Guns N' Roses – World tour 2011

 

Pro americké rockové veterány byl rok 2010 nejúspěšnějším rokem od léta Páně 1993. GN'R se vrátili na světová pódia po více jak dvouleté přestávce v prosinci 2009, kdy zahráli 4 koncerty na Taiwanu, v Jižní Koreji a poslední dva v Japonsku. To hlavní ale přišlo až v roce následujícím. Nejdříve přišla na řadu Kanada, kde kapela udělala v lednu a únoru 13 odboček. Ve "Velkém jablku" zahráli GN'R v únoru dvě akustické show. Po 18 letech následovalo v březnu a dubnu turné po Jižní Americe, doplněné navíc koncerty ve Střední Americe. Na přelomu května a června se Pistolníci zastavili v Severní Evropě a Rusku. V srpnu odehráli show na americkém festivalu Sturgis v Jižní Dakotě. Od konce srpna do konce října projela skupina zbytek Evropy, včetně Prahy. Ještě jednou nalezli Guns cestu do Moskvy (29. října), kde vystoupili v hudebním studiu pro několik desítek lidí. Rok 2010 byl završen 4 koncerty v Austrálii a definitivní podobu mimořádně úspěšného roku pro Guns dovršila show ve Spojených arabských emirátech 16. prosince.

 

Už v únoru 2011 měla kapela okolo frontmana W. Axla Rose vyjet na turné po Spojených státech. Nedošlo k tomu. Na jaře se vyrojily spekulace, že Guns projedou napříč USA v rozmezí dubna až června. Nasvědčoval tomu seznam všech zastávek, včetně přesných míst konání a dat. Nicméně to byly další spekulace. Již předtím, konkrétně 20. března, bylo potvrzeno, že Guns N' Roses budou headlineři čtvrtého vydání festivalu Rock In Rio, který se měl konat v brazilském Riu de Janeiru (v minulosti se totiž pořádal v Lisabonu a Madridu pod tímto označením).

 

"Právě jsme zamluvili vystoupení na Rock In Rio 2. října, ale dohadujeme se… Vyjedeme na turné ještě dříve. A doufáme, že letos zahrajeme i ve Státech. Doufám v to. Takový je plán," prohlásil v dubnu kytarista DJ Ashba. Ať už byl plán jakýkoli, k Riu se postupně přidalo oznámení koncertů v Chile, Argentině, Bolívii, Paraguayi a Mexiku. Všem fanouškům bylo čím dál jasnější, že americké koncerty určitě přijdou na řadu. Ta chvíle nastala 22. září, kdy vyšlo oficiální prohlášení o turné po Spojených státech, prvním po 5 letech. Přesto se seznam měst, ve kterých Guns měli vystoupit, rozrůstal až do listopadu. Kdo by si myslel, že všechny show budou oznámeny pěkně najednou, byl vedle jak ta jedle.

 

Nutno dodat, že kromě neustálých spekulací ohledně nových dat koncertů se v táboře GN'R nestalo vůbec nic nového. Až do prvního koncertu bylo ticho po pěšině. Axl napsal na svůj účet na Twitteru naposledy v únoru a vůbec se neobjevoval na veřejnosti (což pro fanoušky nebylo žádné překvapení). Nikdo nevěděl, co se bude dít. Všichni příznivci napjatě čekali na Rock In Rio. Měla to být obrovská událost. Festival sledovaný po celém světě. Čas plynul závratnou rychlostí. Zkoušky na první show začaly v září, samozřejmě bez Axla, který je zásadně ignoruje. Ani ti nejzarytější fanoušci neměli tušení, jak by to mohlo proběhnout. Očekávání bylo obrovské.

 

Latinská Amerika – říjen 2011

 

Rock In Rio IV, Brazílie – 2. října

 

Festival Rock In Rio se do Brazílie, země svého původu, vrátil po 10 letech. První vydání tohoto festivalu proběhlo v roce 1985, kdy zde např. vystoupili Queen, Rolling Stones či AC/DC. O 6 let později se tato akce opět opakovala na slavném fotbalovém stánku Maracanã. Tehdy byli hlavními headlinery George Michael, Judas Priest a Guns N' Roses. V lednu 2001 se uskutečnilo Rock In Rio III, kde zahráli namátkou Britney Spears, Iron Maiden a hlavně znovuzrození Guns. Od té doby se festival přesunul do Madridu a Lisabonu, kde Axl a spol. zahráli v květnu 2006.

