Evropa: srpen - říjen 2010

 

Druhá část evropské šňůry se skládala z celkem 27 koncertů ve 14 zemích, přičemž v Severním Irsku (které ovšem započítávám do Spojeného království), v Rumunsku, Srbsku a Chorvatsku hráli Guns poprvé v kariéře. Z toho odehráli hned 7 koncertů ve Spojeném království (včetně Severního Irska), 4 ve Španělsku, 4 ve Francii (včetně surprise show v Paříži) a po dvou v Itálii a ve Švýcarsku.

Téměř 2 měsíce trvající evropská štace odstartovala 27. srpna na vyprodaném festivalu v Readingu, kde Guns byli hlavními headlineři. Avšak nikdo z kapely, ani fanoušků nemohl tušit, jak show v Readingu nakonec vyvrcholí. Organizátoři festivalu už před vystoupením skupině pohrozili, že pokud dorazí pozdě, nemine je postih v podobě zkrácení délky show. Ani to ovšem nepomohlo a Axl a spol. se dostavili zkrátka pozdě. Setlist a sóla nepřinesla překvapení, jelo se stále ve starých kolejích. Sweet Child O' Mine byla věnována zavaleným chilským horníkům. Avšak při v pořadí třinácté skladbě Nightrain organizátoři naplnili svůj slib a kapele odstřihli zvuk. Zkrácenou verzi Better a Paradise City dohrála kapela akusticky a Axl zpíval přes megafon. Guns N' Roses dostáli pověsti skupiny, která si nenechá nic líbit a přímo na pódiu všech osm členů kapely, jako jeden muž, udělalo protest. Axl šel i mezi diváky a podal si s nimi ruce. Přibližně 80 000 lidí se stalo svědkem nevídané formy koncertu. Došlo jen na 15 skladeb (5 z ChinDem). O pár dní později Axl napsal obsáhlejší zprávu na Twitteru, ve které píše, že za pozdější nástup mohly předešlé kapely, které skončily později než původně měly (což ovšem samozřejmě neudělaly schválně) a také přestavba pódia a nástrojů. Rovněž poděkoval fanouškům. První koncert sice skončil pozoruhodným, ba přímo neuvěřitelným způsobem, nicméně za to Guns N' Roses nenesou odpovědnost. Chyba nastala na straně pořadatelů. To ještě nikdo netušil, že snad ještě horší bude průběh koncertu v irském Dublinu o pět dní později. K tomu se ovšem dostanu za chvíli.

DJ Ashba, Dizzy Reed, Richard Fortus - Anglie, Reading, 27. 8. 2010

Dva dny po nepovedeném Readingu následoval koncert na dalším festivalu, tentokrát v Leedsu, kde GN'R vystupovali už v roce 2002. Fanoušli nakonec zhlédli show Guns navzdory tomu, že Axl přímo na pódiu v Readingu oznámil, že kapela v Leedsu nevystoupí. Axl ale názor nejspíš změnil a Pistolníci tak svou show pro dobro všech fanoušků uskutečnili. Počet skladeb byl ovšem slabý, zaznělo jich jen 15 a z Chinese Democracy jen 4 (nedostalo se na Better podobně jako ve Sturgis). Naštěstí proběhlo vše v pořádku a diváci i kapela mohli být spokojeni.

Poslední srpnový den se Guns N' Roses poprvé ve své 25 leté éře představili v Severním Irsku, Belfastu. Show začala ve 21:50, což, vzhledem k tomu, že kapela chodí o dost později na pódia, byl malý zázrak. Zaznělo 17 songů, hned 6 z nové desky. Nadšených 15 000 fanoušků (bylo vyprodáno) muselo být naprosto spokojených, jelikož kapela vzhledem k nepřijemné události jen o pár dní dříve v Readingu zahrála skvěle a Axl Rose celý koncert odzpíval bezvadně a působil spokojeným dojmem.

