Guns N' Roses historie: 1998 – 2012

Historie Guns N' Roses je v mnoha ohledech jedinečná. Vývoj kapely je v porovnání s ostatními rockovými velikány vskutku unikátní a vzbuzuje obdiv i nechápavé kroucení hlavou. GN'R působí na scéně přes 25 let a byli o nich popsány tuny papíru. Zabývat se celou historií Guns by bylo až bláznivé, protože zkrátka nejde popsat na několika stránkách. I proto toto nebude náhled do historie Guns N' Roses od roku 1985, nýbrž od konce 90. let, kdy se postupně začali formovat "new" GN'R. Od té doby se toho mnoho změnilo, kapela zažila pády i úspěchy. Přesto nyní, v roce 2012, je zpět na rockovém vrcholu popularity, její hudba přitahuje zástupy nových fanoušků, koncerty jsou velice povedené a Axl vzbuzuje pozornost médií stejně jako na přelomu 80. a 90. let. Pojďme se podívat trochu na zoubek tomu, s čím vším se museli GN'R za posledních 14 vyrovnat.

KONEC SESTAVY ILLUSION

Světové turné Use Your Illusion, které trvalo od května 1991 do července 1993, zakončili Guns N' Roses dvěma grandiózními koncerty v Buenos Aires, Argentině. Přestože kapela ze scény okamžitě neodešla, dá se s čistým svědomím považovat konec celosvětové šňůry za celkový konec "old" GN'R. Nicméně ještě v listopadu 1993 dala kapela o sobě vědět světu albem cover verzí "The Spaghetti Incident?", na kterém nalezneme 13 písní včetně songu z dílny Charlese Mansona, Look At Your Game Girl. Skandál byl na světě a Axl musel vysvětlovat, proč se na desce nachází skladba od toho světově proslulého amerického zločince.

V lednu 1994 Axl Rose uvedl do Rockové síně slávy Eltona Johna. Spolu s Brucem Springsteen si zahrál píseň Come Together od Beatles na počest uvedení Johna Lennona do Síně slávy jako sólového umělce. Duet se slavným americkým muzikantem byl posledním Axlovým veřejným vystoupením v 90. letech. V červnu 1994 byl z kapely vyhozen Gilby Clarke, jehož místo zaujal Paul "Huge" Tobias, Axlův kamarád z Indiany a spoluautor skladby Back Off Bitch, jenž se objevila na Use Your Illusion I, a která byla napsána už v roce 1981!

Na podzim 1994 přispěli Guns cover verzí Sympathy For The Devil od Rolling Stones k filmu Interview s upírem, kde si zahráli Brad Pitt či Tom Cruise. V té době sílily spory mezi Axlem a Slashem, kterému se nelíbila přítomnost Tobiase v kapele. Kytarista proslulý kšticí a nezbytným cigárkem v koutku úst odešel z Guns N' Roses v říjnu 1996. Axl se jeho odchodu snažil vehementně zabránit, tvrdíc, že Slash se dopustil největší životní chyby. Slash však věděl, že jeho dny jsou v kapele sečteny. Axl poslal MTV fax, ve kterém prohlásil, že Slash nebyl součástí GN'R od roku 1995.

V letech 1997 a 1998 odešli z kapely i bubeník Matt Sorum a baskytarista Duff McKagan. Mezitím získal Axl práva na jméno Guns N' Roses. Ze sestavy, která se 20. května 1992 představila na pražském Strahově, tak zbyl vedle Axla pouze klávesista Dizzy Reed, kterému dle jeho vlastních slov zachránili Guns život, když ho v roce 1990 přivedli do kapely (resp. Axl, který moc stál o klávesového hráče). Před frontmanem Axlem Rosem stála největší životní výzva – dát dohromady novou sestavu Guns N' Roses a přivést kapelu zpět k životu.

NOVÝ ZAČÁTEK

Velice často kolují historky, že se Axl v druhé polovině 90. let doslova uzavřel před celým světem ve své vile v Malibu, kde pracoval na nové podobě Guns N' Roses pro nové tisíciletí. Kdo vzpomínal na obrovský poprask, který Guns způsobili na přelomu 80. a 90. let, musel mít najednou pocit, jako by se ocitl na jiné planetě, na které W. Axl Rose a jeho kapela nikdy neexistovali. Axlův odchod ze scény je vskutku ojedinělý a to, co vytvářel ve svém domě v Malibu, musel nejspíše schovávat do nějakého trezoru. Poslední, čím na sebe upozornil v druhé polovině 90. let, bylo to, že byl v únoru 1998 na letišti ve Phoenixu zatčen.

Nicméně v roce 1999 se věci okolo Guns N' Roses začaly znovu pomalu dávat do pohybu. V té době kapela sestávala mimo Axla, Dizzyho a Paula Tobiase z baskytaristy Tommyho Stinsona, jenž spolu s druhým klávesovým hráčem, Chrisem Pitmanem, přišli do kapely v roce 1998, v památném to roce pro český hokejový národ. Ještě o rok dříve přišel jako náhrada za Slashe kytarista Nine Inch Nails (NIN) Robin Finck. Dřívějšího bubeníka Cult, Matta Soruma, nahradil Josh Freese. Na podzim roku 1999 se pozornost médií opět upírá na GN'R. Světlo světa spatřila kompilace Live Era: '87–'93. Jedná se živé dvojalbum, mapující nejslavnější období kapely. Na desce se podíleli – i když každý samostatně – Axl, Slash a Duff. Deska je to pro mnoho fanoušků výborná, ale mohla být o dost lepší. Nepochopitelně chybí songy Civil War či Live And Let Die. To by ještě nebylo tak strašné, kdyby Axl výrazně neupravil své vokálové party. Patrné je to především na Estranged, You Could Be Mine nebo Sweet Child O' Mine.

Živé dvojalbum potvrdilo mnoha fanouškům Guns to, co v žádném případě nechtěli přijmout za pravdu – definitivní konec éry GN'R se Slashem (nutno dodat, že řada lidí to nemůže překonat do dneška). "Je to dávání sbohem… Je to něco, co jsme chtěli dát veřejnosti na rozloučenou. Bylo to hodně těžké, myslím tím poslouchat to a zahrnovat do toho lidi… Nebylo zrovna příjemné to udělat," prohlásil Axl Rose v listopadu 1999, kdy promluvil se zpravodajem MTV Kurtem Loderem.

Jako by chtěl Axl vydáním živého alba světu říct, že stará sestava Guns N' Roses je definitivně pohřbená, a že nastal čas nastartovat zbrusu novou éru kapely. V době vydání Live Era se totiž GN'R prezentovali novým songem Oh My God, který byl prvním oficiálním dílem nové sestavy. Tato agresivní, industriální skladba se objevila na soundtracku k filmu Konec světa s Arnoldem Schwarzeneggerem a přesně vystihla temnou a napjatou atmosféru filmu. Rázem nastala otázka – bude se nové album Guns nést v podobném duchu jako píseň Oh My God? "Je to dost odlišný zvuk. Existují další tvrdé skladby, existuje také dost agresivních songů, ale všechny jsou v odlišném stylu a zvuku. Je to opravdu tavicí kotel," vrhl Axl trochu světla na podobu příští desky GN'R. Také potvrdil, že kapela pracovala na 70 nových písních.

V rozhovoru s Kurtem Loderem Axl také objasnil, co dělal od skončení Use Your Illusion Tour. "Snažil jsem se přijít na to, jak udělat novou nahrávku. Hlavně jsem chtěl vytvořit nějakou klasickou nahrávku nebo se vrátit k Appetite For Destruction, jelikož by to pro mě bylo bývalo mnohem snazší. Byl jsem zainteresován v mnoha soudních procesech, týkajících se Guns N' Roses a mého osobního života, takže jsem bohužel neměl čas zkoušet a vyvinout nějaký nový styl nebo vymyslet něco sám, takže jsem doufal, že napíšu nějakou klasickou pecku, ale nakonec jsem si to nedovolil udělat." Axl rovněž potvrdil název nové desky, která získala zajímavý titul Chinese Democracy. "Existuje hodně politických hnutí za to, aby v Číně byla vytvořena demokracie a je to něco, o čem se hodně mluví a je to také něco, co by bylo hezké vidět. Také by to mohlo být jen ironické prohlášení. Přesně nevím, prostě se mi líbí, jak to zní."