 

Až konečně v roce 2011 se povedlo přivést tento významný festival zpátky do země proslulé plážemi, kávou a fotbalem. Rock In Rio IV se tentokrát oproti předchozím ročníkům netradičně konalo na přelomu září a října, konkrétně od 23. září do 2. října. Účast ozdobily celosvětové hudební hvězdy – Elton John, Metallica, Red Hot Chilli Peppers a další. Vystoupení GN'R připadlo na 2. října. Návrat po 10 měsících byl plný očekávání také proto, že fanoušci z celého světa dostali jedinečnou možnost – sledovat všechna vystoupení živě na kanálu Youtube. Sto tisíc vstupenek na poslední den této velké hudební události bylo vyprodáno během 3 dnů!

 

Guns měli udeřit na pódium oficiálně v 0:50, ale začátek show byl den předem posunut o zhruba 50 minut. Kapela System Of A Down, která hrála právě před Pistolníky, skončila v 6:10 našeho času (v Riu 1:10). Show Guns začala až v 7:40. Tentokrát se ovšem (výjimečně) nejednalo o zpoždění z Axlovy strany. Bude o tom ještě řeč.

 

Axl na scénu nastoupil ve žluté pláštěnce, džínsech, klobouku a slunečních brýlích. První minuty ničím nepřekvapily, odstartovalo se Chinese Democracy. Po ní Axl přivítal diváky: "Dobrý večer! Dobré ráno! Mějte s námi strpení a dejte nám chvilku, abychom přišli na to, jak neupadnout na zadek. Pokusím se soustředit na zpívání, než abych tady pobíhal jako idiot.  Jsem dobrej v tom bejt idiot. Chceme, aby všichni byli opatrní." Pokračovalo se skladbami Welcome To The Jungle, It's So Easy, Mr. Brownstone, Sorry, sólem Richarda Fortuse James Bond Theme a Live And Let Die. Už během druhé písně večera se ukázalo, že Axlův hlas nebude zdaleka tak ostrý jako rok předtím. Hlasově místy připomínal svou verzi z roku 2002. Asi nejvíce se to projevilo ve skladbě Rocket Queen, kde se vyloženě trápil. This I Love sice po vokální stránce dopadla lépe, nicméně mu v této písni vypadla část textu.

 

Před samotným koncertem se na internetu objevil setlist, na němž byl seznam celkem 35 skladeb. Mezi nimi se skvěly např. písně Nice Boys, Used To Love Her, Oh My God (kterou kapela hrála i na soundchecku) či Scraped. Byla tam i jedna skladba, v kterou každý fanoušek tajně doufal, a o které Axl v chatu 2008 prohlásil, že by ji jednou opět rád v nějaké fázi zahrál. Po Sweet Child O' Mine, před níž DJ Ashba představil nové sólo Mi Amor, se tak stalo skutečností. Guns N' Roses přivedli k životu píseň Estranged, jenž od roku 1993 ležela v kómatu. Pro všechny fanoušky to byla nezapomenutelná chvíle slyšet tento song opět naživo. Estranged zazněla úplně poprvé v historii Guns na Rock In Rio II v lednu 1991. Nyní zazněla poprvé v nové éře GN'R na Rock In Rio IV v říjnu 2011. Estranged se opravdu povedla a pravděpodobně to byl vrchol celé show.

 

Axl si poté zavtipkoval. "Snažili jsme se přijít na něco už hodně dlouho. Snažili jsme se přijít na to, čí je to chyba.  Myslím, že už známe odpověď. Potřebuju vaši pomoc. Já řeknu ‚Čí je to vina?‛ a vy všichni řeknete ‚Beta‛. Můžete mi s tím píchnout? Okay, čí je to vina?" Diváci zakřičeli "Beta". S tím ovšem Axl nebyl spokojen. "Musíte být trošku hlasitější, neslyší vás. Jenom pro úplnost, stojí přímo támhle. Myslím, že to potřebuje slyšet. Čí je to chyba?" Poté si Betu Lebeis, svou asistentku, zavolal na pódium. Beta tak opět po 10 letech vystoupila vedle Axla na jednom pódiu v rámci Rock In Rio. Spolu s ní přišli i její otec a sestra. "Takže ještě jednou. Čí je to vina?" Sborově se ozvalo "Beta". Axl se zasmál a Beta ho odměnila plácnutím po ramenu. Axl se znovu zasmál a dodal: "Pořád mě mlátí, je to velice násilný vztah. Jdeme na Better."