První zářijový den, který byl ve znamení nástupu do škol, se GN'R vrátili po čtyřech letech do hlavního města Irska, Dublinu. Na kapelu se muselo čekat do půl jedenácté, a to horkokrevným Irům stačilo k tomu, že už při v pořadí druhé skladbě, Welcome To The Jungle, hodili na Axla lahev. "Uděláme dohodu: Ještě jedna lahev a jdeme domů." Show pokračovala dál, jenže při Sorry se incident s lahví opakoval. "Je to na vás, rádi bychom zůstali. Chceme zůstat. Chceme si užít. Jestli se  nechcete bavit, tak nám to dejte na vědomí. Nemámě žádný problém – půjdeme sami." Axl a spol. opustili pódium. Mezitím se pořadatel snažil uklidnit zmatené a rozhořčené obecenstvo: "Snažíme se přivést Axl zpět. Žádám vás, abyste nic neházeli. Slibuju vám skvělou show, ale musíte zůstat v klidu." Guns se vrátili o půl hodiny později, to už ovšem ze 14 000 lidí (vyprodáno) zůstalo na místě jen několik tisíc, jelikož převažoval názor, že koncert byl předčasně ukončen. Nakonec byl odehrán až do konce, zaznělo 17 písniček (6 nových), ovšem po opětovném návratu před publikum Axl odzpíval celou show v jedněch šatech a stál téměř celou dobu na jednom místě. Těžko oba incidenty porovnát, ovšem ten dublinský byl snad ještě horší než ten v Readingu, jelikož téměř celý průběh koncertu ovlivnili primitivní lidé. Házet po Axlovi lahve naplněné močí nebo dokonce skleněné lahve je vrcholem trapnosti. Axlovi a celé kapele slouží ke cti to, že koncert odehráli celý, i když v negativní náladě.

Richard Fortus, Dizzy Reed, W. Axl Rose, Ron "Bumblefoot" Thal - Irsko, Dublin, Street Of Dreams, 1. 9. 2010

Guns N' Roses se 4. a 5. září představili v Římě, respektive Miláně. V Itálii naposledy hráli právě na festivalu v Miláně v roce 2006. Na obou koncertech zaznělo po 16 skladbách, z toho po 5 z ChinDem (v Římě, ani v Miláně nebyla zahrána Better). Obě italské show byly vyprodané, v Římě přišlo 13 000 a v Miláně 12 000 fanoušků. Při té milánské měl při svém sólu DJ Ashba dokonce fotbalový dres AC Milán. S odtupem času se zdá, že italské show, vzhledem k nepovedenému začátku evropské šňůry a také k tomu, že proběhly v pořádku, byly odrazovým můstkem k tomu, že zbývající koncerty v Evropě už naštěstí proběhly bez komplikací.

Dějištěm dalšího koncertu byl švýcarský Curych, kde vyprodaná hala (14 000 fanoušků) slyšela opětovný návrat hned tří songů – Shackler's Revenge, Better a Patience. Zahráno bylo 18 skladeb, přičemž 6 z nich bylo nových (nedošlo na Madagascar). V průběhu koncertu Axl roztáhl transparent, na kterém stálo: "Guns N' Roses thanks for a great album Chinese Democracy" ("Guns N' Roses, děkujeme za skvělé album Chinese Democracy").

Následovaly dva koncerty ve Francii plus jedna akustická show v Paříži. První show se odehrála v Amnéville, kam dorazilo 12 000 fanoušků a bylo tak vyprodáno. Opět zazněla Shackler's Revenge a poprvé v Evropě také Whole Lotta Rosie. Axl prozradil, že This I Love je jediný song GN'R, který kdy byl napsán ve Francii. Vzestupný počet odehraných písní se opět potvrdil, Guns oproti minulému koncertu zahráli hned 7 nových skladeb, celkově jich zaznělo 19. Pařížský koncert byl tomu v Amnévillu podobný jako vejce vejci. Zase bylo vyprodáno (17 000 lidí), opět zahráli 19 skladeb (mezi nimi Rosie i Shackler) a z toho 7 nových a Axl rovněž zopakoval to, že This I Love byla napsána ve Francii. Vskutku se zdá, jako by tyto koncerty byly úplně totožné. Za zmínku také stojí, že Axl připomněl, jak hlasitý byl dav na stejném místě v roce 2006 při Knockin' On Heaven's Door. Překvapivá akustická show v Paříži proběhla před zraky tří stovek lidí. Naposledy hráli Guns akustickou show dvakrát v únoru v New Yorku. Na setlist se vrátili klasické akustické kousky You're Crazy, Used To Love Her a dokonce i Catcher In The Rye. A jako akustická verze zazněla i You Could Be Mine. Kdo by si ale myslel, že to byl pro letošek ze strany Guns N' Roses poslední koncert ve Francii, ten se mýlil. Přesně 2. října se Guns ještě měli představit v Lille, ale o tom až o několik odstavců později.

