GUNS N' ROSES TOUR: ŘÍJEN – PROSINEC 2012

Kdo by si myslel, že Axlova parta toho bude mít po dvou a půl letech koncertování plné kecky, ten se pořádně mýlil. Evropské turné skončilo v červenci 2012, a kdybyste se v té době zeptali kteréhokoli fanouška GN'R, odpověděl by vám, že žádné další koncerty nebudou. Proč? Protože už přece není kde hrát!

Vždyť od prosince 2009, kdy kapela vyjela na turné v Tchaj-wanu, navštívili Pistolníci dvakrát Latinskou Ameriku stejně jako Evropu. Skupina projela křížem krážem i Kanadu, Spojené státy (klasické turné + koncerty v menších klubech), Austrálii a nevynechala ani Jižní Koreu, Japonsko, Izrael a Spojené arabské emiráty. Suma sumárum to od 11. prosince 2009 do 22. července 2012 bylo 166 představení v 47 zemích světa! Dost dobré důvody, proč už by neměli Pistole a růže dále vystupovat.

Axl si ale zřejmě řekl, že fanouškům musí vynahradit ztracenou první půlku první dekády 21. století (a dost možná i období druhé poloviny let 90.), a proto další část turné dostala zelenou. A tak od října do prosince 2012 byli Guns N' Roses opět v koncertní permanenci.

BRIDGE SCHOOL BENEFIT: ŘÍJEN 2012

7. září 2012 bylo oficiálně oznámeno, že GN'R budou součástí 26. ročníku Bridge School Benefit, charitativního koncertu, jehož mozkem je americký rocker Neil Young a jeho žena Pegi. První charitativní show Bridge School Benefit na pomoc handicapovaným dětem se konala už v roce 1986, a vyjma následujícího roku se od té doby koná každý rok v říjnu v kalifornském městě Mountain View. Za tu dobu se akce účastnila taková jména jako Bruce Springsteen, Bob Dylan, Elton John, R.E.M. či Paul McCartney.

Zajímavostí je, že v roce 1995 na Bridge School Benefit měla zahrát i kapela Blind Melon v čele se zpěvákem Shannonem Hoonem, který se s Axlem znal už od dětství, protože stejně jako on a Izzy Stradlin vyrůstal v Lafayette v Indianě. Hoon nahrál na Use Your Illusion I vokály na skladby The Garden a Don't Cry (ve videoklipu k této písni ho můžete vidět) a s Guns N' Roses během Use Your Illusion Tour několikrát vystoupil. V říjnu 1995 však zemřel na předávkování kokainem a z vystoupení kapely pochopitelně sešlo.

Line-up 2012 vedle Axla a spol. tvořili například Jack White nebo frontman Pearl Jam Eddie Vedder. První ze dvou akustických představení se odehrálo 20. října a za poplatek 5$ ho fanoušci mohli živě sledovat přes internet. Guns během půlhodinového setu nabídli celkem 7 kousků. Sobotní večer načala skladba You're Crazy, následována Used To Love Her, Welcome To The Jungle, Better, Patience, Sweet Child O' Mine a již tradičně finální Paradise City.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že Axl v říjnu 2012 navázal na svůj hlasový výkon z Rock In Ria 2011, protože takhle špatně ještě nikdy nezpíval. Při Welcome To The Jungle se mu do textu navíc připletla i slova z You're Crazy. Kritika byla nemilosrdná, ale naštěstí se ukázalo, že na vině nebyla Axlova nepřipravenost (jaké to překvapení), nýbrž jeho zánět v krku. Pěvecky to sice bylo zlé, ale šlo přece o charitu, ne? Na druhé straně GN'R poprvé v historii převedli song Better do akustické verze.

Bridge School Benefit – říjen 2012

Druhá show dopadla výrazně lépe. Axlův hlas zněl na hony vzdáleně tomu sobotnímu. Po Patience se ke kapele připojil samotný organizátor akce Neil Young a společně si s Axlem zahráli jeho song Don't Let It Bring You Down z roku 1970! Povedený večer zakončila Paradise City.

Axl Rose, DJ Ashba, Richard Fortus a další členové kapely a ostatní muzikanti se připojili k Neilu Youngovi při jeho hitu Rockin' In A Free World a společně si "zatrsali". Guns N' Roses udělali záslužnou věc a jistě svou muzikou potěšili handicapované děti, které tak mohli vidět jednu z nejúspěšnějších kapel světa na vlastní oči.