 

Velmi se povedla také Street Of Dreams, která Axlovi vokálně sedla. Po You Could Be Mine přišla na řadu November Rain a vše bylo rázem jinak. Část skladby se slovy "And where your fears subside…", se Axlovi vůbec nepovedla. Zapomněl téměř všechna slova. Axlova nepřipravenost tím vygradovala. Axl byl očividně rozhozený a naštvaný, a finální část skladby vůbec neodzpíval. O Axlovi se všeobecně ví, že ignoruje zkoušky kapely, ale tentokrát se jeho (ne)příprava projevila naplno – špatným hlasem (který přitom o 10 měsíců dříve zněl tak fantasticky) a výpadky textů (to se pochopitelně může stát každému zpěvákovi, ale u Axla se tak nedělo téměř nikdy). Vzhledem k tomu, že Axl měl enormní zájem hrát na tomto festivalu, je to nepochopitelné.

 

Axl si pročistil hlavu během Bumblefootova sóla Pink Panther, protože během Knockin' On Heaven's Door si opět zavtipkoval, když napodobil animovanou postavu Elmera Fudda a připomněl jeho hlášku "Be vewy vewy quiet, I’m hunting wabbits!" ("Buďte vevice, vevice potichu, lovím brálíky!"). Prvním přídavkem večera byla Patience. Během ní se Axl opět naštval a poslední část skladby Axl odzpíval na místě. Silně to připomnělo Dublin z 1. září 2010. Ještě před závěrečnou Paradise City pravděpodobně baskytarista Tommy Stinson Axlovi řekl: "Chlape, neviděl jsem tě skoro rok." Axl jen pokrčil rameny.

 

Paradise City Axl také nerozehrál nikterak oslnivě, po chvíli se ale přece jenom do toho obul a díky tomu závěr nebyl špatný. Nicméně musíme vystoupení se vystoupení zařadit do kategorie "Zklamání". Důvod je jasný a prostý – Axl se na to vykašlal a od posledního koncertu v roce 2010 snad vůbec nezpíval. Je ovšem potřeba podotknout, že show také významně ovlivnil déšť, který v průběhu celého představení téměř neustal. Začátek tedy většinu fanoušků nepotěšil. Všichni s napětím očekávali, jak to bude pokračovat. Naštěstí se během příštích týdnů ukázalo, že to byl jen dočasný výpadek a to nejlepší teprve mělo přijít.

 

 

Axl N' DJ při Paradise City - Brazílie, Rock In Rio IV, 2. 10. 2011

 

Pojďme se ještě vrátit k pozdnímu začátku. Podle Roberta Mediny, organizátora celého festivalu, byl pozdní začátek zapříčiněn 49letým frontmanem. Přitom Guns měli ze všech účinkujících jako jediní smlouvu, ve které stálo, že pokud nastoupí pozdě, Axl zaplatí pokutu. Souhlasil s tím. "Axl přišel velice pozdě a nerespektoval publikum. Našel jsem u něho nedostatek odpovědnosti, respektu k publiku a obrovské zpoždění." Znamenalo to jediné – podle Mediny už nebude Axl Rose (a také Elton John), bez ohledu na jeho spojitost s festivalem Rock In Rio, vítán na příštím ročníku tohoto festivalu, který se uskuteční v roce 2013 (potvrzenými účastníky jsou už nyní Iron Maiden a Bruce Springsteen).

 

To vedlo kapelu o pár dní později k oficiálnímu prohlášení. "Guns N' Roses by rádi uvedli na pravou míru fakta o začátku koncertu na Rock In Rio. Zpoždění zapříčinila neschopnost organizátorů a vytrvalý liják. Každý, kdo tam byl, ví moc dobře, že System Of A Down neopustili pódium až do 1:15 ráno. Rozsáhlá produkce pódia SOAD nebyla dokončena až do 1:45. Produkce Guns byla hotova a připravena až ve 2:15. Axl se na místo konání dostal už před 1 hodinou ranní, a byl připraven jít na scénu. Nedostatečně zakryté pódium způsobilo další zpoždění, když zvuková tabule odešla kvůli poničení vodou a byla nahrazena co nejrychleji, jak jen to bylo možné. Guns vkročili na scénu ve 2:40 a hráli po dvě a půl hodiny v prudkém dešti. GN'R by se nikdy nesnažili záměrně kohokoli nerespektovat, obzvláště své fanoušky."