Axl Rose N' Ron Thal - Itálie, Milán, 5. 9. 2010

I druhý koncert ve Švýcarsku, tentokrát v Ženevě, byl vyprodán (9500 fanoušků). Zaznělo opět 19 skladeb, z toho 7 nových. Poprvé od 28. ledna v Torontu (nepočítam-li akustické show v New Yorku a Paříži) byla zahrána skladba Catcher In The Rye. Normálně by ji Guns nejspíš nehráli, ale na jednom z transparentů v předních řadách stálo "Prosím, zahrajte Catcher In The Rye". A tak se také stalo. Novými stálicemi na evropském setlistu se definitivně staly skladby Whole Lotta Rosie a Shackler's Revenge (i když ten byl ještě párkrát vynechán).

Následující show ve Vídni se nesla v podobném duchu jako ta ženevská. Opět bylo vyprodáno (15 000 lidí), zaznělo 19 skladeb a z toho 7 nových (na setlist se vrátil Madagascar a nehrál se Catcher).

Následoval trojlístek koncertů v zemích, kde se Guns N' Roses ve své dlouhotrvající kariéře představili vůbec poprvé. Tím prvním byla show v hlavním městě Rumunska, Bukurešti. Venkovní show proběhla před zraky 30 000 natěšených fanoušků! To znamenalo jediné – vyprodáno. Koncert odstartoval ve 22:20 a trval až do 0:50. V průběhu koncertu si Axl na sebe vzal i rumunskou vlajku. Axl si uřízl i trochu ostudy, když v písni Welcome To The Jungle zazpíval: "You Know Where You Are? You're In The Jungle, Transylvania!" Na tom by nebylo niic tak špatného, jenomže GN'R hráli v Bukurešti, která spadá pod oblast s označením Valašska (rumunská) nížina. Transylvánie (neboli Sedmihradsko) je oblast ve středu Rumunska proslulá Drákulou. Tolik k zeměpisu Rumunska. Poprvé od 13. března, kdy se tak naposledy stalo v Sau Paulu, zazněla písnička I.R.S. A Rumuni dostali ještě jeden bonus – poprvé od koncertu v Sankt Petěrburgu (6. června), Guns zahráli Don't Cry i s Axlovým vokálem. Celkově pak bylo zahráno 20 skladeb a 7 z Chinese Democracy (nedošlo na Shacklera).

Přesně 23. září vystoupila kapele poprvé v zemi bývalé Jugoslávie – Srbsku, Bělehradě. Koncert odstartoval před zraky 18 500 lidí až v půl dvanácté a skončil deset minut po druhé hodině ranní. Diváci slyšeli opět 20 skladeb (včetně Don't Cry) a z toho 7 nových (znovu i I.R.S.) Na závěr November Rain hrál Axl na piano nohama a prohlásil: "K sakru, přelomil jsem piano."

O den později se kapela představila v další bývalé zemi Jugoslávie – v hlavním městě Chorvatska, Záhřebu. Tam se začalo dokonce až ve 23:40 a skončilo se opět po druhé hodině ranní. Na show dorazilo okolo 15 000 fanoušků. Potřetí v řadě Guns prezentovali Don't Cry v plné parádě a poprvé od 15. dubna v Portoriku zazněla Patience (na posledních několika show se pokaždé objevilo nějaké to poprvé). Axl si s Ashbou dokonce vyměnily kloubouky a Axl se zbytkem kapely a diváky zazpívali Bumblefootovi k jeho 41. narozeninám. Celkově tak došlo hned na 21 skladeb, z toho 7 z ChinDem. Guns N' Roses tak potvrdili, že jsou ve výborné formě, náladě a že celé kapele to funguje na jedničku.

Axl N' DJ - Srbsko, Bělehrad, 23. září 2010

Přesně měsíc po začátku druhé části evropské šňůry v Readingu a poprvé od 13. června 2006 se Guns N' Roses představili u nás v Praze!!! 27. září nastal den, kdy Axl a spol. vystoupili v srdci Evropy. Už na svém Facebooku napsal DJ Ashba, že vždycky toužil být v Praze, jelikož o ní během života slyšel jen samé pozitivní věci. Takov výrok musí hřát každého českého fanouška Guns u srdce.