NOVÉ TISÍCILETÍ

Zvěsti o návratu Guns N' Roses na scénu přiživil v lednu 2000 znovu Axl, když po 8 letech promluvil pro slavný časopis Rolling Stone. Poprvé zmiňuje skladby Catcher In The Rye, The Blues, I.R.S., T.W.A.T. (There Was A Time) a Oklahoma, jenž byla inspirována soudním procesem s Axlovou bývalou ženou Erin a kterou Axl popsal těmito slovy: "Vedu soudní spor s mou ex-manželkou Erin," vzpomíná s úšklebkem na tváři. "Měli jsme přestávku, seděl jsem s mými právníky, s úsměvem na tváři, spíš to bylo takové nervózní gesto – něco jako: 'Odpusťte mi lidi, ale mám velký problém brát celou tuhle věc vážně‘. Je k smíchu, že tady sedíme a tenhle člověk (Erin) chrlí všechny možnÉ věci a 168 lidí právě zemřelo (19. dubna 1995 došlo v Oklahomě k teroristickému útoku na federální budovu, jenž si vyžádal již zmíněný počet obětí. Proces, který popisuje Axl, se uskutečnil pouze den po této katastrofě). A tomu člověku, se kterým tam sedím, je to úplně ukradené. Jejich cílem bylo mě zničit."

K "nadcházejícímu" albu se vyjádřil i tehdejší manažer kapely Doug Goldstein: "V současnosti máme 99% muziky a 80% vokálů hotovo. Vidím to tak, že nahrávka bude hotova v únoru nebo březnu, aby mohla v létě vyjít." V již zmíněném interview se Axl vyjádřil k otázce, zdali někdy uvažoval nad vystupováním pod vlastním jménem namísto Guns N' Roses: "Je to něco, čím jsem se v životě řídil ještě před tím, než do toho vstoupili tihle chlápci (nová sestava). A před nimi byli v GN'R jiní. Uvažoval jsem, že bych to nechal být, ale nikdy mi to nepřipadalo správné. Nejsem ten typ člověka, co si řekne, že to ukončí a v klidu odejde."

Axl si zřejmě řekl, že na návrat půjde po krůčcích. V červnu 2000 se poprvé od ledna 1994 objevil na veřejnosti. S bývalým kytaristou GN'R, Gilbym Clarkem, si zahráli skladby Wild Horses a Dead Flowers od Rolling Stones, které Guns měli v repertoáru v 90. letech. Z kapely nečekaně mizí bubeník Josh Freese, kterého nahrazuje Brian "Brain" Mantia. Novým členem se stal také excentrický, ale neskutečně nadaný kytarista Buckethead, nosící kyblík KFC na hlavě a bílou masku. Do třetice všeho dobrého se ke Guns vrátil Robin Finck, který z kapely odešel v roce 1999 a nepodílel se na nahrávce Oh My God, ačkoliv Axl tvrdil opak.

Po obsazení všech postů v kapele nastal správný čas na to, aby se Axlova parta vrátila zpět na pódia. Úplně první koncert se uskutečnil 1. 1. 2001 v Las Vegas pro 1800 diváků. Axl svůj návrat vtipně okomentoval slovy "probudil jsem se po 8 letech". Poprvé se naživo hrály písně Oh My God, Rhiad And The Bedouins, Chinese Democracy, The Blues a Silkworms.

Guns N' Roses 1. 1. 2001, House of Blues, Las Vegas, zleva – Buckethead, Paul Tobias a Axl Rose

Velký návrat na scénu však přišel až 14. ledna. Po 10 letech se do Rio de Janeiro vrátil festival Rock In Rio. Bylo to třetí vydání tohoto slavného festivalu a Guns se ho účastnili  v roce 1991 (první proběhl v roce 1985 a hráli na něm Rolling Stones, AC/DC nebo Queen). Po celé jedné dekádě byli Guns zpátky, jen v diametrálně odlišné sestavě. Okolo 200 tisíc diváků bylo svědky velkého návratu rockové legendy. Premiéru si odbyl song Madagascar, při kterém si Axl zahrál na kytaru. Po finální Paradise City pronesl Axl nejdojemnější a nejupřímnější proslov svého života, v němž poděkoval své asistence Betě Lebeis. "Chtěl bych vám říct, že bez lásky a podpory jedné osoby, kterou stavím nad všechny ostatní, bych tu dnes nebyl. Za posledních 7 let jsem byl v Americe podporován, bylo o mne postaráno a bylo na mne dohlíženo. Je to pro ni velmi těžké (Beta totiž začala brečet). O kapelu bylo také postaráno. Každým krokem na své cestě procházela zkouškami, kontrakty, nahrávkami a tím, jakou zasranou osinou v prdeli jsem. V posledních 7 letech bylo o mne pečováno brazilskou rodinou. Tohle je Elizabeth Lebeis, Beta, má asistentka a její tři nádherné děti Alex, Vannesa a Fernando. Byla mi matkou, manažerkou, asistentkou, byla tu v kteroukoli dobu pro kohokoli z kapely, kdo ji potřeboval. Děkuju jí, děkuju jí za vás všechny. Miluju vás a budeme zpátky tohle léto s hromadou nových songů!"

V březnu 2001 podala Beta interview, ve kterém rozvedla Axlův vztah s modelkou Steph Seymour, se kterou se frontman v roce 1993 rozešel. Rozchod zpěváka po psychické stránce doslova zboural a byl to jeden z hlavních důvodů, proč se na tak dlouhou dobu odmlčel ze scény. "Chtěl dělat všechno správně a myslel si, že taky tak všechno dělá. Bral ten vztah hrozně vážně. V podstatě ho zabila. Když kapela skončila turné, myslel si, že bude mít svou vlastní rodinu, vezme si ji a budou mít spolu děti. Domníval se, že to bude druhá část jeho života, vydělal spoustu peněz a teď chtěl věnovat svůj čas rodině. Jeho snem bylo mít rodinu, děti, prostě vše, co v dětství neměl."

W. Axl Rose – 14. 1. 2001, Rock In Rio III


ČEKÁNÍ NA TURNÉ

Na červen 2001 si Guns N' Roses naplánovali první turné po 8 letech. Všechny indicie naznačovaly, že se v létě na pultech obchodů objeví album Chinese Democracy. "Doufáme, že vydáme nový singl někdy v průběhu tohoto jara a pak, že nahrávka bude hotova v červnu nebo těsně potom," prohlásil Axl v lednu 2001. Jenže by to nebyli Guns, aby se zase něco nepřihodilo. Kytarista Buckethead onemocněl a tak byly evropské koncerty přesunuty na prosinec. Ani v závěru roku poznamenaného 11. zářím Axl a spol. na turné nevyjeli a nakonec bylo kompletně zrušeno. "Po euforii z koncertu v Riu jsem zařídil evropské turné jako součást plánu, aby nové album vyšlo ještě letos," napsal manažer Goldstein fanouškům v otevřeném dopise. "Naneštěstí Bucketheadova nemoc přerušila nejen turné, ale také zpomalila práci na nové desce. Turné je nyní logicky nemožné. Omlouvám se všem zklamaným fanouškům, ale můžu vás ujistit, že tohle Axl nechtěl. Vytvořil jsem plán, který bohužel nevyšel."

V době koncertní nečinnosti GN'R se objevila v tisku zpráva, že Buckethead vážně uvažoval o odchodu z kapely, ale Axl ho přivedl zpět pod podmínkou, že bude nahrávat jen 3krát do týdne. Axlova parta však v roce 2001 přece jenom ještě vystoupila – na závěr roku odehrála dvě show opět v ráji všech hazardních hráčů – Las Vegas. Druhý koncert uzavřel pro Guns nepříliš aktivní rok 2001.

NEVYDAŘENÝ NÁVRAT

Velký návrat na scénu si Guns N' Roses nechali na rok 2002. Světové turné načala show v Hongkongu, v zemi, která teprve v roce 1997 získala nezávislost. Pro Axla představovalo vystoupení v této zemi splněný sen. Pozornost kolem GN'R začala znovu stoupat a Axl se to rozhodl podpořit tiskovým prohlášením. "Toto turné začíná právě teď (v srpnu) a stejně jako Use Your Illusion Tour, které trvalo dva a půl roku, potrvá tohle turné dva nebo tři roky podle toho, jak to půjde."