LAS VEGAS: ŘÍJEN - LISTOPAD 2012

Rok 2012 představoval pro Guns N' Roses jeden významný milník. V červenci toho roku uplynulo 25 let od vydání alba Appetite For Destruction, nejprodávanějšího (!) debutového alba všech dob. Nemohlo samozřejmě zůstat jen u pouhého připomenutí výročí. Na řadu museli přijít řádné oslavy. V srpnu kapela oznámila turné po Las Vegas, nazvané Appetite For Democracy. Tato šňůra 12 koncertů měla shrnout historii Guns od vydání prvního alba až po to nejnovější – Chinese Democracy.

První lasvegaská show připadla na 31. října, tedy Halloween. Týden před začátkem turné vystoupil Axl Rose v show Jimmyho Kimmela. Jednalo se o naprosto unikátní počin, který vzbudil mnoho pozitivních reakcí na Axlovu adresu, což lze považovat za malý zázrak, uvědomíme-li si, jakou mediální pověst Axl má. Frontman GN'R jen potvrdil své skvělé rozpoložení a mnoha lidem dokázal, že to, co se píše na internetu, z drtivé části neodpovídá pravdě. Navíc to byla ta nejlepší možná propagace pro nadcházející speciální turné.

Být Axlem, podepsal bych se ještě níže

USA, LAS VEGAS, NEVADA, THE JOINT AT HARD ROCK HOTEL, PRVNÍ SHOW – 31. ŘÍJNA

Jak jsem již psal, první z 12 koncertů, které se všechny měly odehrát v The Joint at Hard Rock Hotel, kde kapela hrála na konci prosince 2011, proběhl v poslední říjnový den. V ten den poskytl Axl interview USA Today, kde mluvil o psaní songů, Las Vegas, nové hudbě i minulosti (viz gnrforever.webnode.cz/news/nove-interview-axl-rose-pro-usa-today-30-10-2012-/).

Pojďme ale již k úvodní show. Kdo očekával výraznou změnu v setlistu vzhledem ke specialitě tohoto turné, musel být zklamán. De facto k žádné změně nedošlo. Jedinou výjimkou oproti evropskému turné bylo zařazení songu Don't Let It Bring You Down od Neila Younga, která do té doby zazněla jen jednou. Předposlední song Patience byl představen slovy: "Teď zahrajeme DJovu  oblíbenou skladbu." Dohromady nabídla slavící americká legenda 23 písní, z toho z Chinese Democracy 5 (titulní skladba, Better, This I Love, Street Of Dreams a Madagascar).

Halloween show – 31. října 2012                      

2. SHOW - 2. LISTOPADU

V největším městě státu Nevada to Guns N' Roses pořádně rozjeli až 2. listopadu, kdy na setlist přibyly hned 3 písně. Konkrétně se jednalo o Used To Love Her z desky GN'R Lies, Out Ta Get MeAppetite For Destruction, která zazněla poprvé od hartfordského koncertu z 19. listopadu 2011, a coververzi od AC/DC Riff Raff z pátého studiového alba Powerage vydaného v květnu 1978 (kterou kapela zahrála naposledy 1. července 2012 v Bukurešti).

Kdo přišel na druhý lasvegaský koncert, mohl si poslechnout 26 skladeb, včetně přídavků Madagascar, Patience a Paradise City. Před Rocket Queen si DJ půjčil z davu videokameru a natáčel dav. Poprvé měli diváci možnost vidět Axla, jak se díky speciální plošině během November Rain vznáší nad diváky. Zvláštností těchto 12 show byly rovněž výběžky po obou stranách pódia, které vedly nad hlavami stojících diváků, a díky kterým se představení dostalo do všech koutů haly.

3. SHOW - 3. LISTOPADU

Do města hazardu, jehož srdcem je ulice The Strip dlouhá přes 7 km, se vydaly i Bumblefootova matka a teta, jak sám charismatický kytarista poznamenal před svou písní Glad To Be Here, jejíž název jen umocnil nadšení kapely, které pramenilo z toho, že může oslavit 25 let Appetite For Destruction a 4 roky Chinese Democracy právě v Las Vegas. Tedy na místě, které se významně zapsalo do historie kapely, protože právě zde 1. ledna 2001 odehráli GN'R první show po 7 a půl letech.

Náhradou za Out Ta Get Me a Riff Raff, na které tentokrát nezbyl prostor, byl song Shackler's Revenge, který kapela oprášila poprvé od 17. července, kdy ho zahrála v chorvatském Splitu. K přídavkům z druhé show se přidala Better. To bylo ze změn v setlistu vše. Axl se zmínil, že Richard Fortus byl v ohni po celý večer, a proto ho během dylanovské Knockin' On Heaven's Door pokropil vodou.