Ale teď již k samotnému koncertu. Předkapela Danko Jones skončila okolo čtvrt na deset. Se začátkem koncertu to vypadalo celkem nadějně.Ve 22:45 však jeden z pořadatelů oznámil, že koncert začne během následující hodiny a že Axl Rose je již v Praze. Nakonec koncert odstartoval ve 23:15, tedy na chlup totožně jako před 4 lety. Bombastický začátek v podobě Chinese Democracy odstartoval nezapomenutelné a neuvěřitelné dvě a třičtvrtě hodiny, plné fantastických okamžiků. Při Better si Axl "pohrál" s přiletivší podprsenkou. Po fantastických This I Love  a Rocket Queen GN'R poprvé od 6. června, kdy se tak naposledy stalo v Sankt Petěrburgu, zahráli Scraped!!! Další prvenství spočívalo v tom, že v Praze se poprvé v Evropě hrál jak navrátivší Shackler's Revenge, tak i I.R.S. Po Nightrain následovaly přídavky ve složení Madagascar, Whole Lotta Rosie, podruhé za sebou hraná Patience a klasická uzavíračka s hromadou červených papírků a konfet, jenž se rozlétly celou O2 arenou, Paradise City. Skončilo se těsně před druhou hodinou ranní. Zhruba před 14 000 diváky bylo odehráno 22 skladeb (nedošlo jen na Don't Cry). Tolik písniček naposledy kapela hrála 3. února v kanadském Monctonu. Z Chinese Democracy to bylo hned 9 skladeb!!! Tolik jich přitom kapela zahrála naposledy poslední lednový den v Ottawě! Ohromná, dechberoucí show musela každého návštěvníka potěšit. Celou show doprovázela hojně využitá pyrotechnika. Návrat do České republiky proběhl ve velkém stylu a pro mne osobně to byl největší koncert a okamžik v mém životě.Díky Guns N' Roses! Díky Axle!

W. Axl Rose, Tommy Stinson - Česká republika, Praha, 27. 9. 2010

V poslední zářijový den vystoupili Guns N' Roses v belgickém přístavním městě Antverpy. Show odstartovala už ve 21:30 (!), což je na Axla a spol. neuvěřitelný výkon. Oproti pražskému koncertu se dostalo na Don't Cry, avšak nedošlo na Shackler's Revenge, Scraped a Patience. Belgičané slyšeli 20 skladeb, 7 z nich bylo z nové desky. To vše proběhlo před zraky 13 000 lidí.

První říjnový koncert se uskutečnil ve francouzském Lille. Byl to poslední ze 4 letošních koncertů (počítame-li i surprise show v Paříži) ve Francii. Setlist byl úplně stejný jako ten v Antverpách, zaznělo 20 skladeb (včetně Don't Cry) a 7 nových (bez Shacklera). Jen těch lidí bylo míň, konkrétně 7 000. Následující den se skupina představila v Nizozemsku, Arnhemu. Axlům divákům připomněl, že v té samé hale viděl v červnu koncert Kiss. Před 12 000 diváky kapela zahrála opět 20 skladeb, přičemž 7 z nich bylo z ChinDem. Došlo i na Shacklera, který nahradil I.R.S.

Koncert v Lisabonu, Portugalsku, překonal, alespoň co se počtu odehraných skladeb týče, ten pražský. Guns N' Roses představili před 15 000 diváky 23 skladeb, z nichž 8 pocházelo z aktuální desky (stejně jako v Praze se dostalo i na Shackler's Revenge a I.R.S.) Poprvé od Prahy zazněla i Patience. Před Street Of Dreams kapela zazpívala Happy Birthday čerstvému čtyařičtyřicátníkovi Tommymu Stinsonovi. Kytarista Richard Fortus zahrál první akord z Out Ta Get Me, ale místo tohoto songu začali hrát GN'R po 10 měsících Nice Boys od Rose Tattoo (stalo se tak poprvé od tokijského koncertu z 19. prosince minulého roku).

