobíhala téměř žádná propagace. A když navíc manažer kapely Marc Mercuriadis oznámil, že se album jednoho dne prostě objeví na pultech obchodů, bylo jasné, že letos opět nevyjde. V prosinci Axl manažera vyhodil a napsal fanouškům otevřený dopis. Poprvé Axl nabídl konkrétní datum: 6. března 2007. Avšak ani v březnu jsme se nedočkali. V červnu kapela pokračovala ve světovém turné v Mexiku, Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Turné skončilo velkým úspěchem v červenci v Japonsku. Ale od té doby prakticky nepadla o vydání nového alba ani zmínka.

 

Až po 6 měsících se začalo opět hovořit o Chinese Democracy. To bylo v lednu 2008, kdy na povrch prosákly zvěsti, že Axl už odevzdal hotové CD do rukou vydavatelské společnosti. Ale o tom již bylo napsáno výše.

 

 

 

5 důvodů, proč je Chinese Democracy vynikající album a proč zapadá do tvorby Guns N' Roses

 

Nakonec jsme se tedy dočkali, i když už mnozí z nás ani ve vydání nevěřili. W. Axl Rose na albu dokazuje, že jeho hlas je vskutku jedinečný. I hned po vydání se na fórech objevovaly názory typu "album je to výborné, ale nejedná se o Guns N' Roses". Dále třeba to, že je to Axlův sólový počin a s původními Guns to nemá vůbec nic společného. Na první pohled to tak může vypadat, ale když se na to podíváme zase z jiného úhlu, zjistíme, že je to nahrávka, která rozhodně patří do tvorby Guns N' Roses.

 

A čím to je, že Chinese Democracy je opravdu počin Guns N' Roses a ne jenom sólový projekt W. Axla Rose?

 

 

Text k titulní písni alba

 

5 důvodu, proč tomu tak je:

 

Axlův zpěv

To je jeden z nejhlavnějších důvodů, proč dokáže Chinese Democracy zaujmout. Axl na albu jasně dokazuje, že se svým pověstným hlasem má pořád co nabídnout. Zní jako za starých časů největší Axlovy slávy. Na albu zpívá různými způsoby, jeho hlas má několik poloh. V sedmačtyřiceti letech klobouk dolů.

 

Kytarová sóla

 

Samozřejmě, že na albu neúčinkuje Mr. Slash, jehož kytarová sóla jsou originální a jedinečná, ale i na tomhle albu najdeme skutečně skvělé kytarové riffy, ostré nástupy, mezihry a velice chytlavá kytarová sóla. To vše je práce nových kytaristů. Hned první kytarový riff, který na albu uslyšíme v úvodní a titulní písní Chinese Democracy nám nakopává zadky. Velice zajímavá je také Shackler's Revenge, kde se ve velké míře využívá elektroniky, jak nám sám Mr. W. Axl Rose před několika lety potvrdil. Skvělým úvodním kytarovým riffem nás chytne Better, klasická vypalovačka. Tyto songy se zařazují do kategorie ostrých nástupů (i když Better se rozjede až po půl minutě).

 

Nejzajímavější mezihry najdeme v těchto písních: Shackler's Revenge, Better a I.R.S. Tyto mezihry jsou jedny z nejlepších částí v těchto skladbách.

 

Kytarová sóla nám ukazují, že i Slash je velice dobře nahrazený. Finckovo sólo v Street Of Dreams je dechberoucí, stejně tak jeho sólo v This I Love. Ale i Buckethead tu zanechal výraznou stopu. Jeho kytarové sólo v There Was A Time nám bere vítr z plachet, stejně jako ta Finckova.

 

Balady

 

To je další kapitola sama pro sebe. Na albu si můžeme poslechnout hned tři – Street Of Dreams, Madagascar a This I Love. Street Of Dreams a This I Love vám připomenou nejslavnější a jednu z nejlepších balad skupiny – November Rain. Madagascar je velmi zajímavá balada, při níž Axl mění polohy svého hlasu. Uprostřed písničky zde vstupuje řeč v podání vynikajícího řečníka a také zastánce za práva černého obyvatelstva Martina Luthera Kinga. Ve všech třech baladách se využívá velkého množství orchestru a smyčců, což těm písničkám jenom prospívá. I když se albu vytýká "velká přeprodukovanost", opak je pravdou. Smyčce a celá orchestrovská aranžmá jsou využity s rozumem. Počátky This I Love sáhají až do roku 1993, kdy již Axl měl asi určitou část textu hotovou. Píseň je napsaná o jeho tehdejší přítelkyni Stephanie Seymour, se kterou se ještě téhož roku rozešel.

 

 

Dva alternativní, dosud nevydané covery Chinese Democracy; především ten druhý je bezchybný

 

Axlův proslov

V prosinci Axl prolomil své dlouhé mlčení a udělal celkem tři pokecy s fanoušky přes fóra. Axl v nich například prozradil, že pokud by to byla jeho sólová deska, zněla by mnohem více industriálně. Deska je velice komplexní, což před třemi lety potvrdil i samotný Mr. Rose. Každý fanoušek si v ní přijde na své – na poctivý hard rock (Chinese Democracy, Better), industriál (Shackler's Revenge, Scraped) a balady (Street Of Dreams, Madagascar a This I Love).