4. SHOW - 7. LISTOPADU

Čtyřdenní pauza kapele očividně pomohla. Co do počtu songů zatím nejlepší show v Las Vegas odehráli GN'R 7. listopadu. Fanouškům nabídli 27 skladeb, to samé číslo diváci ochutnali i v létě v Rumunsku, Srbsku a španělském Benicasimu. Po Street Of Dreams se Axl podělil o své myšlenky. Řekl, že když zpíval v pěti letech v kostele, asi si jeho rodiče nedokázali představit, že by to mohl dotáhnout takhle daleko.

V průběhu show kapela popřála DJově sestře všechno nejlepší k narozeninám. Čtvrté vystoupení se neslo ve znamení premiéry a znovuzrození. Guns N' Roses poprvé ve své historii zahráli song The Seeker od The Who. Tuto píseň napsal kytarista Pete Townsend a poprvé byla vydána 21. března 1970 (najít ji můžeme na kompilačním albu Meaty Beaty Big And Bouncy, jež vyšlo o rok později). Nutno dodat, že "hledačem" Axlova parta jen potvrdila, že v hraní coververzí mnoho konkurence nemá.

Poprvé od 16. září 2010 (!), resp. poprvé od koncertu v Ženevě, zahráli Pistolníci Catcher In The Rye, píseň, která byla inspirována stejnojmenným skvělým a jediným románem od amerického spisovatele Jeroma Davida Salingera (1919 – 2010).

A aby těch překvapení nebylo málo, do třetice všeho dobrého přichystali Růže fanouškům jednu z nejlepších písní ve své tvorbě vůbec – There Was A TimeChinese Democracy. Ta v roce 2012 zazněla teprve podruhé (poprvé na koncertě v irském Dublinu, kde se Axl potřeboval usmířit s tamním publikem, což se mu snad povedlo).

Tento koncert překonal všechny dosavadní vystoupení a při celkovém ohlédnutí byla tato show jednou z nejlepších vůbec. V porovnání s předchozím představením chyběla jen Shackler's Revenge.

31. říjen – 24. listopad 2012: doba vyhrazená v Las Vegas speciálně pro Guns N' Roses

5. SHOW - 9. LISTOPADU

Tomu, kdo viděl na vlastní oči čtvrtou a pátou lasvegaskou show, muselo připadat, že ve skutečnosti viděl jeden a ten samý koncert. Guns znovu zahráli těch samých 27 songů, z toho 7 z Chinese Democracy. Better se tentokrát vtěsnala do druhé poloviny setu mezi Civil War a Knockin' On Heaven's Door.

Až v přídavcích se fanoušci dočkali Used To Love Her. Předtím, než rozehrál Sweet Child O' Mine, Axl a spol. s jednodenním předstihem popřáli DJu Ashbovi k 40. narozeninám. Páté vystoupení jen potvrdilo, že kapela se definitivně rozhodla nezařazovat na repertoár píseň Sorry. Naopak Dizzy Reed stvrdil, že jeho novým sólem před dvojicí Catcher In The Rye a Street Of Dreams je zeppelinovská No Quarter z alba Houses Of The Holy z roku 1973.

6. SHOW - 10. LISTOPADU

Appetite For Democracy se dostalo přesně do poloviny. První půlku lasvegaského tažení zakončili GN'R nepříliš pozměněným playlistem v porovnání s předcházejícími koncerty. V hlavním městě svateb zahráli Gunners poprvé Whole Lotta Rosie. Díky tomu mohla show dostat označení večer coververzí. Však to posuďte sami: fanoušci jich slyšeli hned pět! Vedle Rosie to byla Live And Let Die, The Seeker, Don't Let It Bring You Down a Knockin' On Heaven's Door.

Před T.W.A.T. Axl poděkoval skvělým fanouškům. Na oplátku jim kapela nabídla 28 skladeb, což – jak se později ukázalo – byl vůbec nejvyšší počet ze všech 12 show v rámci Las Vegas Residency.

7. SHOW - 14. LISTOPADU

Druhou půlku koncertní šňůry načali Guns opět po čtyřdenní pauze. Oproti minulému případu však neznamenala přidání dalších dvou songů, nýbrž přesný opak – přinesla jich o dva méně, tedy 26. Ale hezky popořadě.

Axl zastavil Live And Let Die, aby si z předních řad mohl vzít transparent. Baskytarista Tommy Stinson poděkoval publiku za poslouchání There Was A Time. Uvedl, že kapela si hrání této písně užívá.

Diváci byli ochuzení o skladby Used To Love Her a Madagascar. Sedmé představení přineslo největší počet přídavků – 6. Jednalo se o Don't Let It Bring You Down, The Seeker, There Was A Time, Whole Lotta Rosie, Patience a Paradise City.