Velice vážně se znovu začalo uvažovat i o vydání nového materiálu. Napětí a očekávání nicméně zkrotil samotný šéf kapely: "V období Illusions (1991) jsem se dostal pod ohromný tlak jak ze strany (tehdejších) členů Guns, tak médií a tím ty alba strašně utrpěly. Něco takového už nechci znovu zažít. Jestli na tu desku čekáte, nečekejte. Žijte svůj život. Je to vaše zodpovědnost, ne moje. Pokud to nevyjde, aspoň nebudete moct ničeho litovat."

Nový přírůstkem sestavy se stal kytarista Richard Fortus, který nahradil Paula Tobiase. Axl zásadním způsobem změnil svou image – "obyčejná" trika vyměnil za hokejové či fotbalové dresy, vlasy si nechal splést do afro copánků a z jeho typické image z 90. let nechyběl pouze šátek.

Axl Rose & Buckethead 2002

Na koncertě v Leeds si Axl pořádně vylil zlost a dal průchod svým emocím: "Vypadá to, že zažijeme zajímavej večer. Víte, městská rada a promotéři nám říkají, že bysme raději měli ukončit show. Protože já… říkají, že se možná pokoušim vyvolat výtržnosti. To teda rozhodně ne, protože nechci, aby kohokoli z vás zatkli nebo aby se někdo dostal do potíží. Myslim si, že máme před sebou ještě dobrých 7 nebo 8 songů. Nešel jsem do hajzlu celou tu cestu do týhle zasraný Anglie, aby mi bylo řečeno, že mám jít kurva domů nějakejma podělanejma kreténama. Všechno, co jsem dostal za posledních 8 let, byla sračka po sračce, sračka po sračce ve zkurvenejch médiích a Axl je tohle a Axl tamto – jsem tu od toho, abych tady zahrál tuhle zasranou show a já chci doprdele hrát! Jestli chcete zůstat, tak já taky zůstanu a uvidíme, jak se to vyvine. Nikdo se nebude pokoušet dostat se do potíží nebo tak. Zkusíme si to tu užít." Na té samé show se obořil na jednoho z diváků, který měl na tričku nápis "Kde je Slash?": "Je v mý prdeli! Tam je Slash, padej domů ty kreténe!"

Po dvou koncertech v Japonsku a třech v Evropě se GN'R představili na předávání cen MTV Video Music Awards 31. srpna v New Yorku. Sestava čítající 8 Pistolníků prezentovala během 10 minut výběr 3 skladeb – Welcome To The Jungle, Madagascar a Paradise City. Po minishow si Rose krátce pohovořil s nikým jiným než s Kurtem Loderem. "Je to o tom, jak přestavíte něco, co bylo tak velké a nahradíte prakticky každou osobu ve skupině, každou jednotlivou věc. A jak udělám z celé skupiny lidí, kteří jsou něčím jiným, něco, co už bylo? Nevím, jestli se to stalo přesně takhle. A ne s náruživostí těchto nových hráčů chtějících ten materiál hrát," podal Axl vysvětlení toho, proč vše trvalo tak dlouho.

 

Axl Rose & Robin Finck – 31. 8. 2002, MTV Music Video Awards

V listopadu 2002 vyjeli Guns N' Roses na první severoamerickou šňůru po 9 letech. Úplný začátek turné však byl předzvěstí toho, jak celé turné nakonec vyvrcholí. První plánová show ve Vancouveru se vůbec neuskutečnila, jelikož Axl zůstal v letadle a diváci se tak rozhodli místo vybílit, podobně jako ti v srpnu 1992 v Montrealu. Nakonec proběhlo jen 16 koncertů; poslední z nich se uskutečnil 5. prosince ve slavné Madison Square Garden. O den později GN'R nevystoupili ve Philadelphii a následoval další zrušený koncert, kvůli čemuž se znovu strhly výtržnosti. Promotér pak zbytek turné odvolal. Proč došlo k odvolání koncertu ve Philadelphii, vysvětlil Axl v únoru 2012 (!) právě tam. "Musim držet hubu. Odvolal jsem první show (ve Philadelphii měly proběhnout dvě) asi v šest ráno. Manažer mi řekl, že tu show odvolal a pak prej ne. A pak nás chtěl nasrat Clear Channel, jelikož chtěli odvolat turné, protože jim probíhaly nějaký sračky na Floridě nebo tak. Prostě spousta sraček. Unavilo mě to, nemělo to nic společnýho s kožichem nebo basketbalem. Miluju Philly. Už jsem tady párkrát hrál a bylo to super. Je skvělý tady být, chci se omluvit, že jsem byl toho součástí. Víte, neříkám, že nejsem nevinnej."

Finančně severoamerické turné 2002 rozhodně nebylo nikterak úspěšné, přestože několik show bylo vyprodaných. Bylo však na výsost jasné, že s takovou image, kterou se GN'R prezentovali, rozhodně nemůžou vydobýt ztracené pozice. Turné skončilo naprostým fiaskem a Guns N' Roses se znovu uchýlili k (dlouhé) odmlce.

KAM SE (ZASE) PODĚL AXL?

Být fanouškem Guns N' Roses bylo opravdu jen pro lidi s bezmeznou trpělivostí a silným srdcem. Kapela znovu přestala vyvíjet jakoukoliv činnost a vytvořilo se jakési informační embargo. Nikdo nic neví, nechtějte žádné informace, co bude dál. Nevíme, neřešíme.

V průběhu roku 2003 odešel po 12 letech z funkce manažera Doug Goldstein, kterého nahradil Merc Mercuriadis. V médiích se rovněž objevila spekulace, podle níž měli Guns přispět na filmový soundtrack k filmu Terminátor 3 (i když se o tom vážněji pravděpodobně nikdy neuvažovalo). Arnold tentokrát GN'R nespasil…

Až v roce 2004 se znovu rozšířily proudy okolo kapely. V březnu vydala nahrávací společnost Geffen album Greatest Hits. Geffen už zřejmě nebavilo čekat na Čínskou demokracii, a tak se rozhodlo pro tento krok. Protesty ze strany Axla, Slashe a Duffa byly k ničemu. Přestože s nimi nikdo nekonzultoval výběr písní a na albu chybí takové fláky jako Estranged, Mr. Brownstone či Rocket Queen, prodávalo se fantasticky a GN'R se opět dostali na přední místa hudebních žebříčků.

Na 30. květen bylo naplánováno vystoupení na festivalu Rock In Rio IV (v portugalské metropoli Lisabon, nikoliv v Riu). Koncert zhatil nečekaný odchod Bucketa. "Předčasným odchodem kytaristy Bucketheada se kapela ocitla v neudržitelné pozici. Mým jménem a jménem Guns N' Roses se chci omluvit fanouškům, kteří plánovali, že nás navštíví v Lisabonu," litoval Axl v otevřeném dopise. "Tento festival a jeho tradice pro mne osobně znamená opravdu hodně a upřímně mne netěší zdát se možnosti být prvním umělcem, který by zde hrál už potřetí. Rád bych vyjádřil vděčnost těm, kteří přijali Bucketovu roli v Guns a podporovali naší novou sestavu. Velmi si ceníme Bucketova přínosu. Mezitím, místo upínání se k negativnímu, se budou Guns posouvat vpřed a překvapivě (bez zveřejnění jakýchkoli detailů) nám tahle nešťastná souhra náhod mohla poskytnout příležitost, abychom se s našimi nahrávkami posunuli o jeden krok dále. Navzdory všemu doufáme, že budeme moct oznámit datum vydání během několika následujících měsíců."

Místo návratu na pódia se Axl Rose představil jako DJ Tommy "The Nightmare" Smith v počítačové hře GTA: San Andreas, kde pouští klasické rockové pecky ze 70. let a do toho vtipkuje. Slash s Duffem (kteří v tu dobu rozjeli Velvet Revolver) žalovali Axla za to, že využívá staré písně kapely výhradně pro svůj účel. V roce 2005 zase přišli Axlovi právníci s tím, že Slash jednoho dne navštívil Axlův dům v časných ranních hodinách a nelichotivě se vyjádřil o svých spoluhráčích z Velvet Revolver. Alespoň trocha vzrušení, když už nová sestava Guns nebyla absolutně schopná cokoliv vyprodukovat za ta léta.