 

Axl prý osobně zavolal Medinovi a vše vyřešili. Teoretickou šanci hrát na festivalu v roce 2013 tak Guns stále mají.

 

Santiago, Chile – 5. října

 

Guns N' Roses se do chilské metropole vrátili po půldruhém roce, konkrétně poprvé od 20. března 2010. Dějištěm konání byla opět Movistar Arena. Podle oficiálních záznamů si show nenechalo ujít 9 071 fanoušků (kapacita byla necelých 15 tisíc). Kapela si vydělala 586 306 dolarů. Tolik základní údaje.

 

S ohledem na Rock In Rio se to může zdát neuvěřitelné, ale už po tomto koncertě začaly poprvé zaznívat nadšené fanouškovské pokřiky typu "Axl je zpátky!". Určitě k tomu významně přispěl dlouhý "scream" na začátku Welcome To The Jungle či velice vydařená Estranged. Už po Sorry kapela zvolila další z velkých hitů z Chinese Democracy, Better. Po Ronově sólu Pink Panther přišel na řadu trojlístek skladeb, které se na předešlý setlist nevešly. Šlo o písně Don't Cry a dvě velké pecky AC/DC ze 70. let – Whole Lotta Rosie a Riff Raff (ta zazněla úplně poprvé v historii GN'R). Poprvé od roku 1993 měli fanoušci možnost slyšet trilogii balad z alb IllusionNovember Rain, Estranged a Don't Cry. V přídavcích naservírovali Guns divákům 3 songy z 3 různých desek – PatienceGN'R Lies, Madagascar z "čínské demokracie" a Paradise CityAppetite For Destruction. V úplném závěru Pistolníci spolu s fanoušky zazpívali "Happy Birthday" baskytaristovi Tommymu Stinsonovi, který 6. října oslavil 45. narozeniny.

 

Show v Santiagu přinesla první kladné ohlasy pro Guns N' Roses na této části turné. Důvodem k tomu byl jednak povedený Axlův výkon, a také 22 skladeb, které měli Chilané možnost slyšet.

 

 

Axl - Chile, Santiago de Chile, 5. 10. 2011

 

La Plata, Argentina – 8. října

 

V březnu a dubnu 2010 se Axlova parta do Argentiny, podobně jako do Chile a dalších jihoamerických zemí, vrátila po 18 letech. Uběhlo něco málo přes 18 měsíců a Guns vyjeli na další jihoamerické turné. A na programu byla opět Argentina, země Lionela Messiho (nebo Diega Maradony, jak chcete) a také místo, kde fanoušci dokáží vytvořit nejlepší atmosféru ze všech. Tentokrát si GN'R naplánovali v Argentině 3 vystoupení.

 

Prvním z nich byl koncert 8. října v La Plata, hlavním městě provincie Buenos Aires. Byla to další deštivá show, která se konala před zraky 27 200 diváků na Estadio Unico de La Plata, a která kapele přinesla 2 145 810 dolarů. Velkou část písní zpívali spolu s kapelou fanoušci. Axl po Street Of Dreams mluvil o svém odposlouchávacím zařízení. Po Sweet Child O' Mine se Axl zmínil o kluzké scéně a o tom, jak musí být opatrný. Pokud jde o set, show nepřinesla nic nového. Znovu se dostalo na Riff Raff, chyběly Whole Lotta Rosie a Patience. Guns jistě fanoušky nesmírně potěšili kvalitními pro-shoty, které se objevily na oficiálním Youtube kanálu kapely. Fanoušci tak dostali možnost slyšet ve skvělé kvalitě skladby Chinese Democracy, Estranged, November Rain, Knockin' On Heaven's Door a Paradise City.

 

Rosario, Argentina – 10. října

 

Dva dny po koncertě v La Plata se Guns přesunuli do Rosaria, největšího města provincie Santa Fe. GN'R zde vystoupili v malém sále pro 3 500 lidí. Bylo vyprodáno. Počet fanoušků ovšem v žádném případě neznamenal, že by se nejednalo o "plnohodnotnou" show. Naopak, byla to show jako každá jiná a podle přítomných fanoušků do toho dala kapela vše, co mohla. Srdce, jak jsme si u Guns poslední dobou zvykli.

 

Oproti předchozí show přibyla v přídavcích Patience, jinak byl set naprosto stejný jako na prvním koncertě v Argentině. Atmosféra byla skvělá, fanoušci před přídavky zpívali. Protože bylo v sále nesnesitelné horko, otevřelo se několik dveří a fanoušci, kteří se na představení nedostali, vyšplhali na strom a sledovali show odtamtud!