Guns N' Roses live in Lille, France, 2. října 2010

Série 4 španělských koncertů odstartovala 9. října v hlavním městě Madridu, kam přišlo okolo 10 000 lidí, kteří slyšeli 20 skladeb (7 nových). O den později hráli Guns N' Roses v San Sebastiánu před 4000 fanoušky. Předvedli hned 22 skladeb, oproti madridskému koncertu kapela přidala Shackler's Revenge a teprve podruhé na tomto turné také Nice Boys. Časově byla show téměř totožná s tou pražskou – začalo se ve 23:20 a skončilo se až ve dvě hodiny ráno.

Původně byly všechny 4 španělské koncerty naplánovány tak, aby šly za sebou, ale na začátku srpna se mezi první dva koncerty ve Španělsku vměstnaly hned 4 show v Anglii. Zbylé dva španělské koncerty tak následovaly až po miniturné v Anglii. První dvě show v Anglii (správně Velké Británii, ovšem to nevadí) se uskutečnily v Londýně. V původním plánu se měl v Londýně uskutečnit jen jeden koncert a to 13. října, ale kvůli tomu, že se show brzy vyprodala, kapela přidala ještě jeden koncert v Londýně navíc. Obě show proběhly v londýnské 02 areně. A především ta druhá z nich se zapsala do historie Guns kvůli jedné velké události, ale o tom až za chvíli.

Na první londýnské show zaznělo to samé jako tři dny předtím v San Sebastiánu. Tedy 8 nových, celkově pak 22 písniček (včetně Nice Boys a bez Patience). Během Whole Lotta Rosie přistál na pódiu kyblík KFC a Axl si ho na chvíli nasadil na hlavu! Asi si vzpomněl na bývalého kytaristu Bucketheada. Druhý koncert v Londýně přinesl opět 8 nových, dohromady 23 skladeb. Na jednom pódiu spolu s Axlem však vystoupil poprvé od 17. července 1993 bývalý baskytarista Guns N' Roses Duff McKagan!!! Duff hostoval hned při čtyřech písních – You Could Be Mine (kde hrál na baskytaru), Nice Boys (kytara), Knockin' On Heaven's Door (kytara) a Patience (tamburína). Axl přímo na pódiu vysvětlil, jak došlo k tomu, že Mr. King Of Beers (přezdívka Duffa) se s ním potkal v Londýně. "Byl tam nějaký týpek na konci hotelové haly a dělal strašný kravál...Říkám si, kdo to k sakru je?! Páni, vždyť je to Duff." Vskutku historický okamžik. Už v roce 2006 s Axlem při několika koncertech vystoupil bývalý pistolník Izzy Stradlin, nyní se přidal Duff. Obě londýnské show i díky této události byly velice povedené a všechny fanoušku přesvědčily o tom, že Guns N' Roses jsou v neuvěřitelně úžasné formě. Oba koncerty byly vyprodané, celkově je zhlédlo přibližně 46 000 fanoušků (po 23 tisících na jednom).

Na následující koncert v Birminghamu přišlo 12 000 diváků. Oproti poslednímu londýnskému koncertu byli fanoušci ochuzeni o Patience, Nice Boys, I.R.S. a poprvé od Prahy nedošlo na skvostnou baladu Don't Cry. O den později, 18. října, vystoupila kapela v Manchesteru, kde 15 000 lidí vytvořilo fantastický dav. Ten slyšel hned 21 skladeb. Došlo opět na I.R.S. a Don't Cry, při které hrála na tamburínu spolu s Frankem manželka Rona – Jennifer. Axl začal část "Where Do We Go?" ve Sweet Child O' Mine návštěvou u klávesáka Chrise Pitmana a poté přešel k Dizzymu. Během Knockin' On Heaven's Door Axl zmínil, že manchesterský koncert je posledním ve Spojeném království a že to byl zážitek. "Chtěl bych poděkovat Spojenému království za to, že se k nám po Readingu chovalo tak skvěle."

Axl Rose live in London

Po miniturné po Anglii se Guns N' Roses opět vrátili do Španělska, konkrétně Zaragozy. Tato show se od té manchesterské v odehraných skladbách vůbec nelišila. Před 7 000 diváky to bylo 21 písniček, včetně 8 nových. Na konci Ashbova sóla hodil Frank Tommymu paličku.