Baskytarista Tommy Stinson prohlásil, že Chinese Democracy, z které se už tou dobou pomalu stávalo "nejočekávanější" album všech dob, vyjde v roce 2005, ale to už i těm největším optimistům bylo jasné, že jsou to jen plané řeči a nad celým prohlášením mávli rukou. Mezi roky 2003 – 2005 se Guns N' Roses naprosto odmlčeli ze scény, uzavřeli se před celým světem (resp. Axl) a byli absolutně neproduktivní. Avšak už první dny a měsíce roku 2006 přinesli něco, co fanoušci GN'R nečekali ani v těch nejbláznivějších snech.

COMEBACK PO 13 LETECH

W. Axl Rose se v lednu 2006 zúčastnil party kapely Korn. Po 3 letech se konečně objevil na veřejnosti. "Je to velice komplexní nahrávka. Snažím se zde ukázat v jiném světle," poodhalil Axl Chinese Democracy. "Některé části znějí jako Queen. Někteří lidé si řeknou: ‚Nezní to jako Axl Rose, nezní to jako Guns N‘ Roses‛. Ale nejméně pár skladeb se vám bude líbit." Samo o sobě tato slova naznačovala, že by se v novém roce mohli GN'R pohnout z místa. V únoru se objevily nová data pro chystané evropské turné. Mezi nimi nechyběla ani Matka měst – Praha.

V té době 44letý frontman představil svou zbrusu novou, vylepšenou image. Dredy spletené do culíku, rezavá bradka, tuny náramků a přívěšků, kožené bundy, džíny, trička. Prostě pravý Axl Rose. První 4 koncerty roku 2006 se uskutečnily v květnu 2006 v New Yorku. Byly to tzv. "warm-up" ("zahřívací") show a všechny byly beznadějně vyprodané. V NY se fanouškům poprvé představil kytarista Ron "Bumblefoot" Thal, vynikající hráč, kterého Axlovi doporučil sám Joe Satriani. Poprvé ve své historii zahráli Guns skladby Better, I.R.S. a There Was A Time. S My Michelle začal Axlovi pravidelně vypomáhat jeho kamarád Sebastian Bach, který kapele předskakoval během celého roku 2006. A aby toho nebylo málo, na třetí newyorské show se k Axlovi připojil zakladatel Guns N' Roses Izzy Stradlin, který s Axlem po řadě let obnovil přátelství, a který s kapelou objel značnou část evropské šňůry. Mimo Axla změnil zásadně image i Robin Finck, jenž si nechal narůst dlouhé vlasy a vousy.

Evropská štace začala 25. května v Madridu. GN'R vystřídali hrozná vystoupení (Rock In Lisboa) s úžasnými (Rock Am Ring). 13. června se Pistole a růže po 14 letech vrátili do Prahy, kde odstartovali show skladbou Welcome To The Jungle přesně v 23:15 a skončili okolo 1:30. Necelým 10 tisícům fanoušků předvedli Guns jeden z největších hudebních zážitků toho roku. Pistolníci rozstříleli Sazka arenu.

W. Axl Rose – 13. 6. 2006, Sazka arena, Praha

Nebyl by to Axl Rose, aby turné neproběhlo bez skandálů. Kromě pozdních začátků, které Axla přivedli pod palbu kritiky (i když to nebylo vůbec nic nového), si proslulý frontman vysloužil i pobyt v chládku. Jednoho dne byl Axl pod silným vlivem alkoholu, dostal se do sporu s jedním členem ochranky, kterého údajně pokousal, a šel si sednout. Za pár hodin byl opět na svobodě. To se stalo ve Švédsku. V Newcastlu pro změnu po Axlovi hodili minci, a tak show předčasně skončila.

V průběhu koncertování po starém kontinentě několikrát nahradil za bicími Briana "Brain" Mantiu Frank Ferrer, jelikož Mantiovi přibyla do rodiny malá ratolest. "Brain" se ke kapele ještě připojil i na podzim, ale postupem času ho definitivně nahradil Ferrer.

I přes všechny problémy, které Guns N' Roses v Evropě potkali, dopadlo turné na jedničku. Bylo to první řádné a plnohodnotné turné kapely od roku 1993! Turné vyvrcholilo 30. července v Londýně. GN'R byli zpátky a pozornosti médií a kapely se soustředila na podzim, kdy do obchodů měla dorazit Čínská demokracie.

TAK KDY UŽ TO BUDE?!

Axl se na konci srpna překvapivě dostavil na MTV Music Awards 2006, kde představil kapelu The Killers. Poté v zákulisí podal 3minutové interview, ve kterém prohlásil, že vystoupení na předávání cen MTV v roce 2002 považuje za katastrofu, a že Chinese Democracy definitivně vyjde v roce 2006. Teď už bylo vše jasné – připravte si peněženky, nejočekávanější album všech dob již brzy spatří světlo světa.

Po 13 letech rozjeli Axl a spol. severoamerické turné, které se natáhlo od října až do prosince (v září proběhly "warm-up" show). Fanoušci netrpělivě čekali na den, kdy se nové album GN'R stane realitou. Jenomže vydání alb bývají zpravidla oznamována několik měsíců předem. A čas pomalu plynul. Září, říjen, listopad… Kde nic, tu nic. V prosinci Axl vyhodil manažera Mercka Mercuriadise a napsal fanouškům otevřený dopis. "Když jsem se dohodl na uskutečnění současného severoamerického turné, souhlasil jsem s porozuměním, že já a můj manažer Merc Mercuriadis jsme byly v naprosté shodě s naší strategií, plánů turné a co je nejdůležitější, ve všech věcech potřebných k vydání alba nejpozději do 26. prosince," objasňuje Axl. "Naneštěstí se ukázalo, že to tak není a je mi líto prohlásit, že album do konce roku nevyjde. Může za to nedostatek respektu managementu kapely, davu a každé zvláštní odborné znalosti, která naneštěstí vyústila v konec mého vztahu s Merckem Mercuriadisem." Poprvé však Axl dal na vědomí konkrétní datum vydání desky – 6. březen 2007. Nebylo to ale nic oficiálního a tak se žádný člověk z řad fanoušků ani nedivil, když Chinese Democracy 6. března nevyšla.

 

Axl Rose & Robin Finck 2006, Axl – MTV Video Music Awards 2006

Na duben a květen 2007 naplánovali GN'R koncerty v Japonsku a Jihoafrické republice, které ale naneštěstí v původním termínu nemohly proběhnout, jelikož si Tommy Stinson po pádu ze schodů zlomil ruku. Koncerty v Africe musely být odvolány, Japonsko bylo posunuto. Během června a července objeli Guns N' Roses Mexiko, Austrálii, Nový Zéland a Japonsko, kde po 14 letech zazněla Don't Cry.

Axlova parta v rámci turné 2006 – 2007 odehrála desítky koncertů po celém světě, to nejdůležitější se nicméně nestalo – Chinese Democracy pořád trucovala a tvářila se, že ani nechce, aby ji někdo někdy slyšel. Bezmezná oddanost a trpělivost fanoušků tak opět klesla na bod mrazu. Když kapela nebyla schopná vydat desku v průběhu několikaměsíčního turné, tak kdy by tedy měla konečně vyjít? Bylo čím dál tím jasnější, že je to stále běh na dlouhou trať.

ČÍNSKÁ DEMOKRACIE

Přestože dlouho očekávané album stále nevycházelo, objevil se Axl na novém materiálu. Neměli to sice žádnou spojitost s jeho mateřskou kapelou, nicméně výsledek byl fantastický. Dlouholetému kamarádovi Sebastianu Bachovi vypomohl na jeho sólové desce Angel Down, kde se objevil hned na 3 skladbách. Konkrétně se jedná o písně Back In The Saddle od Aerosmith, (Love Is) A Bitchslap a Stuck Inside. Axl obohatil songy o svůj skvělý hlas a dodal jim pravý říz. Přitom Axlovo hostování na Bachově albu vzniklo spontánně. Bývalý frontman kapely Skid Row, která dělala předkapelu Guns už v roce 1991, hostoval na písničce Sorry, která se nachází na 10. místě v pořadí skladeb na Chinese Democracy. "Napsal jsem Axlovi smsku: Hej, kdy budeš zpívat na mé nahrávce? Považoval jsem to jen za žert," vysvětluje s úsměvem Bach. "Napsal jen jediné slovo: Kdy? A jen jsem si říkal, ne, ne, nebude hrát na mé nahrávce, v žádném případě, to se nestane. A pak jsme šli do studia. Nezklamal mne, neflákal se, je velmi přímočarý, má ten správný cit." Bylo to poprvé od roku 1999, co se Axl Rose veřejně objevil na nové nahrávce. Jako by jeho spolupráce s Bachem ze září 2007 byla předzvěstí toho, co bude následovat příští rok.