 

Texty a chytlavé refrény

 

Krásně napsané texty a chytlavé refrény jsou spjaty se starou tvorbou Guns N' Roses. Texty Sweet Child O' Mine, November Rain, Don't Cry či You Could Be Mine představují jen zlomek skvěle napsaných songů.

 

Refrény např. v Paradise City, Welcome To The Jungle, Patience nebo třeba Knockin' On Heaven's Door si člověk prozpěvuje dodnes.

 

Ale to v žádném případě neznamená, že by se na Chinese Democracy nenašly opravdu dobře napsané texty a chytlavé refrény. Všechny texty na albu nesou rukopis Axla a někoho z kapely, vyjma This I Love, kterou Axl složil úplně sám. Texty Chinese Democracy, Better, Street Of Dreams, There Was A Time, Catcher In The Rye, Riad N' The Bedouins, Sorry,This I Love a Prostitute patří k těm nejlépe napsaným věcem na Chinese Democracy.

 

Z refrénů si budete prozpěvovat ten z Better, There Was A Time, Scraped, Sorry a I.R.S. Tento úryvek z I.R.S. - Gonna call the President, Gonna get myself a private eye, Gonna get the I.R.S., Gonna need the F.B.I., se vám prostě dostane pod kůži a budete ho mít pořád v hlavě.

 

 

Frontman W. Axl Rose, 2006

 

Chinese Democracy je opravdu albem, které se povedlo. Ač někteří lidé nesouhlasí nebo se jim tato deska prostě nelíbí, nemohou jí vzít jedno – totiž, že je to vynikající album a najde se tam hned celá řada písniček písniček, které vám připomenou starou tvorbu Guns. To je fakt, který vám nikdo nemůže vymluvit.

 

Pokud jste opravdovými fanoušky Guns N' Roses (ne těmi, kteří umějí kapelu jenom pomlouvat a šířit o ní nesmysly), tuto desku musíte vlastnit jako povinnost. Z velice jednoduchého důvodu – je skvělá a budete se k ní vracet a pouštět si ji pořád dokola.

Diskusní téma: Chinese Democracy story

Chinese Democracy

Ja jsem jedna z tech, co si na to nezvyknou uplne asi nikdy, hlavne proto ze jsem tu puvodni sestavu ani nezazila a dala bych cokoliv pro to, abych to videla, ale je to proste tak a oni se pohnuli dal. Jeste nedavno jsem se pres to nemohla proste prenest, protoze Slashe miluju nadevse :D, ale Chinese Democracy neni spatna deska, jak je zmineno, I.R.S nebo This I love jsou skvele skladby a na albu je znat, ze je to Axl a jeho hlas je oproti dobe UYI Tour mnohem lepsi [teda aspon podle toho, co je slyset v zaznamech koncertu :]]. Ale i pres to vsechno proste cekam na ten den, ktery zrejme nikdy nenastane a oni si zase vsichni zahraji spolu, proto jsem vzdy kdyz slysim ze si GnR zahrali s Izzym nebo Duffem, naprosto nadsena :D Mimochodem skvela stranka, jsem rada ze jsem na ni narazila :] [Omluva za psani bez diakritiky, anglicka klavesnice :]]

Chinese democracy

Chinese democracy je pro mě klasická deska GNR, i když s obměněnou sestavou. Je tam znát Axlův rukopis, jeho texty, jeho zpěv...jsou to pořád GNR, kteří se posunuli dál. Miluju tu desku, Axl je geniální.

GN´R

úplne perfektná stránka..narazila som na ňu až teraz a som nesmierne rada že môj názor na Guns N´Roses, Chinese Democracy a na AXLa má aj niekto íný..
Guns N´Roses milujem od mojich 2 rokoch a Chinese je super album, je to jednoducho majstrovké dielo a Axl Rose je ako sa hovorí "šialený genius" ktorého milujeme...

jo, úplně souhlasím

Konečně někdo, kdo jenom nebrečí, že bez Slashe a co. to není GNR! ChinDem je vynikající a Axlův hlas naprosto skvělej (opravdu by mě zajímalo, proč převážná většina kritiků tvrdí opak, asi si nejspíš léčejí nějaký svý komplexy). Teď hlavně aby Axl vydržel a zase to na dlouhou dobu nezabalil. A snad časem vydají i nějaký to nový cédéčko...

Re: jo, úplně souhlasím

Díky za názor! Úplně s tebou souhlasim. Slash už není v GN'R 15 let (!), to je podle mě dost dlouhá doba, aby si na to lidi zvykli. Takovej je život, ale nemůžeš žít z minulosti, to je nesmysl. ChinDem je naprosto úchvatná deska a Axlův hlas na studiovce nezněl nikdy lépe! Teď je bohužel zase takový to období ticha, poslední koncert byl v prosinci a další je naplánovanej až na říjen (Rio). Ale až se Axl a spol. zase vrátí, tak nám určitě vyrazí dech. Jinak nová deska, tu bych tipoval tak na rok 2013, ale to je vážně můj skromnej odhad :)

Přidat nový příspěvek