Poslední ze 4 španělských koncertů koncert se konal v pýše Katalánie, Barceloně. Před vyprodaným davem (12 500) zazněl opět ten samý setlist jako v Manchesteru a Zaragoze. Tedy 21 skladeb. Před Bumblefootovým sólem Axl zpíval první dva verše skladby Heartbreaker Hotel od Elvise Presleyho. I.R.S. představil Axl takto: ,"Tato skladba je věnováná jediným opravdovým jistotám v životě. Smrti a daním." Během závěrečné Paradise City Axl vzal brazilskou vlajku, která přistála na pódiu, a dal jí Betě okolo ramen. Měl to být závěrečný koncert v Evropě, ale po Barceloně si Guns neodpustili ještě jedno malé (ruské) překvapení.

Přesně 29. října, 6 dní po barcelonském koncertě, totiž Guns zahráli pro 50 lidí ve filmovém studiu v hlavním městě Ruska, Moskvě, kam se vrátili poprvé od 8. června, kdy zde hráli poprvé ve své historii. Nebyla to ovšem akustická show, jak by se mohlo zdát, nýbrž klasický koncert jako např. v Praze (i když prostor byl značně omezený). Začalo se Welcome To The Jungle a pokračovalo se běžně hranými skladbami na tomto turné. Došlo na 17 skladeb, přičemž 4 z nich byly z ChinDem (nedostalo se tak na Chinese Democracy, I.R.S a Shackler's Revenge) K slyšení byla i Don't Cry či Whole Lotta Rosie. Touto show Guns N' Roses definitivně ukončily vzrušující koncertování po starém kontinentě, v jehož rámci odehráli celkem 34 show (plus dvě surprise show v Paříži a Moskvě) v 19 různých zemí. Jak moc bylo skvělé, famózní a úspěšné, o tom jsme se mohli přesvědčit 27. září i v Praze. Oproti první evropské části turné se setlist a počet skladeb pořádně proměnil. Poprvé od Jižní Ameriky se začal opět hrát Shackler's Revenge a I.R.S., od Střední Ameriky to byla Patience (zazněla jen v Záhřebu, Praze, Lisabonu a Londýně) a Whole Lotta Rosie, která se od koncertu v Amnéville (10. září) natrvalo usadila v sestlistu (bez jediného vynechání). Téměř to samé platí i o Don't Cry, která se pravidelně od show v Bukurešti (21. září) začala hrát (s výjimkou Prahy a Birminghamu). Jednou jedinkrát zazněla Scraped (Praha), Catcher In The Rye (Ženeva) a celkem 4x Guns odehráli skladbu Nice Boys (Lisabon, San Sebastián a 2x Londýn), kterou naposledy měli fanoušci možnost slyšet v Osace a Tokyu.

Nyní si Axl a spol. po náročném koncertování mohli dopřát zasloužený odpočinek, jelikož na listopad nebyl naplánován žádný koncert. Už zkraje prosince však Guns N‘ Roses měli vyrazit k Protinožcům.

5 nejlepších videí na Youtube.com z evropské části turné:

1)      Chinese Democracy a Welcome To The Jungle – Praha – Nejúžasnější nástup nejskvělejší kapely všech dob. Husí kůži nahánějící intro, pozdrav DJ Ashby, naběhnutí Axla na scénu a jeho skvělé pohyby, zkrátka jasná volba pro první místo.

2)      Sweet Child O' Mine – Praha – Nádherné úvodní sólo DJ Ashby, Axl v kovbojském klobouku a navíc já osobně zachycen na videu užívajíc si nejlepší show v mém životě.

3)      November Rain – Praha - "Listopadový déšť" postihl i českou metropoli. Video je rozděleno na dvě části a zachycuje i famózní finále doprovázené jedinečnou pyrotechnikou.

4)      Scraped – Praha – Překvapivě zahraná skladba s Axlovým ostře znějícím ječákem. Fantastické!

5)      Knockin' On Heaven's Door – Praha – Dylanovská klasika, při níž si Axl okolo ramen navlékl i polskou vlajku! To ale nic neměmí na překrásné verzi  této skladby.

 

Prosinec 2010 – Austrálie

Na poslední měsíc kalendářního roku 2010 si Guns N' Roses naplánovali miniturné po Austrálii a také jednu show ve Spojených arabských emirátech. Axl a spol. se vrátili do Austrálie poprvé od června 2007, když zde zahráli hned 8 koncertů v pěti městech (po dvou v Melbourne, Sydney, Brisbane a po jedné v Perth a Adelaide). Teď zde odehráli celkem 4 show ve čtyřech různých městech. A Guns to vzali pěkně od východu k západu.