 

Córdoba, Argentina – 12. října

 

Kapitolu s názvem "Argentina" uzavřela kapela 12. října v Córdobě, městě vzdáleném 700 km od metropole Buenos Aires. V tento den se původně měla uskutečnit show v hlavním městě Bolívie, La Pazu, nakonec ale byla zrušena (jen pro úplnost, Bolívie je nejchudší zemí Jižní Ameriky).

 

Poprvé (a ne naposledy) se na tomto turné stalo, že Axl musel přerušit show na samém začátku, v průběhu Chinese Democracy. Na pódium někdo z davu něco hodil. "Velice rádi bychom ocenili, kdybyste přestaly házet na pódium všechny ty sračky, protože možná mě minete a zraníte někoho z těch milých lidí tady dole," vysvětlil fanouškům Axl. Bez dalšího přerušování se pokračovalo až do konce. Během Don't Cry přilétlo na scénu několik šátků, Axl se rozesmál a všechny je sebral. V průběhu Knockin' On Heaven's Door se jeden z příznivců kapely dostal na pódium a ochranka ho musela zadržet. Jestliže v La Plata zaznělo 20 písní a v Rosariu 21, pak v Córdobě to bylo 22! Na vzestupné tendenci měla největší zásluhu navrátivší se Whole Lotta Rosie, která přišla na řadu před další song z dílny AC/DC Riff Raff.

 

Show v Córdobě byla celkově osmou argentinskou show v 26leté historii Guns.

 

Asunción, Paraguay – 15. října
 

Brazílie, Chile a Argentina byly země, ve kterých se Guns představili už poněkolikáté. S Bolívií to nevyšlo a tak jedinou zemí na latinskoamerickém turné, kde Axl a spol. zahráli úplně poprvé v kariéře, byla Paraguay. Původně se show měla uskutečnit už 14. října, ale ve finále se přesunula na den narození slavného amerického autora detektivek Eda McBaina (jenž by oslavil 85 let).

 

Jedinečnou příležitost vidět tuto legendární americkou kapelu si nenechalo ujít 70 000 diváků! A ti neměli čeho litovat, protože GN'R jim naservírovali po čertech dobrou show. Během "Bumblefootova" sóla si nasadil Tommy na hlavu Ashbův cylindr. Znovu nechyběla Riff Raff. V přídavcích se dostalo na Madagascar, poprvé na tomto turné zazněla Out Ta Get Me, pokračovalo se Whole Lotta Rosie a Paradise City. Počet songů se vyšplhal na číslo 22.

 

 

Trojitý Axl - Paraguay, Asunción, 15. 10. 2011

 

Mexico City, Mexiko – 18. a 19. října

 

Poprvé od června 2007 se Guns N' Roses vrátili do Mexika. V hlavním městě Mexico City se Pistolníci naposledy představili 5. června 2007. Tehdy bylo vyprodáno. A to samé čekalo kapelu i 18. října. Proto Guns přidali další show na následující den.

 

Na prvním představení fanoušci slyšeli 21 skladeb (chyběla Out Ta Get Me). Za zmínku stojí, že Axl se během Knockin' On Heaven's Door natáhl. To na druhém koncertě zaznělo 23 písní, a jak se později ukázalo, co do počtu songů byl koncert z 19. října neúspěšnějším na latinskoamerické šňůře. Comeback zaznamenali songy Patience a Out Ta Get Me. Ty byly zahrány netradičně v první polovině show. Ta byla poskládana velice zajímavým způsobem. Po páté skladbě večera, Sorry, následovaly Better, Estranged, Riff Raff a již dvě výše zmíněné písně.

 

 

Axl Rose, Tommy Stinson - Mexiko, Mexico City, říjen 2011

 

Guadalajara, Mexiko – 22. října

 

Ve druhém nejlidnatějším mexickém městě si fanoušci mohli zajít na GN'R poprvé od 3. června 2007. Ve městě Guadalajara, jehož název pochází z arabštiny a v překladu znamená "řeka tekoucí mezi skalami", předvedli Guns solidní setlist, okořeněný 22 skladbami, který ničím nevybočoval z řady v porovnání s typickým setem v Latinské Americe.