8. SHOW - 17. LISTOPADU

Zatímco v České republice se připomínalo 23 let od počátku sametové revoluce, v Las Vegas, kde se nachází 18 z 25 největších hotelů světa, měli turisté a ostatní návštěvníci města už osmou možnost navštívit koncert jedné z největších amerických kapel.

Better musela být přerušena, protože se ochranka potřebovala vypořádat s člověkem, který pořád něco po kapele házel. Guns popřáli k narozeninám dvěma svým členům – klávesistovi Chrisi Pitmanovi, který o den dříve oslavil jedenapadesátiny, a kytaristovi Richardu Fortusovi, jenž oslavil šestačtyřicetiny.

Dostalo se i na Rosie, ale opět chyběly skladby Used To Love Her, Madagascar a tentokrát i T.W.A.T.

November Rain aneb Axl se vznáší nad diváky. Pro všechny přítomné to byla výjimečná podívaná, nikde jinde než v Las Vegas tohle diváci nezažili

9. SHOW - 18. LISTOPADU

Devátý koncert nepřinesl prakticky vůbec nic nového. Jen Whole Lotta Rosie vystřídala There Was A Time. I kdyby však Guns N' Roses předvedli sebedelší show, nejdůležitější zprávou pro české fanoušky 18. listopadu 2012 bylo to, že čeští tenisté po 32 letech vyhráli Davisův pohár nad Španělskem, když krásnou tečku za finálovým duelem udělal Radek Štěpánek v souboji s Almagrem.

10. SHOW - 21. LISTOPADU

Město kasin zažilo 21. listopadu 2012 speciální událost. Na koncerty Guns N' Roses už si obyvatelé i návštěvníci Vegas zvykli, na tom by nebylo nic zvláštního. Ale 10. show přinesla něco navíc. Něco, co tu dosud nebylo. Kapela se rozhodla natočit show ve 3D! Trailer z chystaného DVD pronikl na internet na jaře 2013 s tím, že vyjde v létě toho roku. Konkrétní datum vydání však v době vzniku těchto řádků (červenec 2013) nebylo známo. Nicméně podle ukázky to vypadá, že Axlův hlas by mohl stát za to.

A co bude DVD obsahovat? V porovnání s uplynulými vystoupeními už potřetí za sebou 25 skladeb. Bohužel si však fanoušci u televizních obrazovek nebudou moc vychutnat There Was A Time, kterou nahradila Used To Love Her.

11. SHOW - 23. LISTOPADU

Ohlédneme-li se za turné Appetite For Democracy, může se nám na první pohled zdát, že je škoda, že si Guns nenechali natáčení na předposlední nebo finální show. Po 4 měsících se k Axlově partě přidal zakladatel Guns N' Roses, Mr. Izzy Stradlin. Opět zazněla 14 Years; dále si Izzy zahrál se zbytkem kapely You Could Be Mine, Knockin' On Heaven's Door, Nightrain, Used To Love Her, stounovskou Dead Flowers (ve Vegas zazněla poprvé) a Paradise City.

Celkem si fanoušci zazpívali 27 písní. Před It's So Easy Axl prozradil, že mají nějaké technické problémy. Předposlední představení připadlo shodou okolností (nebo to náhoda nebyla?) na den přesně 4. výročí od vydání zatím posledního studiového alba Chinese Democracy.

12. SHOW - 24. LISTOPADU

Téměř měsíční koncertování v Sin City dospělo do finiše. S fanoušky se vedle Axla Rose, Tommyho Stinsona, Richarda Fortuse, Rona "Bumblefoota" Thala, DJe Ashby, Dizzyho Reeda, Chrise Pitmana a Franka Ferrera přišel rozloučit znovu i Izzy Stradlin.

Axl se zmínil, že 14 Years zní jako song od Freebird. Před závěrečnou Paradise City si s kapelou zajamovala i Beta Lebeis, když si zahrála na baskytaru. Izzy se jako 9. Pistolník přidal ke kapele znovu při těch samých písních jako předchozí večer. Definitivní sbohem dalo Las Vegas 27 skladeb. První dva přídavky otevřely covery Don't Let It Bring You Down a The Seeker. Dead Flowers byla nahrazena Whole Lotta Rosie (při ní ale Izzy nehrál).

Právě před Rosie popřál Axl všechno nejlepší k narozeninám své sestře Amy. Za posledních 14 dní těch narozenin bylo až požehnaně. Las Vegas Residency Tour sice skončilo, na Guns N' Roses ale čekali další města, země a kontinent a především natěšení fanoušci, kterým měla kapela názorně ukázat, co to znamená opravdová rocková show.