Miniturné odstartovalo přesně 1. 12. ve středu ve dvousettisícovém městě Townsville, kde GN’R hráli vůbec poprvé. Axl se před zhruba 16 000 fanoušky v Reid Park, místě konání koncertu, dostavil v oslnivé bundě, šátku a klobouku. Počet odehráných skladeb byl ale bohužel nižší, než bylo u Guns v posledních týdnech obvyklé – došlo jen na 17 songů. To bylo nejmíň od zářijových show v Miláně a Římě, kde jich bylo dokonce 16. Z Chinese Democracy se dostalo na 5 songů a zazněla i Don't Cry. Nedostalo se tak na I.R.S., Shackler's Revenge, Madagascar či Whole Lotta Rosie, tedy skladby, které se objevovaly během druhé části evropské šňůry pravidelně na setlistu. Leč bohužel, diváci tyto skladby museli oželet. 

W. Axl Rose - Townsville, Queensland, 1. 12. 2010

O tři dny později se v rámci závodů Sydney Telstra 500 představili Guns na ANZ Stadium v Sydney. Ve městě, které v roce 2000 hostilo letní olympijské hry, se kapela naposledy představila 23. a 24. června 2007, kdy obě vyprodané show navštívilo celkově 40 000 lidí. Ten samý počet se přišel podívat na vystoupení Guns N' Roses v Sydney i v roce 2010 (ačkoli kapacita ANZ Stadium dosahuje 80 tisíc lidí). Celá show odstartovala těsně po půl deváté, což byl malý zázrak. Pododně jako v Birminghamu Axl během sloky "Where Do We Go?" ve Sweet Child O' Mine nejdříve "navštívil" Chrise a poté i Dizzyho. Paradní představení, doplněné o Axlův skvělý pěvecký i fyzický výkon, zahrání Whole Lotta Rosie i Madagscar (jinak došlo na ty samé skladbu co na prvním australském koncertě), tak přesně takové menu nabídla skupina rozvášněnému davu. Ten tak pocítil magickou sílu vystoupení GN'R na vlastní kůži.

Do Adelaide, kde proběhl další koncert, se kapela vrátila poprvé od 13. června 2007. A stejně jako posledně i o tři a půl roku později přišlo na show 8 000 diváků. Za zmínku už stojí pouze to, že setlist byl úplně stejný jako v Sydney.

Ron "Bumblefoot" Thal - Sydney, Nový Jižní Wales, 4. 12. 2010/ Axl Rose - Perth, Západní Austrálie, 11. 12. 2010

Dějištěm poslední australské show se stalo město Perth, kde 10. 6. 2007 začalo tehdejší turné po Austrálii a Oceánii. O tři a půl roku později, 11. 12. 2010, tam miniturné po Austrálii v rámci další světové šňůry končilo. Hezky prohozené role. A co samotný koncert nabídl? Hned 15 000 fanoušků si mohlo vychutnat 20 skladeb, tedy největší počet zahraných písní v rámci prosincových koncertů v Austrálii. Poprvé od 14. října, kdy se tak stalo v Londýně, Guns zahráli Patience. Zbylý počet skladeb byl totožný s těmi, které zazněly na show v Adelaide a Sydney. Přesně rok od začátku Chinese Democracy World Tour 2009 – 2010 v Taipei tak skončila porce koncertů u Protinožců. Australští fanoušci museli být dozajista spokojení a nasyceni. Vždyť dostali Guns N' Roses ve špičkové formě a náladě!

16. 12. 2010 – Yas Arena, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty

Kdo by si ale myslel, že GN'R uzavřou koncertní kapitolu roku 2010 představeními v teplé krajině Austrálie, ten byl na omylu. Na 16. prosinec byl naplánován ještě koncert v hlavním městě Spojených arabských emirátů, Abu Dhabi. Byl to vůbec první koncert Axla a spol. na Středním východě, ovšem již druhý v těchto končinách. 22. května 1993 hráli Guns v Tel Avivu, Izraeli, který je geograficky členěn do států Blízkého východu (to je východů, že?). Ať už to bereme, jak chceme, podstatné je to, že se Guns v Abu Dhabi, přesně rok od neskutečně dlouho trvající show v Osace, představili. Další z řady parádních a nezapomenutelných koncertů si nenechalo ujít 21 000 diváků. Setlist byl úplně stejný jako ten v Perth, podruhé v řadě tedy došlo i na Patience. Show v podstatě nepřinesla nic nového, co však pobyt členů GN’R v emirátech přinesl, to je video téměř všech členů Guns (vyjma Franka) před kamerou a krátké interview Axla před koncertem!