Axl opět zpívá svým nezaměnitelným hlasem

Zkraje roku 2008 proběhly médii a fóry GN'R zvěsti, že mixování Chinese Democracy je u konce, a že Axl v prosinci 2007 odevzdal nahrávku do rukou vydavatelské společnosti. Na jaře 2008 usedlo do manažerské pozice duo Irving Azoff a Andy Gould. "Axl Rose a Guns N' Roses jsou a vždy budou jedni z nejdůležitějších nahrávacích a koncertních umělců naší doby, a jedním z nejskvělejších rockových hlasů pro celou generaci. Jsme potěšeni, že v nás Axl vkládá důvěru," uvádějí v tiskové zprávě Azoff s Gouldem.

Na jaře odešel z kapely dlouholetý člen GN'R Robin Finck, jenž se vrátil do domovské kapely NIN. Nový manažerský tandem začal pracovat na datu vydání desky. V červnu vypustil mladík Kevin Cogill na internet 9 nedokončených skladeb ("leaks") z nadcházející desky. S Cogillem se to táhlo poměrně dlouho, do vězení ale nakonec nešel a veřejně se Axlovi omluvil. "Leaks" z internetu okamžitě zmizely.

V září si odbyla premiéru ve videohře Rock Band 2 industriální píseň Shackler's Revenge. Netřeba dodávat, že to byl první oficiální song Guns N' Roses od Oh My God z roku 1999. I po 9 letech se historie opakovala, jelikož kapela vypustila do světa song s nezvyklým soundem, který ale na druhou stranu, pomineme-li Oh My God, už fanoušci GN'R měli možnost ochutnat na albu Use Your Illusion II. Rekordně krátká skladba My World (1:24) se nesla v podobném duchu.

Shackler's Revenge nebyla jedinou písní z nadcházející Chinese Democracy, kterou mohli fanoušci slyšet ještě před jejím samotným vydáním. Začátkem října se ve filmu Labyrint lží, v hlavní roli s Leonardem Di Capriem a Russelem Crowem, objevila skladba If The World, která zní v závěrečné scéně. 22. října vypustili GN'R do rádií singl Chinese Democracy a o den později se na webových stránkách kapely objevilo odpočítávání do vydání desky. Krátce před jejím vydáním kapela vydala druhý singl Better.

Chinese Democracy is coming

Dlouholeté čekání na Chinese Democracy, z které se kvůli médiím stal mýtus, skončilo 23. listopadu 2008. Guns s předstihem nechali celé album "streamovat" na MySpace a vytvořili rekord během několika málo hodin – žádnou jinou kapelu či interpreta si lidé na této sociální síti nepustili víckrát! V chladném listopadovém dešti nabídla kapela všem fanouškům po světě možnost dostat se do varu. V USA vyšlo album exkluzivně přes společnost Best Buy.

Axlova parta zabodovala ve světových hitparádách a za první týden se v USA prodalo 300 tisíc kusů. GN'R vytvořili nejkomplexnější nahrávku ve své diskografii. Při poslechu se můžete nechat unášet proudem klasického hardrocku (Chinese Democracy, Better), industriálním stylem (Shackler's Revenge a Scraped = Buckethead), epickou There Was A Time a Madagascar, či baladami Street Of Dreams (dříve známá jako The Blues, s jejímž názvem Axl nebyl spokojený) a This I Love. Krom toho je deska obohacena o celou řadu báječných kytarových sól.

Guns N' Roses vzbudili ve světě velký poprask, protože čínská vláda album okamžitě zakázala (i když to bylo od začátku jasné). Zdůvodnila to tím, že kapela v podstatě útočila na Čínu a její politiku. Přitom politicky zaměřená je jen titulní skladba, ve které se zpívá o Falun Gongu, čínském mírovém hnutí, které bylo v Číně úředně zakázáno. A bez překvapení zůstává i to, že jméno Guns N' Roses zmizelo z internetových vyhledávačů. Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí okomentoval vířivé debaty okolo desky těmito slovy: "Mnoha lidem se tato hudba nelíbí. Je příliš hlučná a ukřičená." Zkrátka a jasně, hovořit v nejlidnatější zemi světa o Falun Gongu, demokracii a Guns N' Roses se nesmí a pokud to někdo poruší, ponese za to člověk těžké následky. Mimochodem, do dnešních dnů se prodalo přes 5 milionů nosičů Chinese Democracy.

(NE)PROPAGACE CHINESE DEMOCRACY

V prosinci se Axl zaregistroval na fórech Guns a udělal chaty s fanoušky, ve kterých objasnil celou řadu věcí ze své minulosti, promluvil i o nejnovější desce a o situaci v aktuální sestavě GN'R. Axl prozradil, že celý proces nahrávání Chinese Democracy by nechtěl podstoupit "ani za milion let". Častým dotazem bylo nové turné, na což Axl odpověděl slovy: "Bude, až se na něm dohodneme." V té době 46letý zpěvák potvrdil, že "do týdne" bude venku videoklip k písni Better. Dvě velká interview udělal Axl ještě v únoru následujícího roku, ale od té doby klesla propagace, podobně jako Titanic, na dno.

V březnu 2009 doplnil formaci nový kytarista DJ Ashba, známý z kapely Sixx: A. M. kytaristy Mötley Crüe Nikkiho Sixxe. "Je to čest dostat příležitost, abych byl součástí kapely, kterou jsem vždy miloval a respektoval," vyjádřil se k příchodu v té době 36 letý Ashba. "Těším se na spolupráci s Axlem, který není jen jedním z nejlepších frontmanů rockové historii, ale především opravdovým umělcem."

Dlouho očekávaná deska, Axlovy rozhovory, náhrada za Robina Fincka – to všechno by tu bylo. Na první pohled je to celkem slušný počin, přihlédneme-li k tomu, že se jedná o Guns N' Roses, kde nic nefunguje tak jako u kapel typu Kiss, U2 nebo třeba Bruce Springsteena. Nicméně pořád něco chybělo a byla to ta nejdůležitější věc k propagaci alba – pořádné turné. Spekulace nebraly konce a jméno GN'R se skloňovalo s několika evropskými zeměmi na léto 2009. Optimisticky působil výrok Irvinga Azoffa pro časopis Rolling Stone: "Tento rok máme na práci s GN'R několik vzrušujících věcí, na které se těším."

S odstupem času působí Azoffovo vyjádření směšně. Žádné letní turné po Evropě neproběhlo, Axl veřejně nikde nevystoupil a videoklip k Better nevyšel. Jako kdyby kapela chtěla říct – album vyšlo a to je to hlavní, tak k čemu nějaká propagace?

GUNS N' ROSES ZPĚT NA SCÉNĚ

Kapela se z místa hnula až na podzim 2009, kdy oznámila 4 koncerty v Asii a 13 v Kanadě. Turné odstartovalo 11. prosince na Taiwanu, tedy víc než rok po vydání desky. GN'R poprvé naživo představily skladby If The World, Shackler's Revenge a This I Love. Ještě před první show dal o sobě pořádně vědět Axl, a to svým typickým způsobem, který umí jen on. Na letišti v L. A. se vrhl po bulvárním fotografovi, jenž obtěžoval Betu, která ho doprovází na každém koncertě. "Axl Rose je zpátky" hlásaly novinové a internetové titulky po světě.

Axl a spol. se v Asii prezentovali fantasticky. V Osace hráli 3 hodiny a 15 minut a po 22 letech GN'R oprášili skladbu Whole Lotta Rosie od AC/DC. Show v Tokyu se zapsala na seznam nejdelších koncertů Guns v historii (vedle představení v Inglewoodu ze srpna 1991) – trvala přesně 3 hodiny a 37 minut a vyjma Riad N' The Bedouins, která naposledy zazněla 21. listopadu 2002 v Auburn Hills, přehrála kapela celou desku Chinese Democracy!