REKAPITULACE

Guns N' Roses během více jak 3 týdnů oslavili v největším nevadském městě 25 let od vydání jejich nejdůležitějšího alba Appetite For Destruction a 4 roky od Chinese Democracy. Bylo to poprvé v 28leté historii kapely, co slavila nějaký významné výročí.

Kdo však čekal něco jedinečného, musel být do určité míry zklamán. Porovnáme-li evropské turné s lasvegaskou rezidencí, nenajdeme na setlistu mnoho změn. Ano, přibyly "nové" songy Don't Let It Bring You Down a The Seeker a vrátili se i There Was A Time a Catcher In The Rye, které byly hrány celkem pravidelně, což bylo naposledy k vidění v roce 2010.

Na druhé straně definitivně zmizel jeden z nejpropracovanějších songů z nejnovějšího alba – Sorry. Ale odmyslíme-li si dvě nové coververze, nepřineslo 12 show v Las Vegas nic moc nového. Dva navrátivší se songy z ChinDem a dva nové covery fanoušky skutečně nemohly uchlácholit. Jednotlivé show se od sebe až tak moc nelišily.

Přitom fanoušci GN'R byli namlsaní prohlášením DJe Ashby: "Hrajeme tři koncerty během jednoho týdne a naším hlavním cílem je každou show udělat jedinečnou a výrazně to měnit, protože si uvědomujeme, že přiletí spousta lidí ze všech koutů planety a přijdou se podívat třeba na jeden, dva ale možná i tři koncerty." Zároveň dodal: "Jsme si ale vědomi, že zde je celá řada místních lidí, kteří možná navštíví všechny koncerty. To je přesně to, co dělá Guns jedinečnými: naživo je to strašně spontánní, nikdy nehrajeme to samé."

Ashbova slova pravdě moc neodpovídala. Kdo by čekal, že kapela přehraje celé Appetite nebo "přivede k životu" starší skladby (namátkou třeba Yesterdays), musel být skutečně zklamán. Ani vystoupení Izzyho už nikoho moc nevzrušilo (vyjma přítomných fanoušků), protože toho už jsme byli svědky v Evropě.

Nejvýraznější změny zaznamenala jen produkce. Výběžky nad hlavami diváků a "létající" Axl v November Rain, to byly opravdu jedny z mála věcí, kterými se kapela mohla pochlubit. Nesmíme zapomenout ani na to, že na počest Appetite For Democracy Tour byla ulice Paradise Road přejmenována na Paradise City Road. Slavnostního přejmenování se účastnila celá kapela vyjma Axla. Ale to nejdůležitější, co koncerty v Las Vegas přinesly, je chystané DVD, které ale zatím stále nemůžeme nijak hodnotit.

Chybí jen jediný Pistolník, ale ten nejdůležitější ze všech – W. A. R.

Las Vegas Residency nastolila vedle změn na setlistu další téma – práce na nové desce. "Tohle bude poprvé, co budeme všichni (celá kapela) na jednom místě po celý měsíc a bude to, a dokonce se o tom už mluvilo, náš hlavní cíl. Myslím, že bychom toho mohli hodně zvládnout. Máme už hodně nahraného materiálu a podle mě jde jen o to sednout si a pracovat jako kapela, dát dohromady to, o čem si budeme jistí, že to bude ta nejlepší příští deska Guns N' Roses. Nemůžu se dočkat. Těším se, až se do toho ponořím."

Ashbův entuziasmus, to bylo něco, co před jeho příchodem do kapely chybělo. A to dost citelně. Za poslední dva roky, od té doby, co se DJ pravidelně vyjadřuje o práci na nové desce, se však jeho slova musí brát s pořádným nadhledem. Kdybychom je brali vážně, tak už by tu dávno muselo být nové album. S odstupem času se nezdá, že by se Guns N' Roses v Las Vegas v nahrávání nového alba někam posunuli. Otázka je, jak to s tím nahráváním ve skutečnosti je. Ale to je na delší psaní.

Při zpětném pohledu na Las Vegas Residency se nedá zbavit pocitu, že turné bylo jaksi zbytečné, protože s podobnými show se diváci setkali už v Evropě na jaře a v létě 2012. Ani turné po Sin City ale nebylo pro GN'R konečnou zastávkou, jak měly dokázat následující měsíce. 