V souvislosti se show Guns v Abu Dhabi v něm prohlásil: "To hledisko toho různorodého davu je pro mne tím nezajímavějším, jelikož si myslím, že je to důvod, proč materiál Guns obstál ve zkoušce času." Dále si například pochvaloval své spoluhráče: "Pro mne osobně je přímo skvělé, že nemusím nikomu v kapele říkat, co má dělat. Jelikož jsou do toho zapálení. Každý z nich má v sobě pýchu a vědí, co mají dělat . A navíc se popohánějí navzájem. Všichni vyjdou na pódium a snaží se odevzdat vše, co mohou. A dokuď necítíme, že dav je opravdu šťastný, tak tam (na jevišti) zůstaneme. Nebo dokuď necítíme, že jsme odvedli dobrou práci. Je to jako jít do posilovny – neodejdete odtamtud, dokavaď necítíte, že se to od vás předpokládá." A v neposlední řadě zdůraznil, že do vystoupení musí všichni dávat srdce: "Kdybychom do toho nedávali srdce, kdybych já do toho nedával srdce, tak by to fanoušci poznali a neměl bych žádný úspěch. Musíme podle něčeho žít, pracovat ještě o něco tvrději, protože žijete s označením jako legenda nebo mýtus. Když hrajete v kapele, které představuje legendu, je na vás vyvíjen mnohem větší tlak." Právě tyto poslední věty nejlépe a jasně charakterizují aktuální sestavu Guns N' Fuckin' Roses – právě to srdce vložené do každé show je tím hlavním důvodem, proč zanechávají koncerty Guns ve fanoušcích tak silný dojem a mají za následek, že GN'R jsou zpět na rockovém výsluní.

Dva nenápadní Pistolnící, klávesáci Chris Pitman a Dizzy Reed - Spojené arabské emiráty, Abu Dhabi, 16. prosince 2010

Show v Abu Dhabi tak završila fenomenální rok 2010 v podání Axla a spol. Během něj kapela odehrála na 4 různých kontinentech 76 koncertů v 34 zemích. Okouzlující atmosféru a jedinečný koncertní zážitek jsme mohli na vlastní kůži pocítit i 27. září 2010 v Praze, kdy jsme dostali jasný důkaz jedinečnosti Guns N' Roses. Po roce bohatém na parádní představení nastala otázka, jak bude turné a dění v GN'R pokračovat v roce 2011. Ačkoli si musíme na odpověď počkat, za fantastický rok 2010 si Guns zaslouží hluboké uznání. DĚKUJEME MOC!!!

5 nejlepších videí na youtubu z Abu Dhabi a Austrálie:

1)      Better – Sydney – Skvělá kvalita videa, Axl se svým neodmyslitelným šátkemv, v kožené bundě, džínsech a s top hlasovou formou, hlavně mezihra nemá chybu

2)      Welcome To The Jungle – Sydney – Taktéž velice kvalitní záznam, Axl v neustálém pohybu, zbytek kapely hraje naprosto precizně

3)      Chinese Democracy – Sydney – Famózní nástup kapely, neustále se vlnící Axl a skvěle znějící kapela

4)      Whole Lotta Rosie – Adelaide – Sice jen dvouminutový záznam, ale naprosto úchvatný, prvních pár vteřin na záznamu Axl s Ronem, posléze prostor ovládne jen Axl. Která jiná skladba Guns by měla v Austrálii takový ohlas, že?

5)      Guns N' Roses Band Interview – Abu Dhabi – Ano, toto nemá s koncerty jako takovými nic společné, přesto si tento téměř minutový klip zaslouží místo v tomto žebříčku. Vždyť je to poprvé v historii nové éry, kdy téměř celá kapela (vyjma Franka) vystoupila před televizními kamerami. A image nových Guns nikdy nevypadala  lépe.

Diskusní téma: GN'R tour 2010, část 2

Přidat nový příspěvek