Poslední měsíc roku 2009 přinesl to, na co fanoušci po celý rok čekali. Skvělé koncerty (přestože byly jenom 4), pozměněný setlist a vystoupení s novým kytaristou Ashbou, jenž si srdcem, vášní a nasazením, které do show pravidelně dává, získal velmi záhy fanoušky na svou stranu. Axl zásadně změnil image – zbavil se dredů a začal nosit slavné šátky z let minulých. Vše navíc doplněné o náramky, šperky a prstýnky. K tomu si založil účet na sociální síti Twitter, kam především v prvních měsících pravidelně přispíval a nechával zde své dojmy z turné.

V lednu a únoru projeli Guns napříč celou Kanadou, kde např. vystoupili 27. ledna v Montrealu, který se do historie kapely zapsal neslavně v srpnu 1992, kdy Axlovi na koncertě v Montrealu odešel hlas, vystoupení bylo předčasně ukončeno a výtržnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Tentokrát bylo vše pořádku a staré jizvy se zahojily. Kapela také vystoupila na dvou akustických "surprise" show po newyorských barech.

DJ Ashba, Dizzy Reed, Tommy Stinson, Axl Rose, Ron "Bumblefoot" Thal – 2010

V březnu a dubnu objeli GN'R po 18 letech Jižní Ameriku (nepočítáme-li vystoupení v Riu 2001 a v Buenos Aires v červenci 1993) a poprvé v historii i Střední Ameriku (Panama, Salvador a Portoriko). Latinskoamerické turné také premiérově zavítalo do Uruguyae, Peru a Ekvádoru. Koncerty se vyznačovaly skvělou atmosférou, extrémně pozdními začátky (i po půlnoci) a častými přerušeními ze strany Axla, jelikož na scénu pravidelně přilétávaly nepatřičné předměty. Jeden příklad za všechny ze Sau Paula: "Stop! Stop! Stop! Kdo je ten sráč? Dělej zbabělče! Chceš všem zkurvit show? Nemám žádnej problém, protože odejdu! Všichni odejdeme. Chceš si hrát hry? Naser si. Nebo se budeme bavit. Chcete se snad bavit, ne? Pak teda tady nepotřebuju žádný zasraný zmrdy, na jaký jsme narazili už minulou noc v tom klubu. Jestli mne a mí chlapy chceš srát, tak odejdeme. Kde jsme to skončili dámy a pánové…"

Mezitím se z manažerské pozice odporoučeli Azoff a Irving. Především Azoff totálně selhal a nenaplnil nic ze svých slov, že se v roce 2009 budou dít "velké věci". Podle Axlovy verze se ho Azoff, který platí v hudebním průmyslu za velkou rybu, snažil dostat do takové pozice, kdy by byl finančně na dně a nezbývalo by mu nic jiného než udělat turné se starou sestavou. Azoff to samozřejmě popřel. Po čase do toho musel opět zasáhnout Perry Mason a vše urovnat.

V květnu a červnu projeli Guns křížem krážem Rusko (poprvé v historii) a Skandinávii. V srpnu se představili na festivalu ve Sturgis v Jižní Dakotě a 27. srpna načala kapela vystoupením v Readingu druhou část evropské šňůry. Show v Readingu a v Dublinu dopadly tak, jak mohou dopadnout jen a pouze u GN'R. Kvůli pozdnímu příchodu na festivalu v Readingu (za který ale Axl opravdu nenesl odpovědnost, ač se to zdá neuvěřitelné) organizátoři naplnili to, čím hrozili a odstřihli kapelu od proudu. Osm Pistolníků pak na pódiu udělalo velký protest.

To pro změnu v Dublinu na scénu přistála lahev. Axl pohrozil, že pokud se to stane znovu, kapela odejde. Ani to nepomohlo, situace se opakovala a Guns odešli ze scény. Vrátili se za půl hodiny, více jak polovina lidí usoudila, že koncert již skončil a tak vyprodaná hala byla stěží z půlky zaplněna. Axl odehrál zbytek koncertu na jednom místě s mizernou náladou a po Paradise City okamžitě opustil scénu.

Zlomovým momentem v Evropě byly následné dva koncerty v Itálii, které proběhly bez úhony, byly vyprodané a od té chvíle začali Axl a spol. rozšiřovat setlist do závratných výšin. Postupně na něj přibyly skladby Don't Cry, Shackler's Revenge či I.R.S. 27. září rozbombardovali Guns N' Roses fantastickým představením pražskou O2 arenu. V Londýně zase pro změnu Axl pozval na jeviště Duffa McKagana, který byl ubytován v tom samém hotelu jako Axl. Společně si zahráli na 4 skladbách – You Could Be Mine, Patience, Knockin' On Heaven's Door a Nice Boys.

W. Axl Rose & Tommy Stinson – 27. 9. 2010, O2 arena, Praha

W. Axl Rose se v průběhu roku 2010 dostal do úžasné hlasové formy, jednoznačně nejlepší od roku 1993. Velkolepý koncertní rok 2010 zakončili Guns v prosinci 4 koncerty v Austrálii a jedním ve Spojených arabských emirátech.

NEKONČÍCÍ TURNÉ

V březnu 2011 oznámili GN'R účast na festivalu Rock In Rio IV. Silně se mluvilo o turné po USA, které podle Ashbových slov mělo začít už v únoru 2011. Na internetu se později objevili data amerických koncertů na duben – červen, ovšem ani z tohoto mraku nezapršelo. V létě postihla Rona těžká automobilová nehoda, kterou přežil s velkým štěstím. Zdravotní následky nehody ho pronásledovaly i po několika měsících.

Prvním představením v roce 2011 bylo již avizované Rock In Rio 2. října. Na něm Axl demonstroval svou nepřipravenost, vrátil se mu hlas z roku 2002 a netradičně mu vypadával text. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že celé vystoupení propršelo a to velice silně; navíc nefungoval monitor, na kterém běží texty písní, a který tak Axl nemohl využít. Jediným skvělým momentem byl návrat Estranged na setlist po 18 letech. I přes nevydařený koncert v Riu se už o 3 dny později v Chile začalo mluvit o tom, že Axl Rose je opět zpátky. V říjnu objela kapela ještě Argentinu, Paraguay a Mexiko, aby 28. října po dlouhých 5 letech odstartovala severoamerické turné v Orlandu na Floridě. Severoamerické turné, jenž zahrnovalo i 2 zastávky v Kanadě, skončilo 31. prosince show v Las Vegas.

Guns N' Roses pravidelně předváděli 3hodinové show obvykle v rozmezí 22 – 26 skladeb. Na koncertech v Seatllu a Vancouveru dělal předskokana Duff McKagan, který se pak k Axlovi a spol., podobně jako v Londýně, připojil. Hostováním na Whole Lotta Rosie poctil Guns i kytarista Zakk Wylde (celkem na 3 koncertech). V Nashvillu 4. prosince oprášili GN'R po 18 letech dramatickou píseň Civil War!

Axl Rose & Tommy Stinson – 21. 12. 2011, The Forum, Inglewood

Po koncertě v Miami, 29. října, podal Axl 40minutový rozhovor pro Eddieho Trunka v rámci jeho pořadu That Metal Show. Axl tímto vystoupením jen potvrdil, že se dostal do obrovské psychické pohody, na kterou u něj fanoušci nebyli po léta zvyklí.

Funkci manažera opustil i Don McGhee, s jehož službami Axl nebyl spokojený a o kapelu se začala starat Beta Lebeis se svou rodinou. Výsledek se brzy dostavil – koncerty z Inglewoodu (předměstí Los Angeles) a Las Vegas byly vysílány živě přes internet (za malý poplatek).

Ani po vyčerpávající šňůře koncertů, díky nimž GN'R zavítali do Severní, Střední i Jižní Ameriky, nepřišla nikterak dlouhá koncertní pauza v táboře kapely. V lednu 2012 se začaly rojit spekulace ohledně amerického "theatre tour". Koncertování začalo 10. února v New Yorku a skončilo 12. března v Los Angeles. Turné, které se oficiálně nazývalo Up Close and Personal Tour, bylo charakteristické tím, že všechny show proběhly v malých klubech pouze pro několik tisíc lidí a veškerá pyrotechnika byla odstraněna. Termíny některých show se oznamovaly i dva týdny před samotnými představeními. Místo na setlistu nalezly např. You're Crazy či Used To Love Her. Živě přes internet byl vysílán koncert z Chicaga. Bylo to první klubové turné kapely po 21 letech – v květnu 1991 zahráli Guns v San Franciscu, Los Angeles a New Yorku v malých klubech, aby se tak kapela definitivně rozloučila s klubovou scénou předtím, než odstartovalo monstrózní turné Use Your Illusion. A právě poprvé od 16. května 1991 vystoupili Guns N' Roses ve slavném newyorském rockovém klubu The Ritz. Bylo to jejich čtvrté vystoupení na tomto místě. Axlova banda předvedla 195minutovou show! Na poslední koncert v domovském L. A. se ke kapele připojili Sebastian Bach a bývalí členové Brian "Brain" Mantia a Robin Finck. Atmosféra koncertů byla úžasná a těsné spojení kapely s fanoušky zafungovalo parádně.