ASIE: PROSINEC 2012

Před samotným začátkem indického mini-turné se k následující šňůře koncertů vyjádřil sám lídr kapely W. A. R. "Vždycky jsem chtěl hrát v Indii. Pokoušeli jsme se o to už dlouho, ale z nějakých důvodů to zkrátka nevyšlo. Všichni se těšíme do Indie a na to, jak budeme hrát pro fanoušky." Na otázku, zda plánuje navštívit nějaká místa v Indii mimo ty, ve kterých bude koncertovat, odpověděl: "To bych moc rád! Ostatní chlapi a lidé z produkce se určitě půjdou někam podívat. Pokud se mi poštěstí, půjdu taky. Hlavně se chci zaměřit na koncerty, ale pokud budu mít čas, rád bych poznal Indii."

Po 3 letech koncertování se Axlova parta konečně dostala do Indie

INDIE, BENGALÚRU, BHARATIYA CITY, THANISANDRA ROAD - 7. PROSINCE

Jednu z nejzajímavějších zastávek v historii Guns N' Roses bezesporu představovala ta z prosince 2012. Axlova parta vyrazila na historicky první turné po Indii, druhé nejlidnatější zemi světa.

V Indii měla kapela odehrát celkem 3 koncerty. První z nich připadl na 7. prosinec a místem konání bylo třetí nejlidnatější indické město Bengalúru s více než 6 miliony obyvatel, založené roku 1537. Bengalúru, které až do 1. listopadu 2006 používalo poangličtěné označení Bangalore, je hlavním městem indického státu Karnátaka.

Nutno dodat, že Guns rozjeli indické mini-turné ve velkém stylu. Po Dizzyho sólu No Quarter od LedZepp následoval trojlístek z "čínské demokracie" – Catcher In The Rye, Street Of Dreams a There Was A Time. Axl se zmínil, že jeho snem bylo odjakživa hrát v Indii. Nechyběly ani tradiční kousky jako Don't Cry, The Seeker, Civil War nebo Nightrain.

Přídavek sestával z následující trilogie – Don't Let It Bring You Down, Patience a Paradise City. První ochutnávka indické atmosféry dopadla díky skvělému výkonu kapely a 26 songům na výbornou.

První návštěva GN'R v Indii!

BOMBAJ, MMRDA GROUNDS – 9. PROSINCE

Guns N' Roses dostali jedinečnou příležitost vystoupit ve čtvrtém nejlidnatějším městě na světě, v Bombaji (nebo Mombaí, jak chcete) proslavené Bránou Indie. Bombaj s více než 12 miliony obyvatel je hlavním městem státu Maháráštra, jednoho z 28 indických států.

Stejně jako v Bengalúru následovala i v Bombaji po Dizzyho sóle trojnásobná dávka songů z ChinDem Catcher In The Rye, Street Of Dreams a místo T.W.A.T. Better. Během krátké pauzy v November Rain si Axl vzal aspirin na bolení hlavy, aby se ujistil, že zůstane pro fanoušky v dobré náladě. Knockin' Heaven's Door věnoval 50letý frontman Bombaji, Indii a Freddiemu Mercurymu.

Počet písní se nikterak nelišil od první indické show, avšak místo Don't Let It Bring You Down se v přídavcích dostalo na song s exotickým názvem Madagascar a hlavně na Nice Boys od Rose Tattoo. Druhá zmiňovaná skladba se naposledy hrála 19. listopadu předešlého roku v Hartfordu.

Na konci show Axl Rose prohlásil: "Čekal jsem 27 let na to, až se dostanu do Indie. Konečně se to povedlo. Jsem vám všem, co jste tady, hrozně moc vděčný."

Axl Rose & DJ Ashba – Bombaj, 9. prosince 2012

Recenzi na koncert najdete zde: rollingstoneindia.com/concert-review-guns-n-roses/

GURGAON, LEISURE VALLEY GROUNDS, SECTOR 29 - 12. 12. 12

11. prosince 2012 uplynuly tři roky od prvního koncertu GN'R na Tchaj-wanu, prvního koncertu po vydání Chinese Democracy. Drtivá většina fanoušků si myslela, že turné skončí "už" v roce 2011 poté, co kapela podruhé objela Latinskou Ameriku a po 5 letech vyjela na turné po Spojených státech (plus dvě kanadské zastávky v Hamiltonu a Vancouveru). Nicméně kapela se vydala jinou cestou.

Na magické datum tří dvanáctek připadl koncert v Gurgaonu, největším městě státu Harijána, které leží blízko hlavního města Dillí. V ten samý den se na druhém konci světa, v newyorské Madison Square Garden, konal benefiční koncert na pomoc lidem postižených hurikánem Sandy, kterého se účastnily taková esa jako The Who, Billy Joel, Bon Jovi, Roger Waters, Rolling Stones, "Boss" Bruce Springsteen nebo Eric Clapton.