 

Růže vypustili jen skladbu Out Ta Get Me. Pořadí písní se opět značně měnilo. Až po čtrnácté písni večera Don't Cry přišly na řadu Rocket Queen, Patience a Better. Pak si fanoušci mohli vychutnat dylanovskou Knockin' On Heaven's Door, Nightrain a přídavky ve složení Madagascar, Whole Lotta Rosie (už dříve zahráli Axl a spol. Riff Raff) a finální Paradise City.

 

Monterrey, Mexiko – 23. října

 

Závěrečný, čtvrtý koncert v Mexiku hostilo třetí největší město Monterrey, kde GN'R zahráli poprvé od 2. června 2007.

 

Už po necelé minutě Axl přerušil show, když na pódium opět přilétl nevhodný předmět. "Tohle chcete dělat? Protože půjdeme domů," pohrozil Axl. Za pomoci tlumočníka dodal: "Chcete házet sračky? Jestli ano, tak půjdeme. Rádi bychom si užili. Chcete si taky užít? Dobře, přeskočíme tenhle song." Koncert tak doopravdy odstartoval až skladbou Welcome To The Jungle, na jejímž začátku se Axl vyznamenal fantastickým ječákem. Po trojlístku Live And Let Die, This I Love a Riff Raff si Tommy Stinson poprvé na turné vystřihl slavnou píseň od The Who My Generation. S Mexikem se Guns N' Roses rozloučili skladbami Madagascar a Paradise City. Nepočítáme-li song Chinese Democracy, zaznělo 21 písní (chyběly Patience i Out Ta Get Me).

 

Pět nejlepších videí z latinskoamerického turné na Youtube:

 

  1. Estranged – Santiago – Velký návrat velkého songu do setlistu přívitali s nadšením všichni fanoušci. Nabízela se verze z Ria, nicméně ta z chilské metropole je povedenější

 

  1. Welcome To The Jungle – Santiago – Na Rock In Rio Axlovi tento song nesedl, o 3 dny později v Santiagu ukázal, že to byl jen výpadek, fantastická verze, skvělý ječák!

 

  1. Street Of Dreams – Rio – Jedna z mála povedených písní, jenž zazněla na Rock In Rio IV, Axlovi pevěcky vyšla

 

  1. Chinese Democracy, Welcome To The Jungle, It's So Easy – Monterrey – Tříminutový pro-shot zachycuje poslední mexickou show. Welcome To The Jungle, podobně jako v případě Santiaga, stojí za zmínku díky Axlovu dlouhému "screamu"

 

  1. James Bond Theme/Live And Let Die – Rio – Úžasná verze ústřední melodie z filmové série o agentovi Jejího Veličenstva 007 v podání Richarda Fortuse. Po tomto sólu nemohlo logicky následovat nic jiného než bondovka Live And Let Die z pera Paula McCartneyho

 

Rekapitulace

 

Od 2. do 23. října vystoupili Pistolníci v 9 městech 5 zemí. Dohromady představili 23 skladeb. V porovnání s koncerty v Jižní Americe v březnu a dubnu 2010 to bylo o něco kratší turné (tehdy se Axlova parta představila ve 12 městech v 8 zemích). Nejkratší show se odehrála hned na začátku v Riu, nejdelší naopak v Guadalajaře.

 

Latinskoamerická šňůra dopadla pro kapelu a její fanoušky velice dobře a přinesla celou řadu skvělých show. S ohledem na to, jak vše začalo, to je skvělý výsledek, přestože se Axl vokálně nedostal do formy z roku 2010.

 

První část turné 2011 měli Axl a spol. za sebou. Nyní je čekala druhá, ještě důležitější, štace – Severní Amerika.

 

Severní Amerika: říjen – prosinec 2011

 

Orlando, Florida – 28. října

 

Na 93. výročí vzniku samostatného československého státu rozjeli Guns N' Roses po 5 letech severoamerickou šňůru koncertů, která se protáhla až do konce roku. V roce 2010 Guns zahráli na dvou akustických surprise show po newyorských barech, v srpnu pak na festivalu ve Sturgis. Poslední řádné turné po domácím kontinentě se uskutečnilo na podzim 2006. Teď byli Guns zpátky a navíc s konečně vydanou deskou Chinese Democracy. Se zpětným ohledem nikdo nemohl tušit, jaký úspěch či neúspěch GN'R zaznamenají. Nakonec z toho byl fantastický výsledek.