S netradičním předstihem (asi práce Bety) oznámili GN'R termíny evropských koncertů. Po necelých dvou letech se chystal návrat na starý kontinent. Ještě předtím, 14. dubna, proběhlo uvedení Guns N' Roses do Rock And Roll Hall Of Fame v Clevelandu. Kapela byla vybrána hned na první pokus – podmínkou je, aby od vydání prvního alba či singlu uběhlo nejméně 25 let. Přitom takoví Kiss se stále uvedení nedočkali, ačkoliv tam mají právo být už více jak 10 let. GN'R byli nominováni spolu s Beastie Boys, Red Hot Chilli Peppers a dalšími už v prosinci 2011 a Axl to označil za vítězství fanoušků. Jak se blížilo slavnostní uvádění, média stále více nafukovala celou událost a psala o tom, jak to vlastně proběhne a zda se Axl Rose spojí se Slashem. Nikdo netušil, co má očekávat.

Situaci rázně vyřešil sám Axl, který napsal "fanouškům, Síni slávy a všem, kterých se to týká" otevřený dopis. V něm vysvětlil, že necítí, že by Síň slávy stála o jeho přítomnost a uvedl, že se mu ani nelíbí kritérium hodnocení toho, kdo do Rockové síně slávy má být uveden jako člen Guns N' Roses. Do té měli být vedle Axla uvedeni Slash, Duff McKagan, Izzy Stradlin, Steven Adler, Matt Sorum a ze současné sestavy pouze Dizzy Reed. Nesmyslně pojaté, vezmeme-li v úvahu, že takový Tommy Stinson nebo Chris Pitman jsou v kapele déle, než tam byli členové sestav Appetite a Illusion. Axl v dopise napsal, že nechce být uveden jako člen Guns N' Roses, a že nikdo nemá právo za něj mluvit v jeho nepřítomnosti. Jinými slovy, celou ceremonii v žádném případě nepovažoval za hodnou jména Guns N' Roses.

Axl Rose v dopise mj. uvedl, že asi dlouho bude čelit následkům svého rozhodnutí a v té chvíli se ukázal jako opravdový vizionář. Axlovo rozhodnutí proběhlo snad všechny světovými médii a rázem byl nepřítelem číslo jedna, opovrhovaný za své gesto. Je to poměrně smutné, ale v dnešním světě už se prostě nehledí na postoj člověka tak, jak cítí, že je to pro něj nejlepší. Axl si uchoval šarm i přes velký tlak vyvíjený ze strany médií a do jisté míry i bývalých členů. Uvedení do Hall Of Fame nemá nic společného se současnými Guns N' Roses, ale pouze se sestavou z přelomu 80. a 90. let. Axl tak jen potvrdil, že minulost je pro něj minulostí a soustředí se výhradně na aktuální podobu Guns N' Roses, která je pro něj velice důležitá. O pár dní později napsal Axl ještě jeden dopis.

Po mediálním hanobení Axla Rose načala kapela 11. května v Moskvě celkem nenápadně evropské turné, které se protáhlo až do 22. července, kdy vyvrcholilo ve Španělsku. Na přelomu května a června se v Londýně po 6 letech postavil vedle Axla na jedno pódium jeho kamarád z Indiany Izzy Stradlin (který se rovněž na ceremoniál spojený s Hall Of Fame nedostavil, to ale nikomu nevadilo; stejně tak tam nepřišel ani Dizzy). Po 21 letech si Axl s Izzym zahráli 14 Years! Vedle tohoto songu se Izzy představil i na skladbách Dead Flowers, Knockin' On Heaven's Door, You Could Be Mine, Patience, Nightrain a Paradise City.

Ron, Axl & DJ – 24. 6. 2012, Graspop, Belgie

STRASTIPLNÁ CESTA = ÚSPĚŠNÁ CESTA?

Příběh "nových" Guns N' Roses začal zhruba v letech 1998 – 1999 (klidně to ale může být mnohem později, jak chcete). Za 14 let přišlo několik pádů, díky tvrdé práci, vášni, srdci a nasazení ale také celá řada úspěchů. V roce 2002 se v žádném případě nemohlo mluvit o návratu Guns N' Roses na rockové výsluní. Přestože je to diskutabilní otázka, opravdový návrat Axla a spol. na scénu přišel až v roce 2006 a kapela to jen potvrdila v letech 2009 – 2012 celosvětovým turné. Přitom v roce 2012 příběh Guns N' Roses samozřejmě nekončí.

Už nyní se začíná pomalu mluvit o nástupci Chinese Democracy, nicméně je stále jasné, že k tomu je zapotřebí tvrdá práce a několik měsíců ve studiu. Trpělivost musí být na místě. Přesto velký příliv optimismu do řad fanoušků přinesl DJ Ashba, jenž v říjnu 2011 prohlásil: "Mým velkým cílem je vydat největší a nejlepší album Guns N' Roses v celé historii. Takový je můj záměr, můj cíl v téhle kapele a jsem si jistý, že to můžeme dokázat. Jsem strašně nadšený, že jsem v téhle kapele s Axlem a všemi ostatními chlapy. Axl a já máme zvláštní hudební vztah, vzájemně si velice rozumíme. Sednu si, a když začne něco hrát na piano, mám pocit, že přesně vím, co musím udělat."

Dnes již 50letý W. Axl Rose se za ta léta také posunul o pořádný kus dál. Koncerty GN'R se vždy vyznačovaly vysokou úrovní (možná vyjma roku 2002, ale kdo ho pořádně zažil?) a Axlovým dobrým výkonem, přesto je vidět, že aktuální představení si užívá daleko více než např. v roce 2006. Axl do toho dává srdce a vášeň jako nikdy dříve. Jasně je to patrné z jeho vtípků a úsměvů v současné době, což rozhodně nebyl nevídaný jev v minulosti, ale dnes je to u něj o dost běžnější. Axlova nálada je také patrná z představení – ještě před 6 lety se průměrný koncert vyznačoval délkou kolem 2 hodin a 15 minut, dnes jsou to téměř pravidelně 3 hodiny a i počet skladeb se značně navýšil. Je zcela bez pochyb, že se Axl Rose nachází v nejlepším rozpoložení ve svém životě. Chinese Democracy je dávno venku, Guns znovu patří ke špičkám rocku, současná sestava šlape skvěle a to nejdůležitější ze všeho – Axl se obklopil velice talentovanými spoluhráči, kteří jsou zároveň jeho přáteli.

Aktuální sestava Guns N' Fuckin' Roses – Tommy Stinson, Frank Ferrer, DJ Ashba, Chris Pitman, W. Axl Rose, Ron "Bumblefoot" Thal, Richard Fortus, Dizzy Reed

Axlovo dobrého rozpoložení zaznamenal i Marc Canter, autor knihy Bezohledná jízda. "Všiml jsem si, že se Axl mnohem líp vypořádává emočně s problémy, je milý, upřímný a přátelský, to je dobré znamení. V nedávných rozhovorech, ať už to bylo v That Metal Show nebo na nějakých videích na Youtube, dělal blbiny a mluvil s fanoušky, je parádní to vidět. V minulosti jsme ho neviděli nebo třeba o něm neslyšeli veřejně delší dobu nebo měl věčně špatnou náladu, ale dnes, v roce 2012, je spokojený a nemá nad sebou nějaký temný mrak, což je skvělé. Nejsou o něm nějaká dvě nahodilá videa, ale je jich třeba 10 nebo 12 a na všech je pořád šťastný, vtipkuje a vystupuje s úsměvem. Dobře pro něj."