Gáni ale měli jiné starosti, mnohem příjemnější. Vychutnávali si především krásy a "sladkou vůni" Indie, jak ve skladbě Taste Of India zpívá Steven Tyler z bostonských Aerosmith.

Pojďme již k samotné show. Před začátkem písně Mr. Brownstone Axl zkontroloval nějakého člověka, jestli je v pořádku, protože nevypadal dobře. Během Knockin' On Heaven's Door Axl vystřídal dvě masky. Celou show věnoval frontman indickému muzikantovi Ravimu Šankarovi, který o den dříve zemřel ve věku nedožitých 93 let. Jednou z jeho dcer je zpěvačka Norah Jones.

Pistolníci po čase zahráli i Riff Raff a Don’t Let It Bring You Down. Po Paradise City se stalo něco, čeho jsou fanoušci GN'R svědky jednou za několik let. Kapela se vrátila na pódium a rozhodla se se skvělými indickými diváky rozloučit songem Nice Boys! To už se ale odehrálo bez Tommyho Stinsona, který se v zákulisí s někým pohádal a odešel. Od show v Panamě (7. dubna 2010) se poprvé stalo, že show zakončila jiná skladba než Paradise City.

První tři show Guns N' Roses v Indii přinesly kapele zástupy nových fanoušků. Indové na vlastní kůži pocítili, co všechno s sebou přináší vystoupení této americké formace. A zároveň mohli doufat, že se Guns do tajuplné Indie vrátí v budoucnu co nejdříve.

Guns N' Fuckin' Roses 2012. Zleva: Frank Ferrer, Dizzy Reed, Ron "Bumblefoot" Thal, Richard Fortus, Axl Rose, DJ Ashba, Chris Pitman N' Tommy Stinson

INDONÉSIE, ANCOL, JAKARTA, MEIS (MATA ELANG INTERNATIONAL STADIUM) - 16. PROSINCE

Další premiérovou zastávkou na asijském mini-turné byla Indonésie, s více než 230 miliony obyvatel čtvrtá nejlidnatější země světa. Show se uskutečnila ve vesnici Ancol, která leží na severu indonéské metropole Jakarty. Původně se měla odehrát už 15. prosince, naneštěstí však kvůli silnému dešti musela být přesunuta na následující den a navíc do uzavřené haly.

V Indonésii to bylo v porovnání s Indií o něco slabší. Gunners zahráli jen 23 písní, chyběly Riff Raff, Don't Let It Bring You Down a Nice Boys. V přídavcích se fanoušci dočkali jen Patience a Paradise City.

Premiérové vystoupení Guns N' Roses v Indonésii – zleva Richard Fortus, W. Axl Rose a DJ Ashba

JAPONSKO, TOKYO, ZEPP TOKYO - 18. PROSINCE

Uplynuly téměř přesně na den 3 roky od poslední tokijské návštěvy a  GN'R byli v zemi vycházejícího slunce zpět. Byl to už 13. koncert kapely v japonské metropoli. První 4 se uskutečnily v prosinci 1988, po 3 jich bylo v únoru 1992 a v lednu 1993, jeden v červenci 2007 a ten zatím poslední 19. prosince 2009, který se do historie Gánů zapsal jako ten vůbec nejdelší (spolu se show v Inglewoodu ze srpna 1991) – trval 3 hodiny a 37 minut!

Co do počtu skladeb to byla na asijské části turné ta nejlepší show. Axl a jeho parta jich zahráli 27! Poprvé se v Asii dostalo na Used To Love Her a Whole Lotta Rosie, kterou si kapela nechala na přídavky spolu s navrátivšími se songy Don't Let It Bring You Down a Madagascar.

Koncert byl beznadějně vyprodaný, ale vzhledem ke kapacitě klubu Zepp Tokyo (2 700 míst), nebyl žádný velký problém ho vyprodat.

Hezké čtení

REKAPITULACE

Axl v rozhovoru pro L.A. Times v prosinci 2011 řekl, že celý příští rok budou zaneprázdnění ("We’re gonna be busy all next year"). A co řekl, to do puntíku splnil. Příští nahrávka Guns se sice pravděpodobně nikam neposunula, ale koncertně to byl velice pestrý rok. Skupina nejdříve v únoru a březnu objela menší americké kluby, tzv. Up Close And Personal Tour, následně od května do července projela starý kontinent křížem krážem a na podzim pokračovala dvěma benefičními koncerty, lasvegaskou štací a celý rok 2012 zakončila 5 vystoupeními v Asii.