 

První z 30 zastávek čekala na kapelu v Orlandu na Floridě. Poprvé byla použita jako intro na úplný začátek koncertu melodie z Dextera, známého amerického seriálu. Hezky za sebou následovaly skladby Sorry, Better a Estranged. Po romantické This I Love přešla kapela na tvrdší číslo Riff Raff. Nechyběla ani Rocket Queen, Don't Cry či Whole Lotta Rosie. Přídavky načal song Madagascar, Patience a ukončila je Paradise City. Stejně jako 27. září v Praze to bylo 22 písní. První severoamerická show dopadla nad očekávání dobře. To hlavní ale mělo teprve přijít, a ne jen jednou, ale mnohokrát!

 

Miami, Florida – 29. října

 

Axlova banda si pobyt na Floridě prodloužila ještě o jednu show. Kdo si myslel, že po 24 hodinách od show v Orlandu kapela může podobné představení jen zopakovat, ten se ukrutně mýlil. Guns N' Roses nabídli fanouškům neskutečné 3hodinové menu, které obsahovalo úžasných 25 skladeb! Axl se zmínil o tom, že Miami je "zemí aligátorů", a jak snadno můžete skončit na aligátořím jídelníčku, pokud uděláte špatný krok.

 

GN'R rozšířili setlist poprvé v roce 2011 o skladbu Shackler's Revenge, na řadu přišla i My Generation a Out Ta Get Me, která si vybojovala místo v přídavcích.

 

 

Tommy Stinson N' Axl Rose - Miami, Florida, 28. 10. 2011

 

S vystoupením v Miami se pojí mnohem důležitější událost, než je dlouhý set. Axl několik hodin po koncertu udělal interview pro pořad That Metal Show vysílaný hudební stanicí VH1 v magickém datu 11. 11. 11. Natáčení začalo až v 5:30 ráno! Na frontmanovu žádost se v rozhovoru představil i DJ Ashba. Ten sice řekl jen pár vět, ale přece jenom šlo v interview o Axla. DJ fungoval něco jako psychická opora a Axl ho možná chtěl mít vedle sebe také pro to, aby se představil lidem u televizních obrazovek, kteří o něm dosud neslyšeli.

 

Uvolněně, usměvavě a vtipně. Tak Axl Rose působil během rozhovoru. Pochopitelně se v něm vyjádřil o celé řadě témat (pár z nich najdete v rubrice New GN'R: Jejich vlastními slovy).

 

Ačkoliv rozhovor nepřinesl v zásadě nic nového, nelze mu upřít velký význam. Bylo to Axlovo první "televizní" interview od počátku 90. let! Axl Rose potvrdil, že se dostal do velké pohody a pro Guns N' Roses to byla velká reklama. Vždyť severoamerické turné bylo stále na samém začátku a nechat si ujít současnou verzi GN'R by mohlo některé lidi trápit po zbytek života.

 

Greenville, Jižní Karolína – 31. října

 

Definitivní podobu za měsícem říjnem, během něhož kapela odehrála 13 koncertů, dalo vystoupení v Greenville. Show připadla na Halloween, což vedlo několik členů kapely k tomu, aby se oblékly do netradičních a vtipných kostýmů. A jako by si Axl a spol. před koncertem řekli: "Když je speciální den, tak bude speciální show".

 

Už mezi písně Sorry a Estranged se vmísila Riff Raff. Po This I Love zvolili Pistolníci Better, Out Ta Get Me a My Generation. DJ Ashba zvolil jako své sólo osvědčenou Ballad Of Death. Čtyřka, která zpravidla uzavírala jednu část představení, zůstala neměnná – Don't Cry, Whole Lotta Rosie, Knockin' On Heaven's Door a Nightrain. Na grandiózní finále si kapela ponechala dvě pecky z Chinese Democracy, Madagascar a Shackler's Revenge, z GN'R Lies Patience a Nice Boys, která spatřilo pódiové světlo premiérově na tomto turné, a Paradise City. Suma sumárum se počet písní dostal k neuvěřitelnému číslu 26! Axl fanouškům poděkoval za to, že se rozhodli strávit Halloween s GN'R! A ti rozhodně neměli čeho litovat!

 

 

Ron "Bumblefoot" Thal a Richard Fortus

 

Atlanta, Georgia – 2. listopadu

 

Rok 2011 se přehoupl do předposledního kalendářního měsíce. První listopadová show připadla na Atlantu.