I přes velice složitou cestu, kterou Guns N' Roses za poslední dekádou prošli, se dokázali vysápat zpět na žebříček popularity a dnes už se jméno Guns N' Roses nespojuje pouze se Slashem a spol., ale také konečně se jmény jako DJ Ashba, Tommy Stinson či Ron "Bumblefoot" Thal. Axl díky skvělým spoluhráčům dostal GN'R tam, kde je chtěl mít a díky srdci jsou dnes koncerty kapely považovány za jedny z nejlepších zážitků vůbec.

Stále je to jen začátek. Guns N' Roses mají před sebou novou motivaci – dokázat, že si zaslouží chválu, kterou na ni věrní fanoušci v poslední době pějí a udržet jméno kapely mezi světovou hudební špičkou. Potenciál kapely je přímo smrtící a byla by obrovská škoda jej nevyužít. Jak to dopadne, na to si budeme muset počkat a zhodnotit to s odstupem času. Možná pěti, možná deseti let. Pevně věřme, že si za tak dlouhý čas budeme moc říci, že ta léta prožitá s Guns N' Roses stála za to.

Diskusní téma: Guns N' Roses historie: 1998 – 2012

super članok thx!

ku Guns N Roses som bol vedený prakticky od mala lebo moj strýko bol ais naj fajnsmeker čo som v okoli poznal a kedže jeho diskografia obsahuje dost materialu na posluch tak ma tak nejak pritiahla a doteraz som sa neodtrhol,ale najdalej dufam že kapela bude napredovat a hadam sa niekedy dočkm tej show co sme mali na topfest lebo to co predviedol bolo nieco super .

Re: super članok thx!

Díky moc za příspěvek! Taky jsem se ke Guns dostal díky rodině, resp. tátovi. Většinou k tě tý hudbě někdo přivede. Jinak jsem si jistej, že nás čeká ještě spousta skvělejch show Guns N' Roses.

Re: Re: super članok thx!

no ono to bolo tak povediac aj suhra nahod lebo v okoli vsetci pocuvali akurat ten hip-hop co akurat vychadzal a niekto aj tie hardrockove vecicky ku ktorim si niekedy pricuchnem ,ale guns mi pekne prislo pod ruku ked som ako 12 rocny polieval u starej mamy travnik a v radiu akurat pustili DONT CRY!.....hmm...potom som mal cely den chrobaka v hlave ze to som niekde pocul a mrkol som do skrinky kde stryko schovaval LP platne a cital som to radom .....a nasiel som toho niekolko verzii.....a potom som do vecera pocuval celu USE YOUR ILLUSION 1-2 a strasne ma to chitilo az teraz ked mam 26 si hovorim ze to nebol strateny cas a spomienky popri tejto hudbe ostali.....

Re: Re: Re: super članok thx!

Díky za příspěvek! Mě zase k Axlovi a spol. přivedla Paradise City v únoru 2006, kdy mi ještě bylo 12. A potom to jelo dál a dál... Až do dneška... A jede to pořád dál :-D Mimochodem, tátu začal poslouchat Guns taky díky Paradise City, někdy kolem rok 1990, kdy na MTV poprvé viděl videoklip. Okamžitě ho to zaujalo. Tomu řikám osud, když nás oba zaujala stejná skladba, díky který to všechno začalo...

Re: Re: Re: Re: super članok thx!

vzdy ked si spomeniem na guns a co sa deje okolo axla tak ma chiti nostalgia lebo tie roky co to mimo nas islo a tu bol komanc a na zapade to pekne fungovalo lutujem ze nasi nevyuzili moznosti emigracie...hmm.....skoda bolo by to v mojej mp3 skorej hhhh...ale tak doslo to aj k nam a tato hudba a nielen GNR ale aj samotny hardrock bude stale pocut ,pokial sa bude hudba produkovat tak to neskonci a predpokladam ze guns nieco nove spravia a pojde to dalej.

Re: Re: Re: Re: Re: super članok thx!

Je pravda, že kvůli režimu ztratili předešlý generace možnost vidět takový Led Zeppeling, Queeny a další kapely, na druhou stranu většina těch kapel sem nakonec stejně dorazila a zrovna Guns N' Roses na vrcholu svý slávy v '92.
A pokud jde o hardrock, resp. rock jako takovej, je to podle mě nejlepší hudba na světě, něco nesmrtelnýho a neskutečně energickýho, nakažlivýho :-)
Guns určitě vydají novou desku, věřím, že takový jsou nejbližší plány, ale je pravda, že nikdo neví, co se zrovna teď děje... Zrovna v současnosti se mi moc nezdá, že by se schylovalo k nový desce, ale to jen proto, že je ticho po pěšině.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: super članok thx!

ja osobne by som sa ani nepozastavoval na tom keby axl nieco uz mal ale to len koli tomu napetiu nevypustil do sveta,ale tak napr.chinese democracy .....to bola ina kava pre fans.no uz som cital mnoho clankov a ze slash zvazuje navrat a podobne veci ale naozaj neviem ci je to len medialna kacica alebo fakt co sa riesi v kapele.....ale ak by si axl po tolkych rokoch podal ruku so slashom to by asi ulahodilo nejednemu cloveku co pospomina a skalne drzi tej zasady ze old guns is best guns...ja myslim ze ak by k tomu bolo osobne myslim ze je to koli spolocnemu projektu a ani nie tak koli vstahom ......biznis je v dnestnej debilnej dobe asi uz prednejsi kazdemu a co sa tika guns tak ak sa to aj tam uz zameralo hlavne na biznis a hudba bude druhorada......amen tma....ale dufam hlavne v spravne zvazenie a cit pre spolocne zacate dielo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: super članok thx!

Žádnej reunion se nechystá a chystat nebude. Axl je zásadovej člověk a když prohlásil, že v tomhle životě k žádnýmu reunionu nedojde, můžeš mu věřit. K čemu reunion? Všichni si myslej, jak by to bylo úžasný, ale jsme v roce 2015, ne v 90. letech. Vždyť už je to víc než 20 let, co je na tom tak těžkýho se s tim smířit? Život jde dál... Všechny články, který se týkaj Slashe a možnosti reunionu, jsou kecy, vůbec si jich nevšímej.
Otázka je, co Axl plánuje dál. Nikdo z fans to neví, takže si musíme počkat, co přinesou následující měsíce a roky...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: super članok thx!

nazdar!nedavno som si mrkol nejake videa aj interview z axlom a na kazdej nahravke ma cigarko a tak podimuje.trapi ma na tom len ze som nezachitil moment kedy alebo v ktorom roku uz nefajcil resp. kedy bol ten prelom nejako som si to nevsimol.....ako viem ze uz nefajci ale by ma to zaujmalo,kedze to pravdepodobne bola aj reklama pre marlboro ako ze aj clenovia fajcili vzdy pri vystupeni alebo aj na zaciatku v zakulisii....
pomyslel som si na to hlavne pri klipe paradise city asi v 00:05 sekunde hore nad tribunou v tom stadione,kedze vtedy nebolo nejako riesene tabakoveho priemyslu a reklamy asi boli bezne....tim padom ratam s tim ze guns mali asi z marlboro nejaku zmluvu o reklame alebo tak nejak.ak mozes tak mi to nejako over ak sa ti bude dat dakujem,ale ak nie nejako si s tim netrap hlavu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: super članok thx!

Pokud bys chtěl, napiš mi na mail jan.kade@centrum.cz a můžem si povídat přes Facebook, bude to tak rychlejší :-) Axl přestal kouřit někdy mezi lety 93' a 01', na poslednim koncertě v Argentině ještě kouřil, ale podle rozhovoru Bety v roce '01 s tím přestal, ale kdy, to je otázka... Přestal kouřit cigára, ale ne doutníky, jak je patrný z fotek z let '03, '06 nebo nedávný doby...
Jsem si naprosto jistej, že Marlboro žádnou smlouvu s Guns nemělo. Duff jednou tvrdil, že jim Marlboro nabídlo miliony dolarů za reklamu, ale kapela to odmítla s tím, že nechce, aby to děti vidělo... Což se sice může zdát chvályhodný, ale nedává to žádnej smysl, když kouřili na koncertech a na každý fotce... Axl nosil triko s nápisem Marlboro, takže do jistý míry se dá říct, že podporoval Marlboro, byl to takovej "product placement" tý doby. Ale tím to začalo a končilo...
Někdy v začátcích kapely, kolem roku '85-'86 si Axl se Slashem obstarali jednorázovku, kde si vydělali prachy tím, že neustále kouřili, snad to byl nějakej lékařskej experiment nebo něco...

Přidat nový příspěvek