V roce 2012 Gunners poprvé zavítali do Bulharska, Slovenska, Indie a Indonésie. Konala se ale i celá řada návratů. Po 21 letech viděli fanoušci kapelu hrát v newyorském klubu The Ritz, po stejně dlouhé době se Gáni představili i ve Philadelphii, v městě bratrské lásky. Po 7 letech si mohli Guns poslechnout ve své zemi i Poláci a Turci, po 19 dokonce i Izraelci.

Až v roce 2012 kapela premiérově zahrála skladby Dead Flowers od Rolling Stones (myšleno tak, že ji poprvé hrála "nová" sestava, protože ještě se Slashem v sestavě zazněla už v roce 1993), Don't Let It Bring You Down od Neila Younga a The Seeker od The Who. Po 20 letech zahrála i Mama Kin od zlých hochů z Aerosmith (pouze ale jednou) a po 21 letech spojili své síly Izzy Stradlin a Axl Rose v písni 14 Years.

Guns N' Roses odehráli v roce 2012 dohromady 69 koncertů. Jen pro připomenutí: v roce 2009 byly 4, o rok později 72 a v roce 2011 40. Od 11. prosince 2009 do 18. prosince 2012 potěšili Pistolníci své fanoušky na 185 koncertech v 49 zemích světa.

Ani to však nebyla konečná bilance, protože 24. prosince 2012 Chris Pitman oficiálně na svém facebookovém profilu oznámil australské turné GN'R na březen 2013. Guns nejenže neměli v novém roce přestat v koncertování, ale brzy měli do kolonky "počet koncertů" napsat trojciferné číslo začínající číslicí 2.

10 VIDEÍ NA YOUTUBE, KTERÉ SE VYPLATÍ VIDĚT

1) Don't Let It Bring You Down, Bridge School Benefit - 21. 10. 2012

Bylo to poprvé, co GN'R hráli tuto píseň. A rovnou s jejím autorem - Neilem Youngem!

https://www.youtube.com/watch?v=7U49p2x0uC8

 

2) Rockin' In A Free World, Bridge School Benefit - 21. 10. 2012

K Neilu Youngovi se přidali snad všichni učinkující 26. ročníku Bridge School Benefit včetně Axla nebo DJe

https://www.youtube.com/watch?v=9v16zmkeWys

 

3) The Seeker, Las Vegas, 4. show - 7. 11. 2012

Tato pecka od The Who z roku 1970 zazněla premiérově v Las Vegas na čtvrté show. A hned se zařadila mezi stálice na setlistu

https://www.youtube.com/watch?v=NPrY3__iZlM

 

4) There Was A Time, Las Vegas, 5. show - 9. 11. 2012

Jednu z nejlepších věcí z Chinese Democracy měli fanoušci možnost několikrát slyšet i v hlavním městě hazardu

https://www.youtube.com/watch?v=JzVAkESYPLM

 

5) Catcher In The Rye, Las Vegas, 11. show - 23. 11. 2012

Čtvrté výročí od vydání ChinDem oslavili Guns N' Roses i tímto skvělým songem podle stejnomenného románu J. D. Salingera, který vedle poutavého příběhu bude už navždy nesmazatelně spjat s vraždou Johna Lennona

https://www.youtube.com/watch?v=zIF3j6nz7wY

 

6) 14 Years, Las Vegas, 11. show - 23. 11. 2012

Při posledních dvou koncertech viděli fanoušci i Mr. Izzyho Stradlina. A díky tomu došlo na song 14 Years z Use Your Illusion II

https://www.youtube.com/watch?v=JH6JoFJXQcA

 

7) Dead Flowers, Las Vegas, 11. show - 23. 11. 2012

Vedle 14 Years a dalších písní si Izzy s ostatními Gunnery zazpíval i méně známý hit od Rolling Stones

https://www.youtube.com/watch?v=uvUgTI1Xqnw

 

8) Paradise City, Indie, Gurgaon - 12. 12. 2012

K překvapení všech se Guns s Indy nerozloučili touto písní, ale až Nice Boys

https://www.youtube.com/watch?v=d_qFn3GxfSk

 

9) Patience, Indonésie, Jakarta - 16. 12. 2012

Podívejte se na 6:50, jak Axl obdivně vzhlíží k Ashbovi

https://www.youtube.com/watch?v=nSE3qtGeS20

 

10) Welcome To The Jungle, Japonsko, Tokyo - 18. 12. 2012

Po 3 letech se Pistolníci vrátili do Tokya, největší metropolitní oblasti světa s více než 30 miliony obyvatel

https://www.youtube.com/watch?v=IldS_MmyVSE

Diskusní téma: GN'R tour 2012, část II.

...

Už mně tyhle články chyběly, díky moc.

Re: ...

Neni zač, já díky tobě :-) Chvíli to trvalo...

Přidat nový příspěvek