 

Po Estranged Axl prohlásil, že zažili lepší začátek než posledně, když hrál v Atlantě, protože ještě neskončil v chládku! (22. listopadu 1987 byl Axl zatčen poté, co napadl člena ochranky, který mlátil fanoušky; tehdy Guns působili jako předkapela Mötley Crüe, viz kniha Heroinové deníky od Nikkiho Sixxe.) Axl se zmínil o tom, jak je dav skvělý. Před Nightrain zazpíval "Slyším přijíždět vlak". Před prvním přídavkem večera (resp. noci) Madagascar Axl řekl, jak už chlapi v kapele hrajou několik let a pořád je většinou nikdo nezná. Návrat do Atlanty okořenili Guns písněmi Shackler's Revenge, Patience, Out Ta Get Me a 25. skladbou v pořadí  Paradise City (chyběla Nice Boys).

 

Houston, Texas – 4. listopadu

 

Do Houstonu, nejlidnatějšího texaského města, se GN'R vrátili přesně po 19 letech a 2 měsících (poprvé od 4. září 1992). Stejně jako v Greenville zvolil DJ Ashba Ballad Of Death na úkor Mi Amor. Axl fanouškům prozradil příběh o Don't Cry. Na posledních pár desítek minut si kapela ponechala Madagascar, Out Ta Get Me, Patience, Shackler's Revenge a Paradise City. Opět 25 skladeb. Pistolníci zvládli představení bez úhony, a tak si naštěstí nemuseli říct: "Houstone, máme problém!".

 

 

Mladá fanynka GN'R

 

Dallas, Texas – 5. listopadu

 

O 24 hodin později se celá výprava Guns přesunula do třetího největšího města druhého největšího státu USA, v němž žije přibližně 25 milionů obyvatel. V Dallasu, kde se uskutečnil nechvalně proslulý atentát na J. F. Kennedyho, vystoupili GN'R poprvé od 8. července 1991. Tehdy to byl první koncert od  pravděpodobně nejslavnější show v historii kapely v St. Louis, která se změnila ve výtžnosti.  

 

Před 9minutovou Estranged Axl divákům prozradil, že mu jedna dívka řekla, že je jako Bram Stoker (slavný irský spisovatel proslulý dílem Dracula), protože také spí v průběhu dne. Už po This I Love mělo publikum možnost slyšet Out Ta Get Me. Tommy představil svou verzi My Generation. DJ pro změnu upřednostnil Mi Amor. Před Don't Cry Axl poděkoval divákům a zmínil se o tom, že to chvíli trvalo, než se Guns vrátili do Texasu, ale ne jeho vinou. Prý se sem chtěl vrátit už o dost dříve.

 

Setlist byl zkrácen o 3 songy – poprvé na aktuální šňůře 2011 chyběla Better, dále Riff Raff a Shackler's Revenge. Poslední trojicí skladeb byly Madagascar, Patience a Paradise City.

Diskusní téma: GN'R tour 2011, část I.

Bronchitída

Axl to jednou o sobě tvrdil, že zapomíná texty :) Později se ale ukázalo, že nebyl ani v pořádku po zdravotní stránce a v té době ho trápil zánět průdušek. Kolikrát tam bylo vidět, jak lapá po dechu. Jak řekl jeden fanoušek v jedné diskuzi, když tato informace vyběhla na povrch, Axl se měl po první písničce omluvit a koncert ukončit ze zdravotních důvodů.

Rio.........

Ohledně těch výpadků - on totiž normálně občas kouká na monitory, ale tentokrát prej byly kvůli dešti zabalený v igelitu nebo vypnutý, takže viděl houby. Proto ty výpadky a proto byl tak nasranej.

Jo a dobrá práce, jako vždy.

Re: Rio.........

Díky! O těch monitorech jsem nikdy nepřemýšlel, člověk si jich samozřejmě všimne, ale netušil jsem, že by je Axl mohl nějak moc využívat. V Riu nefungovalo nic, už první refrén v ChinDem byl popletenej a všechno to vyvrcholilo November Rain (na jejímž konci působil Axl tak naštvanym dojmem, kterej jsem u něho dlouho neviděl) a Patience. Ani se nedivim, že byl tak vytočenej. Podle všeho to organizátoři moc nezvládli. Přijde mi, že se tenkrát spiklo všechno proti kapele. Na druhou stranu to potvrdilo to, že Guns/Axlovi Rio nikdo moc nevycházelo (kromě roku 1991, kdy GN'R zaznamenali úspěch; na posledním nepovedeném Riu měl velký podíl sám Axl). Uvidíme, jestli i v roce 2013 tam Guns zahrají...

Přidat nový příspěvek